Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na Zawadzie 25 budynków czeka termomodernizacja. Zobacz, które będą w pierwszej kolejności

05.04.2017, 10:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Na Zawadzie 25 budynków czeka termomodernizacja. Zobacz, które będą w pierwszej kolejności
Fot. Ryszard Biel

Jeszcze w tym tygodniu Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zakrzewo" ogłosi przetarg na wykonanie termomodernizacji pierwszych siedmiu budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ul. Wiejskiej. Łącznie, do końca 2018 r. dzięki wsparciu ze środków unijnych, docieplonych zostanie 25 budynków niskich. Umowę na dofinansowanie inwestycji z funduszy Unii Europejskiej, prezes spółdzielni Mirosława Meirowska podpisała z marszałkiem województwa w miniony piątek (31 marca). 

Szacuje się, że to duże zadanie pochłonie około 15 mln zł. Blisko połowę tej kwoty - 6,8 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko – mazurskiego na lata 2014-2020. Pozostałe środki stanowić będzie zaciągnięty przez spółdzielnię kredyt bankowy i środki własne. 

Planowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową Zakrzewo zadanie, polegać będzie na  termomodernizacji wszystkich 25 budynków niskich o wysokości do pięciu kondygnacji. Oprócz docieplenia ścian, zostaną w nich wykonane remonty balkonów i loggii. Ponadto zakres prac przewiduje wymianę oświetlenia na klatkach na oprawy LED oraz w niektórych budynkach wymianę okien na klatkach schodowych i w piwnicach. Prace potrwają dwa lata i zakończą się najdalej do końca 2018 r. 

Na ten rok zaplanowaliśmy termomodernizację 13 budynków mieszkalnych. 5 kwietnia ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy robót na siedmiu budynkach. W pierwszym etapie, do września br. zamierzamy docieplić budynki przy ul. Wiejskiej 19, 20, 25, 26, 27, 33 i 3C. W maju natomiast ogłosimy drugi przetarg na modernizację kolejnych 6 obiektów mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicach Wiejskiej 21, 22, 23 i 24 oraz Topolowej 15 i 17. Przewidujemy, że pierwsze prace budowlane ruszą na początku maja

- poinformowała nas Mirosława Meirowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo. 

W przyszłym roku prace obejmą pozostałe 12 budynków niskich. Wówczas modernizacji doczekają się bloki przy ulicach: Szarych Szeregów (12-15, 16-18, 19-20, 24-26, 27-30, 33), Robotniczej (230, 242, 244), Wiejskiej (46A i 46B) oraz Topolowej 23.

Ze względów proceduralnych, na dofinansowanie w ramach tego samego konkursu nie załapały się  22 budynki o wysokości 11 kondygnacji. Spółdzielnia o środki na ich termomodernizację stara się z innego programu unijnego. 

Wniosek na wieżowce złożyliśmy w październiku zeszłego roku do konkursu ogłoszonego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nasz wniosek został już pozytywnie zaopiniowany pod względem formalnym. Teraz czekamy na jego ocenę merytoryczną. Niestety nie wiemy, kiedy to nastąpi

- informuje prezes Mirosława Meirowska.

We wspomnianym konkursie spółdzielnia ubiega się o dotację i preferencyjny kredyt. Łącznie termomodernizacja 22 budynków wysokich na Zawadzie pochłonąć ma 48,2 mln zł. W ramach prac  przewiduje się m.in. docieplenie ścian, wykonanie nowej elewacji oraz wymianę wind we wszystkich budynkach. W przypadku uzyskania dofinansowania, spółdzielnia zamierza wyremontować wszystkie wieżowce najdalej do 2022 r.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ anonim
  Środa, 05.04

 2. 2
  --11
  ~ ornitolog
  Środa, 05.04

  mam nadzieję że zarząd spółdzielni uwzględnił możliwość lęgów ptaków w stropodachach budynków /sokoła pustułki, gołębi i tp/ Regionalna dyrekcja Ochrony Środowiska w tej sprawie wydała specjalną instrukcję. Nie chodzi o wstrzymywanie prac ale uniknięcie skazywania na śmierć głodową piskląt które już teraz tam się mogą znajdować a w maju to już 100%.

 3. 3
  --4
  ~ sokół z pustułką na kocią łapę
  Środa, 05.04

  my zdecydowanie lubimy wyższe budynki -te są za niskie

 4. 4
  +17
  ~ estetka
  Środa, 05.04

  I żeby przy okazji zniknęły te wstrętne osłonki balkonowe. Zrobić wszystkie jednakowe , żeby budynki po odnowie były estetyczne !!!

 5. 5
  +1
  pampi - ZAWADA
  Środa, 05.04

  ~ estetka . Zapewne tak będzie . :)

 6. 6
  +7
  ~ -do ornitologa
  Środa, 05.04

  -do ornitologa- jak jesteś takim ornitologiem, to załóż sobie gołębnik i wyprowadź się z Zawady. Ludzie już mają dosyć obseranych balkonów i elewacji.

 7. 7
  +3
  ~ Prawda .
  Czwartek, 06.04

  I samochodów . Miejsce ptaków, to lasy i parki .

 8. 8
  +1
  ~ jańciowodnik
  Czwartek, 06.04

  Mam nadzieję,że zostaną zrobione odpowiednie obróbki blacharskie zabezpieczające balkony przed opadami deszczu ??? bo istniejące są totalną porażką, nawet przy małych opadach deszczu w mieszkaniach słychać drażniący odgłos bębnienia blachy.Przy dużych opadach deszczu trzeba uciekać na drugą stronę mieszkania bo hałas nie do wytrzymania !!!

 9. 9
  --13
  ~ OBIEKTYWNA
  Czwartek, 06.04

  MOIM ZDANIEM TO BEZSENSU OCIEPLAĆ I REMONTOWAĆ WIEŻOWCE NA ZAWADZIE SKORO ONE NIE WYGLĄDAJĄ TAK TRAGICZNIE CO OBSKURNE MAŁE BLOCZKI NA WIEJSKIEJ ! POZA TYM CI LUDZIE NIE MAJĄ KALORYFERÓW TYLKO PIECE PRZEZ CO NAWET GDY W ZIME NAPALĄ W NICH TO I TAK W DOMU JEST OKROPNIE ZIMNO . NO ALE PRZECIEŻ LEPIEJ OGRZEWAĆ BLOKI , KTÓRE SAME W SOBIE JĄ CIEPŁE . LEPIEJ ŻEBY ŁADNE BYŁY WIEŻOWCE NA KTÓRE NIKT NIE ZWRACA UWAGI NIŻ ZROBIĆ PORZĄDEK Z TYM CO NAPRAWDE OSZPECA NASZĄ ZAWADE . I LUDZIOM TYCH MAŁYCH OBSKURNYCH BUDYNKÓW ŻYŁO BY SIĘ O NIEBO LEPIEJ !

 10. 10
  +5
  ~ gallanonim
  Czwartek, 06.04

  -do Obiektywnej: artykuł dot. tylko bloków SM Zakrzewo przy ul. Wiejskiej tzw. Małej Zawady a nie budynków ZBK !!! proszę czytać ze zrozumieniem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1440122127533