Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Te inwestycje straszą elblążan od wielu lat. Czy kiedykolwiek zostaną zrealizowane?

17.11.2016, 07:00:15 Rozmiar tekstu: A A A
Te inwestycje straszą elblążan od wielu lat. Czy kiedykolwiek zostaną zrealizowane?

Są w Elblągu takie miejsca, które od lat odstraszają swoim wyglądem i urosły do rangi największych elbląskich koszmarków. Mowa o dwóch niedokończonych budowach na starówce i ponad półhektarowej działce u zbiegu ulic 3 Maja i Grobli Św. Jerzego. Niestety Miasto nie ma wpływu na ich zagospodarowanie, bo nieruchomości są własnością prywatną. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, jakie plany mają ich właściciele.

Od wielu lat największą antyreklamą elbląskiej starówki, są dwa opuszczone place budów zlokalizowane w narożnikach ulic: Stary Rynek – Wigilijna oraz Kowalska - Przymurze – Wieżowa. Rozpoczęte inwestycje stanęły w miejscu i po dziś dzień nie doczekały się finalizacji z przyczyn finansowych. Obecnie szpecą krajobraz najbardziej reprezentatywnej dzielnicy miasta.

Miasto tłumaczy, że ma związane ręce w tej sprawie. Działki pod wspomniane kamienice, sprzedawane były przed wieloma laty. Wówczas w umowach sprzedaży Urząd Miejski nie stosował zapisów, które jasno określałyby terminy rozpoczęcia i zakończenia zabudowy nieruchomości (obecnie w przypadku ich nie dotrzymania, nabywcy grożą kary finansowe). Właściciele tych działek, nie muszą więc obawiać się żadnych konsekwencji.Czy mimo to, ich prywatni właściciele mają zamiar dokończyć swoje inwestycje? Udało nam się skontaktować z przedstawicielem właściciela działki na rogu Wigilijnej i Starego Rynku. Z przedstawionych nam informacji wynika, że jest duża szansa na to, że miejsce to zmieni swoje oblicze już w przyszłym roku. Właściciel nieruchomości prowadzi obecnie rozmowy z inwestorem, który jest zainteresowany budową w tym miejscu kamienic. Na tę chwilę nie chce jednak zdradzać szczegółów na ten temat. Niestety nie udało nam się skontaktować z inwestorem budowy między ulicami Kowalską i Wieżową. Jak nam przekazano, w chwili obecnej właściciel działki przebywa za granicą.Trzecim „legendarnym” miejscem w Elblągu, które od lat czeka na zabudowę jest działka przy ulicach Bałuckiego, Grobla Św. Jerzego i 3 Maja. Duża, ponad półhektarowa nieruchomość w centrum miasta, na którą składają się trzy mniejsze działki, od wielu lat straszyła swoim wyglądem. W przeszłości mówiło się, że powstać miał tu biurowiec, a także centrum handlowe. Nic z tych planów jednak nie wyszło.

Przez długie lata nieruchomość była ogrodzona wysokim, blaszanym ogrodzeniem i zarastała dziką roślinnością. Na nic zdawały się interwencje Straży Miejskiej i pisma z upomnieniami od urzędników. Właściciel nieruchomości – osoba prywatna, w 2012 r. nabył prawo własności do trzeciej z działek (nastąpiło przekształcenie z prawa użytkowania wieczystego). Miasto od tamtej pory nie ma żadnej możliwości wpłynięcia na właściciela w sprawie zagospodarowania terenu.Wydawać by się mogło, że taki stan rzeczy trwać będzie w nieskończoność. W 2015 r. inwestor powstałego w sąsiedztwie budynku mieszkalnego Willa Syrena, wyszedł jednak z inicjatywą nieodpłatnego wysprzątania zaniedbanej dotychczas nieruchomości. Jej właściciel przystał na propozycję i spory teren został wykarczowany oraz oczyszczony.

Nadal nie wiadomo jednak, czy mająca duży potencjał nieruchomość w centrum miasta zostanie kiedykolwiek zabudowana. W Elblągu w ostatnim czasie mieliśmy już podobny przypadek, gdy znajdujący się w prywatnych rękach atrakcyjny teren, znalazł nowego inwestora i doczeka się zabudowy. Mowa tu o działce po niedoszłej galerii handlowej Porto 55 na rogu ulic Królewieckiej i Nowowiejskiej, na której wkrótce wybudowany zostanie nowoczesny obiekt mieszkalno-biurowo-usługowy. Czy właściciel nieruchomości w sąsiedztwie Placu Konstytucji powieli ten scenariusz? Podjęliśmy próbę telefonicznego skontaktowania się z nim, by się tego dowiedzieć. Niestety jego telefon był niedostępny. Do tematu jeszcze wrócimy.
 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%77.8 %22.2


Galeria / Inwestycje straszące elblążan od lat ( zdjęć 12 )
Dodano: 2016-11-17 | Fot. Ryszard Biel, Fot. MG
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ chory_układ
  Czwartek, 17.11

  ta kamienica na rogu wigilijnej dotychczas była wójcika. a kto mu coś zrobi każda władza trzyma mu palec w d..e inna sprawa że w um pracują miernoty które nie potrafią wyegzekwować budowy tuż po nabyciu. te miejsca w środku miasta to wizytówka a jest tam chlew.

 2. 2
  +12
  ~ Ploterek
  Czwartek, 17.11

  Nie miernoty, tylko, kiedyś nie stosowano zapisów, zresztą masz wszystko napisane w artkule! Obecnie nie ma przepisów, żeby móc wyegzekwować rozpoczecie budowy, sprzedaż itp. Na tych działkach budowa ruszy, wszystko kwestia ceny i porządnego inwestora

 3. 3
  +17
  ~ Anon
  Czwartek, 17.11

  Syn właściciela działki Kowalska-Wieżowa ...., jego spytajcie.

 4. 4
  --36
  ~ nie czepiajcie się
  Czwartek, 17.11

  miasto ma dziesiątki niezagospodarowanych działek na których tylko śmieci i hulający wiatr. Czepcie się miasta że nic nie robi. Każdy ma prawo posiadać ziemię i nic na niej nie robić. Ziemia to też lokata kapitału i forma oszczędzania.

 5. 5
  +42
  ~ mkt
  Czwartek, 17.11

  Odnośnie terenu przy willi Syrena, myślę, że mieszkańcy Elbląga powinni wziąć sprawę w swoje ręce i zacząć bojkotować firmę < Marysieńka > widmo bankructwa albo chociaż dużych kłopotów finansowych może zmusi właściciela do sprzedaży spornego terenu, jest jeszcze dużo innych sposobów na zmuszenie do sprzedaży w/w terenu...

 6. 6
  +42
  ~ klientambergold
  Czwartek, 17.11

  baluckiego,gr sw jerzego i 3 maja nalezy do tego cwaniaczka z marysienki. proponuje bojkot tej tancbudy i cukierni

 7. 7
  +27
  ~ powiec
  Czwartek, 17.11

  Powinni podać dane tych właścicieli, pewnie mają biznesy w Elblągu, to elblążanie mogliby bojkotować ich działalność;)

 8. 8
  +40
  ~ xxzzz
  Czwartek, 17.11

  OD DZIŚ NIC NIE KUPUJĘ W MARYSIEŃCE.!!!!

 9. 9
  +16
  ~ Meksyk
  Czwartek, 17.11

  krążą słuchy,że właściciel działki za pozwolenie wejścia w celu uporządkowania WŁASNEGO terenu wyrwał od MARGO pieniądze :(

 10. 10
  +23
  ~ Maruda z PRL
  Czwartek, 17.11

  Do@ "chory układ".Piszesz bzdury ,włascicielem tej działki i ruiny budowlanej jest własciciel kwiaciarni z ul.Stary Rynek,który to z upodobaniem patrzy na swoje dzieło i w czasie wyborów do samorządu ,czy parlamentu zezwala wieszać plakaty jedynej ,słusznej obecnie władzy. Na takich inwestorów ratusz nie ma bata,bo takie kiedyś były zapisy ,które nie mówiły kiedy taki gostek ma zakończyć budowę. Ta ruina przy zbiegu ul.Stary Rynek-Wigilijna nadaje się teraz tylko do rozbiórki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2484591007233