Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Renowacja zabytkowej willi przy Stoczniowej przeciąga się w czasie. Inwestor milczy

25.11.2015, 08:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Renowacja zabytkowej willi przy Stoczniowej przeciąga się w czasie. Inwestor milczy
Fot. Adrian Sajko

Przedłużają się prace związane z rewitalizacją ponad dwustuletniego zabytkowego pałacyku przy ul. Stoczniowej 10. Termin zakończenia wartych blisko 6 mln zł robót konserwatorskich już dwukrotnie przekładano. Wszystko na to wskazuje, że obowiązującego obecnie terminu także nie uda się dotrzymać. Inwestycja miała się zakończyć do końca listopada, tymczasem prace nadal trwają i prawdopodobnie nie skończą się wcześniej niż do końca tego roku. Warto dodać, że zadanie to otrzymało wsparcie unijne, a niewywiązanie się z umowy o dofinansowanie skutkować może zwrotem otrzymanej dotacji. Niestety mimo wielu prób skontaktowania się, po raz kolejny inwestor - Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego, nie chciał odnieść się do całej sytuacji.

Przypomnijmy, że willę przy ul. Stoczniowej 10 wzniosła w drugiej połowie XVIII wieku rodzina Baumgartów, znanych w ówczesnym Elblągu fabrykantów, producentów świec i mydła. Na przestrzeni trzech wieków budynek wraz z przyległym terenem kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli, by w 2001 r. stać się własnością Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Miał on stanowić dodatkową bazę dydaktyczną dla Wydziału Zamiejscowego tej uczelni w Elblągu.

W tym celu, w obiekcie rozpoczęły się prace modernizacyjne i adaptacyjne, które z dłuższymi przerwami trwają do dziś. Uczelnia wielokrotnie zabiegała o środki zewnętrzne na dokończenie prac, w tym z funduszy unijnych. Ostatecznie, pod koniec lata 2014 r. okazało się, że dzięki oszczędnościom w ramach konkursu RPO Warmia i Mazury 2007 – 2013, Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego przyznano 4 mln zł dotacji na kontynuację rewitalizacji zabytku przy ul. Stoczniowej. Wartość całkowita projektu to nieco ponad 5,7 mln zł. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej termin rzeczowego zakończenia realizacji projektu wyznaczono do końca maja 2015 r.

Zakres przewidzianych do wykonania robót renowacyjnych zabytku, obejmuje m.in. prace konserwatorskie wewnątrz pałacyku związane z renowacją stolarki okiennej i drzwiowej, sufitów, podłóg i sztukaterii, prace konserwatorskie elewacji frontowej i północnej budynku, prace kamieniarskie oraz prace konserwatorskie przy elementach kamiennych portyku. Projekt zakłada również zakup wyposażenia obiektu.

Mimo podpisanej z Zarządem Województwa umowy, między jesienią 2014 r. a wiosną 2015 r. właściciel pałacyku nie rozpoczął prac rewitalizacyjnych. Te jak ustaliliśmy, zaczęły się z ośmiomiesięcznym poślizgiem dopiero w drugiej połowie maja br. Z uzyskanych od Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie informacji wynika, że beneficjent środków unijnych wystąpił z prośbą o wydłużenie terminu realizacji projektu do końca września br. Wniosek swój tłumaczył tym, że wiele prac związanych z renowacją, osuszeniem oraz izolacją fundamentów, wymagało odpowiednich warunków pogodowych, a ich rozpoczęcie w okresie jesienno-zimowym byłoby bezcelowe.

W międzyczasie okazało się, że inwestorowi nie udało się dotrzymać także terminu wrześniowego. W związku z tym, po raz kolejny wystąpił z prośbą o przesunięcie daty zakończenia robót o następne dwa miesiące.

Z uwagi na charakter realizowanych prac oraz stopień ich zaawansowania, na prośbę beneficjenta termin realizacji projektu został wydłużony do 30 listopada 2015 roku. Powstałe opóźnienia związane są z zabytkowym charakterem obiektu, którego rewitalizacja wiąże się z koniecznością podejmowania częstych konsultacji i uzgodnień z konserwatorem zabytków na każdym etapie prac

- poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Urząd Marszałkowski podkreśla jednocześnie, że w przypadku nie wywiązania się z umowy o dofinansowanie, umowa może zostać rozwiązana, a beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej, jak dla zaległości podatkowych naliczanymi od dnia przekazania dofinansowania.

Tymczasem powoli zbliża się koniec listopada, a w zabytkowej willi roboty wciąż trwają. Co więcej wzdłuż jej elewacji frontowej nadal stoją rusztowania. Nie trudno więc domyśleć się, że prace szybko się nie zakończą.

Próbowaliśmy ustalić jak długo one jeszcze potrwają, kiedy budynek będzie gotowy do użytku oraz co w nim powstanie? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do Biura Generalnego Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie. Niestety na zadane przez nas pytania po raz kolejny w ostatnim czasie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że inwestycja ma się zakończyć do końca tego roku. Czy tak będzie, okaże się już wkrótce.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ mm263
  Środa, 25.11

  Coś czuję,że za jakiś czas w cudowny sposób "pałacyk"zostanie własnością prywatnej osoby.

 2. 2
  +9
  ~ Kowalski
  Środa, 25.11

  remont droższy niż wartość tego pałacyku takie rzeczy tylko w POLSCE.

 3. 3
  +7
  ~ bubel
  Środa, 25.11

  Od początku tego remontu pracownicy mieli więcej wolnego jak pracowali.Na budowie było ciszej jak w kostnicy.Trzeba sprawdzić ile elementów budynku uległo uszkodzeniu.zdjęcie nr 1 gdy podejdzie sie blisko to widać.Tu powinien wejść prokurator.

 4. 4
  +5
  ~ ja sie pytom
  Środa, 25.11

  a rada miasta dała temu niesolidnemu inwestorowi działkę na Lotniczej pół darmo, czy to nie są przypadkiem idioci?

 5. 5
  0
  ~ Aaaaabbb
  Środa, 25.11

  Kolejna różowa elewacja pokryta farba z wyprzedazy

 6. 6
  --5
  ~ Obserwator
  Środa, 25.11

  Każdego, komu marzy sie lekarz z Ukrainy PRZYPOMINAM, ze Ukraina nie jest w UE i lekarz tam pracujący nie moze przyjechać do pracy w dowolnej chwili. Każdemu, kto każe zwracać pieniądze PRZYPOMINAM, ze poza granicami jest co 5 Polak, jak każdy z nich zwróci kasę za wykształcenie to PiS wreszcie bedzie miał na obietnice wyborcze. A każdego innego INFORMUJE, ze perspektywa mu sie zmieni, jak pocałuje klamkę zamiast uzyskać pomoc. Zamiast szczekać trzeba sie martwić. I z tego co wiem, żaden z polityków NIE MÓWIŁ o przymusie pracy. Z żadnej opcji politycznej. Wolność Tomku w swoim domku!!!!!

 7. 7
  --2
  ~ obserwator
  Środa, 25.11

  Do odministratora. Uprzejmie prosze usunąć moj wpis. Nie dotyczy tego artykułu.

 8. 8
  --2
  ~ zofia
  Środa, 25.11

  po prostu obiekt należy przekazać włdzom kościelnym , tak ,jak i zaniedbane budynki przy ulicy sprawy elbląskiej z udawaną odbudową starej fabryczki naprzeciwko Hali A 20 Alstomu na czele.,nikt tak sprawnie i profesionalnie nie przeprowadza remontów jak elbląskie wladze kościelne naprawdę dbające o zabytkowe budowle.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3286221027374