Sobota, 11.07.2020, Imieniny: Cyprian, Olga, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Będzie oszczędniej i jaśniej. Zobacz, które ulice doczekają się wymiany oświetlenia

08.03.2017, 10:30:30 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie oszczędniej i jaśniej. Zobacz, które ulice doczekają się wymiany oświetlenia
W tym roku modernizacji oświetlenia doczeka się m.in. ul. Toruńska (Fot. Ryszard Biel)

Mieszkańcy kolejnych elbląskich ulic doczekają się w tym roku montażu nowych ulicznych latarni. Znacznie jaśniej po zmroku zrobi się m.in. na ulicach Pułaskiego, Toruńskiej, Grudziądzkiej, Sztumskiej, Bydgoskiej oraz na Sienkiewicza i Orzeszkowej. Łącznie wymienionych zostanie prawie 60 słupów i opraw oświetleniowych. Dla Miasta oznacza to większe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a dla mieszkańców lepiej doświetlone ulice.

Od kilku lat, na mocy porozumienia z Miastem, za utrzymanie, budowę i modernizację oświetlenia drogowego w Elblągu, odpowiada spółka Energa Oświetlenie z Sopotu. W tym roku firma przeznaczy kolejne własne środki na wymianę starych i montaż nowych opraw oświetleniowych na wybranych ulicach miasta. 

W ramach bieżącego utrzymania oświetlenia ulicznego, sopocka spółka zaplanowała w tym roku inwestycje na sześciu elbląskich ulicach. Wśród nich znalazła się ul. Pułaskiego, której mieszkańcy najbardziej powinni dostrzec zmianę w doświetleniu jezdni i chodników. Z ulicy zniknie 9 starych i wyeksploatowanych słupów rurowych z oprawami rtęciowymi. Już wkrótce zastąpią je nowe słupy ocynkowane z oprawami sodowymi o mocy 100W. 

O wiele jaśniej po zmroku zrobi się także na osiedlu domków jednorodzinnych zlokalizowanych między ul. Kościuszki a ul. Chrobrego. Spółka Energa Oświetlenie przeprowadzi prace na ulicach: Toruńskiej, Grudziądzkiej, Sztumskiej i Bydgoskiej. 30 istniejących i niewydajnych latarni na słupach z rur stalowych, zastąpionych zostanie taką samą ilością punktów świetlnych z oprawami sodowymi o mocy 70W, zainstalowanych na nowych słupach ocynkowanych. Planowane zadanie stanowi kontynuację prac wykonanych w zeszłym roku na ul. Tczewskiej. 

W ramach prac eksploatacyjnych, zaplanowano również wymianę 19 słupów betonowych na słupy stalowe na ulicach Sienkiewicza i Orzeszkowej. 

Spółka Energa Oświetlenie wspomniany wyżej zakres prac planuje zrealizować w okresie wiosenno-letnim. 

To nie jedyne przewidziane do realizacji na ten rok zadania związane z oświetleniem miejskich ulic. Cztery kolejne zadania inwestycyjne realizowane będą w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Wśród nich znalazły się: budowa oświetlenia ulicy 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego (wysokość środków zarezerwowanych w budżecie miasta - 135 tys. zł), wykonanie oświetlenia chodnika łączącego ul. Wyżynną z ul. Gałczyńskiego (200 tys. zł), wymiana słupów oświetleniowych oraz zamontowanie nowych opraw ledowych przy ul. Rybnej (34 tys. zł) oraz wymiana opraw na oświetlenie ledowe  przy ulicy Ratuszowej (20 tys. zł).

Ponadto Urząd Miejski prowadzi z firmą Energa Oświetlenie rozmowy w sprawie kolejnych inwestycji. Dotyczą one budowy oświetlenia w miejscach i na ulicach dotychczas nieoświetlonych. Szczegóły mają być znane w najbliższym czasie.W tegorocznych planach dot. modernizacji oświetlenia ujęto także ul. Pułaskiego  

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Wymiana oświetlenia na elbląskich ulicach ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-03-08 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ sdf
  Środa, 08.03

  Super. Ledy sa bardzo wydajne i dobrze oświetlają ulice i chodniki.

 2. 2
  --2
  ~ Ploterek
  Środa, 08.03

  Ale przecież nie montują LED-ów....

 3. 3
  0
  ~ sdf
  Środa, 08.03

  A przy Ratuszowej i Rybnej jakie oprawy montują?

 4. 4
  0
  ~ Jaś Fasola
  Środa, 08.03

  A ja pamiętam jeszcze latarnie bociany na ulicy 12 lutego. Kto je jeszcze pamięta?

 5. 5
  0
  ~ Garnizonowa
  Środa, 08.03

  Ja w ogóle czekam na jakiekolwiek lampy, chodnik i asfaltową ulicę. Podatki płacę terminowo i takie same jak inni mieszkańcy, którzy mają te szczęście, że mieszkają przy normalnych ulicach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.