Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na Saperów powstają nowe mieszkania komunalne. Ich lokatorzy wprowadzą się do nich już wiosną

04.11.2016, 11:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Na Saperów powstają nowe mieszkania komunalne. Ich lokatorzy wprowadzą się do nich już wiosną
Fot. Ryszard Biel

Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zawarło już wszystkie umowy partycypacyjne z przyszłymi lokatorami, adaptowanego na cele mieszkalne, budynku przy ul. Saperów 14b. W obiekcie po nieistniejącym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich powstanie 41 mieszkań komunalnych. Prace budowlane, które trwają od ponad dwóch miesięcy, mają zakończyć się do końca lutego. Budynek natomiast ma zostać oddany do zamieszkania w kwietniu przyszłego roku. 

W obiekcie po ZST-H, na 4 kondygnacjach i powierzchni 2228 m2, utworzonych zostanie 41 mieszkań komunalnych. Dawne klasy i pomieszczenia szkolne, bez naruszania istniejącej konstrukcji budynku, zostaną zaadaptowane pod lokale o wielkości od 31 do 114 m2. Łącznie powstaną dwa mieszkania dwupokojowe dla osób niepełnosprawnych (na parterze), pięć mieszkań jednopokojowych (31 m2), 31 mieszkań dwupokojowych (od 42 do 62 m2), cztery mieszkania trzypokojowe na poddaszu (od 62 do 90 m2) oraz jedno pięciopokojowe (114 m2). Wszystkie oddane zostaną w stanie deweloperskim. Ponadto w piwnicy dla każdego mieszkania zaprojektowano komórki lokatorskie.

Zmiany w budynku ograniczono do wybudowania i montażu ścianek działowych, wymiany posadzek, drzwi wejściowych i częściowo stolarki okiennej, wykonania nowych instalacji (elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacji), remontu korytarzy i klatki schodowej pomiędzy kondygnacjami oraz montażu dźwigu osobowego dla osób niepełnosprawnych. 

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum trzech elbląskich firm: Dual (lider), Unibel i PMP.  Opiewająca na 2 mln 240 tys. 977 zł umowa z konsorcjum, podpisana została 22 sierpnia. Tego samego dnia nastąpiło również przekazanie placu budowy. Na jakim etapie są obecnie prace?

Prace idą zgodnie z harmonogramem. Obecne ich zaawansowanie wynosi 35%. Po wykonaniu prac rozbiórkowych, w tej chwili prowadzone są roboty instalacyjne. Trwa wymiana części okien oraz wylewanie posadzek. 12 grudnia nastąpi podłączenie przez EPEC ciepła do budynku. Wszystkie prace zakończą się najdalej do 28 lutego 2017 r. Na marzec planowane są odbiory, a w kwietniu nastąpić powinno podpisanie umów najmu i przekazanie lokali ich lokatorom

- dowiedzieliśmy się w biurze ETBS. 

Powstałe mieszkania będą lokalami wynajmowanymi na zasadach ETBS. Przyszli ich lokatorzy partycypują w kosztach realizacji mieszkań. O lokale mogły starać się osoby, które nie posiadają tytułu własności innego lokalu mieszkalnego, mają stały dochód i do 15 października wpłaciły opłatę partycypacyjną w wysokości 15% wartości mieszkania (średnia opłata partycypacyjna dla mieszkania o wielkości 52 m2 wyniosła 25 tys. zł). Pozostałe 85% wartości inwestycji to środki własne ETBS.

Nabór wniosków o przydział mieszkań cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy już podpisane wszystkie 41 umów partycypacyjnych. Powstała także lista rezerwowa, na wypadek rezygnacji kogoś z listy podstawowej. Z chwilą zawarcia umowy najmu przyszli lokatorzy będą  zobowiązani do wpłaty kaucji mieszkaniowej, która wynosić będzie dwunastokrotność miesięcznego czynszu. Przykładowo dla mieszkania o powierzchni 52 m2 jej wysokość to 4137 zł

- poinformowano nas w siedzibie ETBS. 

Jak udało nam się dowiedzieć, w przyszłości każdy lokator będzie mógł wykupić mieszkanie na własność.

Latem 2017 r. ETBS planuje wykonać drugi etap obecnie realizowanej inwestycji. Polegał on będzie na dociepleniu ścian budynku przy ul. Saperów 14b wraz z wykonaniem nowej elewacji oraz budowie w jego obrębie 46 miejsc postojowych.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / ETBS nowe mieszkania Saperów ( zdjęć 44 )
Dodano: 2016-11-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Brunświk
  Piątek, 04.11

  Panie Kadłubowski, a gdzie Pan tę informację uzyskał "Jak udało nam się dowiedzieć, w przyszłości każdy lokator będzie mógł wykupić mieszkanie na własność"??? W jakiej przyszłości? Panie Kadłubowski, trochę rzetelności informacyjnej byłoby wskazane....

 2. 2
  --3
  ~ wu-zetka
  Sobota, 05.11

  Wysokie pomieszczenia, trudne do ogrzania, nie zdecydowałabym się....i do tego stara buda

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.