Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Bednarska zacznie się zmieniać jeszcze w tym roku. Na razie pracują tu archeolodzy

11.06.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bednarska zacznie się zmieniać jeszcze w tym roku. Na razie pracują tu archeolodzy
Fot. Ryszard Biel

Kompleks działek na starówce, przy ulicach: Studziennej, Wodnej i Bednarskiej, to największy niezabudowany dotąd teren na Starym Mieście. Niebawem to się zmieni. Obecnie w tym miejscu badania prowadzą archeolodzy. Pierwsze prace budowlane, jak zapowiada inwestor, powinny ruszyć jesienią tego roku.
 

Teren położony między ulicami: Bednarską, Studzienną i Wodną to jedna z ostatnich tak dużych działek na Starym Mieście. Zaniedbany plac, przez wiele lat służył elblążanom jako bezpłatny parking. Pod koniec 2017 roku miasto sprzedało go za blisko 2 mln zł. Teraz przeszedł w ręce elbląskiej firmy Waterfront, która ma już konkretny plan na tę nieruchomość. W ciągu najbliższych czterech lat, w tym miejscu, ma powstać kompleks kamienic, o charakterze mieszkalno-usługowym, z parkingami podziemnymi.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy: od hotelu Elbląg do Ścieżki Kościelnej i od Ścieżki Kościelnej do Bulwaru Zygmunta Augusta. Na pierwszej z działek rozpoczęły się już prace archeologiczne, poprzedzające realizacje na Elbląskiej starówce. Potrwają do jesieni. Jednocześnie powstaje koncepcja architektoniczna zabudowy całego terenu. Projekt uzgodniony zostanie z konserwatorem zabytków. Całe przedsięwzięcie będzie wpisane w elbląską starówkę i zgodne z programem jej odbudowy, czyli retrowersją. Nie oznacza to jednak, że nie będzie miało również własnego niepowtarzalnego charakteru, zapewnia inwestor.

Ta architektura będzie się wpisywała w zabudowę starówki. Oczywiści musi ona mieć znak czasu. Mamy drugą dekadę XXI wieku, więc oczywiste jest, że te kamienice będą się różniły od tych, które powstawały np. w latach 90. Do tej pory zaprojektowałem już 65 kamienic na Starym Mieście, w tym hotel Elbląg, hotel po lwem. Wydaje mi się, że moje doświadczenie, jest gwarancją dla tego nowego projektu

- mówi Piotr Pałdyna, współinwestor, architekt z Project-System odpowiedzialny za projekt.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa pierwszego etapu inwestycji, w ramach której ma powstać 15 kamienic, rozpocznie się jesienią tego roku. Jednocześnie ruszą prace archeologiczne na terenie pod drugi etap przedsięwzięcia. Budowa pierwszych piętnastu kamienic powinna zakończyć się w ciągu półtora roku. Finisz całego przedsięwzięcia planowany jest na połowę 2023 roku.

Podejmujemy się dużego przedsięwzięcia, to ostatni tak duży, niezabudowany teren na Starym Mieście, nasza inwestycja będzie więc swoistym podsumowaniem retrowersji. Chcemy, aby to była architektura, która będzie się wyróżniała na tle innych, przyciągała zarówno kupujących, jak i klientów lokali, które się znajdą w tych kamienicach. Mamy trochę nietypowy jak dla elbląskiego starego miasta, pomysł na dziedziniec wewnętrzny. Planujemy otworzyć go na usługi, na podwórzu można będzie wystawić stoliki, umieścić inne elementy małej architektury, aby zachęcić elblążan i turystów do przebywania tam

- dodaje Piotr Pałdyna.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Ulica Bednarska inwestycja ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-06-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ jaaa
  Wtorek, 11.06

  Nie zgodzę się że to jedyny tak duży niezabudowany fragment starówki. Jest jeszcze wyspą spichrzów na której kompletnie nic się nie dzieje

 2. 2
  --5
  ~ Lenie
  Wtorek, 11.06

  Tetaz jak chcą budować oni obudzili się i wykopki. Bata i gnac dzień i noc niech kopia.

 3. 3
  +16
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 11.06

  jaaa>> Zgadzam się, z tym że do zabudowy oprócz wyspy spichrzow pozostaje jeszcze całe nabrzeże wschodnie rzeki. Czyli Targ Rybny i całość pomiędzy mostami. Na pewno też czeka na jakieś rozwiązanie architektów tzw plac katedralny. Jest też do zrobienia plac Słowiański i kilka innych mniejszych fragmentów Starego Miasta.

 4. 4
  +14
  ~ Realista
  Wtorek, 11.06

  Bednarska to, jesli stary rynek to aorta starowki, to ta ulica to serce miasta. Jesli dom octowy i dom pod wielbladem nie beda zrekonstruowane, to osobiscie ide do um, rzucam sie rejtanem i nie dopuszczam do profanacji miasta!

 5. 5
  +6
  ~ PO
  Wtorek, 11.06

  Słyszałem że ten architekt to całkiem niezły gagatek .Trzeba patrzeć na rączki !

 6. 6
  --4
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 12.06

  Jakis madry w komentarzu napisal, ze do zabudowy plac katedralny i nabrzeze wschodnie pomiedzy mostami? Kogos chyba naprawde fantazja poniosła. To ma byc teren otwarty, dla ludzi, do spacerow, odpoczunku i rekreacji. To ze, bylo tak przed wojną nie znaczy, ze ma byc teraz. Idac ta drogą po co nam ulice i chodniki, za krola swieczka byly klepiska.

 7. 7
  +5
  ~ Marian
  Środa, 12.06

  A gość wyszedł już z problemów i wierzycieli pospłacał?

 8. 8
  --3
  ~ elbong
  Środa, 12.06

  Jakiś Marian napisał, że nie chce by bulwar i plac przy katedrze (nie ma placu katedralnego) była zabudowane. Prześpij się chłopie i wypocznij w cieniu i przemyśl coś napisał.

 9. 9
  +6
  ~ BODZIO
  Środa, 12.06

  Wyspa spichrzów nad kanałem do zabudowy .Turyści oglądają z strony Starówki okropny widok.

 10. 10
  +5
  ~ novak
  Środa, 12.06

  czas coś zrobić z kuwetą obok tortugi a i z tortugą czas najwyższy zrobić porządek bo zajmuje tylko nabrzeże z którego nie mogą korzystać statki .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.