Poniedziałek, 3.08.2020, Imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo”. Radni przeciw budowie?

23.01.2017, 12:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
„Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo”. Radni przeciw budowie?
Wiele emocji wzbudził pomysł, aby w centrum Starego Miasta powstał garażowiec. Radni w listopadzie 2016 r. przyjęli projekt uchwały dotyczący przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kwartału zabudowy między ulicami Studzienną i Bednarską. W tym miejscu miałby powstać parking wielopoziomowy z usługami w parterze. Jednak nie wszyscy radni uważają, że garażowiec w tym miejscu to słuszna inicjatywa.

Urzędnicy zapowiadają, że garażowiec dysponowałby 890 miejscami parkingowymi. To spora zmiana, gdyż obecnie na Starówce może zaparkować 375 samochodów. - Uważam, że proponowana lokalizacja na ul. Bednarskiej jest zła, ponieważ wyznaję zasadę restauracji dobrych i pozytywnie odbieranych rozwiązań – mówi radna Maria Kosecka. - Ul. Bednarska była jedną z najpiękniejszych ulic przedwojennego Elbląga i należy dążyć do, w miarę możliwości, wiernego odtworzenia jej świetności.

 
Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo tego fragmentu Starego Miasta. Ulica ta, była malowniczą wizytówką dawnego Elbląga. Wiele starych pocztówek zdobiły zdjęcia kamienic ze słynnym Domem pod Wielbłądem czy Domem Octowym. Warto dążyć do tego, aby odtworzyć ten skrawek Starego Elbląga
 
- zaznaczył radny Robert Turlej.

Zdaniem niektórych radnych powstanie garażowca na Starówce zaszkodzi temu miejscu. - Budowa garażowca w centrum Starego Miasta to jednocześnie „zaproszenie” kilkaset aut do przejazdu przez ulice Bednarską oraz Studzienną. Można będzie tylko współczuć mieszkańcom kamienic znajdujących się w ciągu tych ulic. Nie zapominajmy, że coraz więcej miast ma problemy ze smogiem, a także zatłoczonymi centrami – zaznaczył Robert Turlej. - Wprowadzane są różne ograniczenia, aby minimalizować ruch samochodowy. Lokalizując garażowiec przy Bednarskiej trzeba będzie się liczyć ze znacznym zwiększeniem hałasu a także większą emisją spalin.

- Podejmując decyzje administracyjne nie można "uszczęśliwiać ludzi na siłę", głos tych mieszkańców jest ważny i nie można zasłaniać się tylko urną wyborczą. Uważam, że w tej konkretnej sprawie jest możliwy do zawarcia kompromis i należy dążyć do jego zawarcia – zauważa Maria Kosecka. - Natomiast budowanie szkaradnego parkingu z imitacją pierzei hanzeatyckiej zabudowy, przy wykorzystaniu elementów pergoli jest totalnym nieporozumieniem

Przeciwny budowie jest również wiceprzewodniczący RM, Wojciech Rudnicki.
 
Od samego początku byłem przeciwny budowie garażowca na Starym Mieście. Nie wyobrażam sobie, aby w centrum Starówki znajdował się taki obiekt na 1000 samochodów, przecież te samochody muszą wjechać i wyjechać z tego "garażu" ruch byłby w tym miejscu nie do zniesienia dla mieszkańców, a kierowany byłby przy samym bulwarze
 
– stwierdził Wojciech Rudnicki.

To niejedyny problem, jaki dostrzega wiceprzewodnicżace RM. - Inwestor, który miałby taki garażowiec wybudować z pewnością liczy na to, aby znajdowało się w nim jak najwięcej samochodów (miejsca przecież będą odpłatne), dlatego też następnym krokiem byłby zakaz ruchu samochodów na Starówce – mówił Wojciech Rudnicki. - Dodatkowo można zadać pytanie kto będzie chciał mieszkać w pobliżu garażowca i lub w pobliżu ulic, z których pojazdy będą wjeżdżać i wyjeżdżać z niego.

Gdzie zatem mógłby powstać garażowiec? - Wiele osób proponuje teren Wyspy Spichrzów czy też przy ul. Kumieli lub Przymurze. Jedno jest pewne, potrzebny jest dialog i rozmowa zwłaszcza z mieszkańcami naszego miasta. Oto apelowałem podczas Sesji Rady Miejskiej. Jest na to jeszcze czas zanim nowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zostanie
uchwalony – podkreślił Robert Turlej.

 
Budowanie w centrum starówki parkingu wielopoziomowego jest sprzeczne z ogólnoświatowa zasadą wyprowadzania ruchu pojazdów mechanicznych z centrum starego miasta. Obiekty takie buduje się na skraju tych dzielnic, w celu zatrzymania na obrzeżach ruchu samochodów. Elbląg dysponuje jeszcze wieloma niezabudowanymi parcelami na skraju Starego Miasta które są dobrze skomunikowane z istniejącym miejskim układem komunikacyjnym (wzdłuż ul. Rycerskiej, ul. Garbary lub ul. Przymurze)
 
– zaznaczyła Maria Kosecka.

Mieszkańcy naszego miasta, którzy są przeciwni powstania garażowca postanowili rozszerzyć formę protestu organizując akcję „Wyślij list do Prezydenta – Nie dla garażowca”. Polegała ona na przesłaniu imiennych wniosków wyrażających sprzeciw temu pomysłowi do Witolda Wróblewskiego. - Każda akcja moim zdaniem zwracająca uwagę na problem w sposób demokratyczny z poszanowaniem godności adresata jest godna rozważenia – dodał Wojciech Rudnicki.

- Jest bardzo dobra inicjatywą, angażującą społeczność lokalną w rozwój miasta. Dobrze, że w dobie wszechobecnych portali społecznościowych, są one wykorzystywane również w tak ważnych aspektach – zauważył Robert Turlej.

- W całości popieram inicjatywę i argumenty zawarte w przygotowywanym liście do Prezydenta – zapewniła Maria Kosecka.

Na stronie Urzędu opublikowano obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do 17 stycznia zainteresowani tym tematem elblążanie mogli składać na piśmie wnioski do Departamentu Urbanistyki i Architektury.

Ilu się na to zdecydowało?
 
Otrzymaliśmy ok. 10 wniosków. Ich liczba może się zwiększyć. Czekamy jeszcze na zgłoszenia przesłane drogą pocztową
 
– poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%55.6 %44.4


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ TenCoWniosekWyslal
  Poniedziałek, 23.01

  To ile osob wyslalo wniosek do UM (podpisany z wlasnym z nazwiskiem) pokazuje jacy jestescie. Krzyczcn na forum to jak najbardziej potraficie - anonimowo (prawie), ale gdy juz trzeba podac nazwisko to juz nic nie robicie. A wniosek mozna bylo wyslac rowniez elektronicznie...prawie zero roboty, jedynie, wydrukowac, podpisac, zeskanowac i wyslac...co za problem?

 2. 2
  +6
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 23.01

  Cytuję "...Uważam, że proponowana lokalizacja na ul. Bednarskiej jest zła, ponieważ wyznaję zasadę restauracji dobrych i pozytywnie odbieranych rozwiązań ..." Pytanie o jakiej restauracji ona mówi i kto ma ocenić czy rozwiązanie jest dobre lub złe również ona?! Eh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal!

 3. 3
  +5
  ~ Cieciorka
  Poniedziałek, 23.01

  Pan ie Rudnicki to stare miasto jak pan mówi to tylko i wyłącznie biały pustak i styropian.....prawda?

 4. 4
  --24
  ~ mieszkaniec starowki
  Poniedziałek, 23.01

  Garazowiec w tym miejscu jest ok.Chodzi o wyglad tego garazowca i o elewacje- JEST SZKARADNA!!!

 5. 5
  +13
  ~ Gin
  Poniedziałek, 23.01

  Zróbcie coś pożytecznego dla Starego Miasta, a nie tracicie czas na jakieś garażowe. Przekopcie najpierw ten teren bo inaczej tam nikt nie zainwestuje i weźcie się za Wyspę Spichrzy bo tam tylko straszy, a to jedna z najlepszych części miasta i pomyślcie o ul. warszawskiej bo idzie tam urwać koło...

 6. 6
  +21
  ~ Do mieszkaniec starowki
  Poniedziałek, 23.01

  Kolego sam napisales "mieszkaniec starowki". A co do jest starowka? Uwazasz, ze starowka ma byc tylko z nazwy? Czy to ma rzeczywoscie przypominac stare miasto. Stad Jak najwiecej rekonstrukcji, nie retrowersji, czyli nawiazywanie tylko charakterem do starego miasta! Akurat ulica Bednarska z domem pod wielbladem, brama bednarska to perla. Prosze poogladac stare zdjecia za stronie fotopolska. To tak jakby w Krakowie zamiast sukennic wybudowac centrum handlowe . Prosze sie nad tym zastanowic, bo jesli proces retrowersji bedzie trwal to zamiast pisac miesszaniec starowki, bedzie trzeba napisac mieskaniec disnejlendu.

 7. 7
  +6
  ~ wy
  Poniedziałek, 23.01

  odbudujcie szybko całę Stare Miasto-wszystkie kamieniczki a nie doświadczenia.A Prezydent i radni nie widzicie tego cyrku z torem łyżwiarskim.GDZIE JEST -PIS.

 8. 8
  0
  ~ do Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 23.01

  Myślę, że masz problem, duży problem!!! Sam sobie nie dasz rady, są lekarze, to można leczyć.

 9. 9
  +2
  ~ ??? !
  Poniedziałek, 23.01

  Uuuuups ..... " NIEPORADNI " znani z " potoku słów "... znaleźli temat do wykazania się na rok przed wyborami ?? Co z realizacją klipu przedwyborczego https://www.youtube.com/watch?v=P_u0-ZL5gjQ ?? ( Pytanie retoryczne ) Nic ... bynajmniej " skutecznie " .

 10. 10
  +1
  ~ Prorok Igo
  Poniedziałek, 23.01

  Parafrazując te wszystkie ochy i achy spójrzcie na swoje fotografie jak wyglądaliście 10-20 lat temu i co w związku z tym, który z was zrobił sobie kuracje odmładzającą i wypił eliksir piękności oraz długo wieczności? Co z tego, że moje piękne niegdyś auto 20 lat temu wyjątkowo drogie dziś mam remontować kiedy ekonomia i rozsądek z logiką podpowiada kup nowe! Inna sprawa gdyby to było autentycznie dziś zabytkowe stare miasto ale tak nie jest to pustak i taka sobie elewacja.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.