Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Przy Żuławskiej powstanie kolejna fabryka? To zależy od radnych

11.10.2017, 09:30:38 Rozmiar tekstu: A A A
Przy Żuławskiej powstanie kolejna fabryka? To zależy od radnych
Fot. Ryszard Biel

Wśród projektów uchwał, na którymi w przyszłym tygodniu będą głosować radni znalazł się ten dotyczący zagospodarowania działki przy ul. Żuławskiej. Firma Meble Wójcik ma na niej postawić kolejną fabrykę, w której zatrudnionych ma zostać co najmniej 120 osób.

Uchwała dotyczy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  "Meble-ulica Żuławska-Południe".  Jej celem  jest ustalenie przeznaczenia działki oraz zasad zagospodarowania i zabudowy obszaru planu.

W 2016 r. Rada Miasta podjęła uchwałę, na mocy której przystąpiono do sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. - Obszar objęty projektem planu miejscowego, o powierzchni 16,48 ha, znajduje się w południowo - zachodniej części miasta, a jego granice wyznaczają: od strony północnej - linia rozgraniczająca pas drogowy ulicy Żuławskiej; od strony wschodniej - linia rozgraniczająca teren przeznaczony w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na podstawowy kanał melioracyjny, od strony południowej - linia rozgraniczająca pas drogowy drogi krajowej nr 7; od strony zachodniej - zamknięty teren kolejowy włącznie - wyjaśnia Marek Pruszak, Przewodniczący RM.

W marcu 2016 r., przy ul. Żuławskiej firma Meble Wójcik postawiła już jedną fabrykę. - Obecnie teren zagospodarowany jest w zachodnim obszarze planu zabudową przemysłową z sąsiadującą jednorodzinną zabudową mieszkaniową - dodaje Marek Pruszak. - Na pozostałym obszarze planu dominuje rolnictwo z siecią rowów melioracyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie z drogą krajową nr 7 i ulicą Żuławską, która stanowi ulicę wylotową z miasta na tereny podmiejskie. Wzdłuż zachodniej granicy planu przebiega linia kolejowa.

Co ma na celu przyjęcie przez radnych planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu?

Ustalenia planu umożliwiają intensyfikację zabudowy i bardziej efektywne zagospodarowanie pod względem przestrzennym, ekonomicznym i funkcjonalnym z uwzględnieniem przemysłowej funkcji terenu ustalonej w dotychczas obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Działka znajduje się obszarze zagrożonym powodzią. Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania miało określić nowe zasady zabudowy tego terenu. -  Przedstawiony do uchwalenia projekt stanowi zmianę fragmentu obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego na południe od ulicy Żuławskiej (...) z dnia 27.10.2011 r. - wyjaśniano w uzasadnieniu.

Firma Meble Wójcik przedstawiła wstępną analizę przedplanistyczną, która zawierała odstępstwo od zakazów określonych w Prawie Wodnym ( w art. 88l ust. 1 ustawy).

Sporządzony projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwarza możliwości prawne, środowiskowe, rozwojowe i ekonomiczne do realizacji planowanej inwestycji (budowy hali magazynowej z częścią socjalną i biurową - przyp.red.) - zapewniono w uzasadnieniu projektu uchwały.

Nie można pominąć faktu, iż powstanie hali będzie miało wpływ na budżet gminy.

Prognoza finansowa skutków uchwalenia planu służy określeniu potencjalnych dochodów i wpływów z tytułu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wyniki analizy finansowej wskazują, że projektowana zmiana przeznaczenia oraz przewidywane zagospodarowanie spowoduje zysk dla budżetu miasta w wysokości 1 mln 566 tys. 900 zł wynikające z tytułu wpływów z podatku od nieruchomości w skali 5 lat. Koszty związane z realizacją terenu pieszo - jezdnej komunikacji KDX nie zostały uwzględnione w prognozie ze względu na to, że nie spełnia parametrów drogi publicznej a funkcjonuje jako utwardzony ciąg pieszo - jezdny. Z uwagi na fakt, iż prognoza skutków finansowych oparta jest na maksymalnych możliwościach zagospodarowania obszaru objętego planem, rzeczywiste wartości wydatków i wpływów do budżetu miasta mogą odbiegać od przewidywanych w opracowanej prognozie

- zaznaczono.

Obecnie firma Meble Wójcik zatrudnia ponad 1400 osób. W nowej fabryce ma powstać ok. 120 nowych miejsc pracy.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ suweren
  Środa, 11.10

  a jak prezydent wytlumaczy to ze wraz ze slonina zlikwidowali elblaskie zaklady miesne? my to pamietamy i bedziemy glosno o tym mowic podczas kampani

 2. 2
  +2
  ~ Janko Muzykant
  Środa, 11.10

  A taka dobra ziemia dla rolnictwa, która powstawała przez wieki i może służyć rolnictwu przez następne wieki. A na Modrzewinie nie ma miejsca? Tam ziemia gorsza. To tak jak Nową Hutę budowano na ziemi pszenno - buraczanej, tak i tu pod fabryki chce się wykorzystać tereny z żyzną glebą.

 3. 3
  --4
  ~ etam
  Środa, 11.10

  Czy to nie tutaj miała powstac na bank CASTORAMA ????????

 4. 4
  +9
  ~ lolo
  Środa, 11.10

  niedawno pisali że Wojcik ma coś stawiać na mazurskiej niby teraz że tu...

 5. 5
  +6
  ~ zgrywus
  Środa, 11.10

  Co za emocje, ciekawe czy Radni się zgodzą na realizacje tej inwestycji?;)

 6. 6
  --2
  ~ elblążanka
  Środa, 11.10

  Czy to nie będzie zbyt duża jednorodność, może by jakiś inny inwestor się znalazł i coś z innej gałęzi przemysłu wybudował. Co będzie jak popyt na meble się skończy. Zakłady meblarskie to mamy usiane wokół całego Elbląga.

 7. 7
  --4
  ~ 997
  Środa, 11.10

  do "elblążanki " zajmij sie praca a nie debilnymi wpisami !!!

 8. 8
  +2
  ~ do: elblążanka
  Środa, 11.10

  Popyt na meble był i będzie zawsze, no chyba że wrócimy mieszkać do jaskiń jak przed wiekami

 9. 9
  +2
  ~ Krsyiazkadr
  Środa, 11.10

  Na modrzewine, a nie tu... i co z rondem zamech

 10. 10
  +4
  ~ Rebecca A. Bärbel von Schmidt
  Środa, 11.10

  DO ~997 Tobie chamie powinni zablokować internet za takie bezczelne odzywki. Pewnie wyborca pis

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.