Poniedziałek, 21.09.2020, Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Panorama Zalewu Wiślanego z historią w tle. W Suchaczu otwarto nowy punkt widokowy

05.06.2017, 13:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
Panorama Zalewu Wiślanego z historią w tle. W Suchaczu otwarto nowy punkt widokowy
Fot. Ryszard Biel

W Suchaczu powstał punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Zalewu Wiślanego. To miejsce z historią. Przed drugą wojną światową znajdował się tu taras widokowy należący do "Zameczku nad zatoką". Korzystali z niego turyści wędrujący po Wysoczyźnie Elbląskiej. Dzisiaj otwarto go ponownie.

Oficjalne otwarcie punktu widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu odbyło się dzisiaj (5 czerwca). To miejsce, z którego nie tylko zobaczymy zapierającą dech w piersi panoramę zalewu, ale i miło spędzimy czas, znajdują się tam: dwie wiaty w kształcie parasoli, ławeczki i miejsce na ognisko.

Punkt powstał w miejscu historycznym i również nazwą, nawiązuje do Carla Pudora regionalisty, historyka, pierwszego prezesa elbląskiego klubu turystycznego i innych elbląskich krajoznawców, którzy przed laty z tego miejsca korzystali.

Przed wojną w tym miejscu funkcjonował taras widokowy, który należał do pobliskiego "Zameczku nad zatoką", bo tak wtedy nazywał się obiekt, w którym teraz jest szkoła. Towarzystwo Krzewienia Turystyki, które powstało w 1901 roku, objęło to miejsce swoją kuratelą. Obiekt miał na celu integrację miejscowej ludności, ale także krzewienie turystyki w okolicach Elbląga. To było miejsce, z którego robiono wypady na Wysoczyznę Elbląską. Nadleśnictwo Elbląg jako zarządca tego miejsca decydując się na współpracę z sołectwem Suchacz, na tę inwestycję, miał również na celu te same zadania, które wtedy przyświecały klubowi. Poprzez turystykę, poznawanie historii, odpoczynek, edukację zbliżamy się do lasu, do siebie, poznajemy tajniki naszej przyrody, naszych okolic, przez to jesteśmy mądrzejsi, bardziej świadomi, tego, co robimy i kim w życiu jesteśmy

– mówi Mariusz Potoczny, nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg.

Pomysł na przywrócenie tego miejsca mieszkańcom Suchacza i turystom pojawił się dwa lata temu. Z inicjatywą wystąpiło sołectwo, wsparcia udzieliło Nadleśnictwo Elbląg, zarządca terenu. Dzisiaj sołectwo podpisało porozumienie z leśnikami, dzieląc się obowiązkami i opieką nad punktem.

Starania o to miejsce trwały dwa lata. Cieszę się, że doszliśmy do końca i możemy tutaj być, podziwiać widoki. To kosztowało nas trochę trudu, nerwów, ale teraz mam nadzieję, czekają nas już tylko same przyjemności. Mamy piękne miejsce, które mam nadzieję, będzie często odwiedzane

- mówiła Monika Jarkiewicz, sołtys Suchacza.

To miejsce jest połączenie z "zameczkiem", do którego i dzisiaj ludzie przychodzą oglądać widok z wieży. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie połączyć te dwie rzeczy, to kolejna atrakcja w naszej miejscowości

– mówiła jedna z mieszkanek Suchacza.

Otwarte dzisiaj miejsce w Suchaczu, jest kolejnym, z którego można podziwiać panoramę. Takich punktów widokowych nad zalewem jest już kilka, między innymi w Tolkmicku.

Tutaj już wcześniej był taki dziki punkt widokowy, teraz jest punkt profesjonalny, z pięknymi parasolami, trochę przypominającymi nasz słynny parasol w Bażantarni. Na pewno będzie to dodatkowe uatrakcyjnienie naszych tras. Dzisiaj gościmy tutaj z młodzieżą z koła turystycznego w Zespole Szkół Gospodarczych, która rozpoczyna z nami eskapady po Wysoczyźnie Elbląskiej. Suchacz znajduje się na szlaku św. Jakuba, myślę więc, że ten punkt będzie odwiedzany

- mówi Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej.

Do punktu można się dotrzeć trasa prowadzącą przy szkole w Suchaczu, która funkcjonuje w dawnym "Zameczku nad zatoką".

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Galeria / W Suchaczu otwarto nowy punkt widokowy. ( zdjęć 24 )
Dodano: 2017-06-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ kasia
  Poniedziałek, 05.06

  Gdzie to dokladnie jest bo nie ma zadnych oznaczen jadac samochodem szukalismy z mezem ale nie znalezlismy :-(

 2. 2
  +3
  ~ xxx
  Poniedziałek, 05.06

  To jest za szkołą taki budynek z wieżą idzie się schodami do góry a za schodami potem w prawo drogą leśną.

 3. 3
  0
  ~ j23
  Poniedziałek, 05.06

  na jednym ze zdjęć same magistry ze szkoły niepublicznej w Suchaczu...... , tylko dzieci szkoda,,,,,,,

 4. 4
  +1
  ~ mius
  Poniedziałek, 05.06

  ~kasia : a grzyby też, jadąc samochodem zbierasz ?

 5. 5
  +4
  ~ Qwerty
  Poniedziałek, 05.06

  W którym to jest miejscu? Nie można mapki załączyć?

 6. 6
  +1
  ~ MARECKI
  Poniedziałek, 05.06

  Może info fotograficzne pomoże. Od drogi wojewódzkiej trzeba wjechać pod budynek szkoły ( z wieżą) a potem ... http://marecky.bikestats.pl/1582055,SUCHACZ.html

 7. 7
  +1
  ~ Qwerty
  Wtorek, 06.06

  ~Marecki Wielkie dzięki za fotorelacje. Mam nadzieje ze dojazd będzie dobrze oznaczony, bo inaczej szkoda tej inwestycji.

 8. 8
  +1
  ~ Maniek
  Poniedziałek, 12.06

  Sorry ale dla mnie to jest chore.Dlaczego nie zrobiono tego w miejscu które idealnie się do tego nadaje,chodzi mi o ten punkt widokowy który znajduje się przy samej drodze,przed Suchaczem jadąc od strony Kadyn.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.