Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Budowa trasy S7 Elbląg-Gdańsk coraz bliżej, ale GDDKiA ma kłopot ze Starymi Babkami

04.03.2014, 10:57:43 Rozmiar tekstu: A A A
Budowa trasy S7 Elbląg-Gdańsk coraz bliżej, ale GDDKiA ma kłopot ze Starymi Babkami
Fot. arch. redakcji

Wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. podróż z Elbląga do Gdańska zajmie nam 25 minut. W drugiej połowie bieżącego roku  rozpocznie się budowa drogi S7 na odcinku Koszwały - Kazimierzowo. Ale nowa trasa to nie tylko udogodnienia dla kierowców. To również dramat mieszkańców miejscowości Stare Babki (woj. pomorskie), którzy zostaną wywłaszczeni ze swoich nieruchomości gdyż te - dosłownie i w przenośni - stoją na trasie planowanej ekspresówki. W jaki sposób GDDKiA ma zamiar zadośćuczynić im przymusowe przesiedlenie?

Umowa na opracowanie projektu projektu budowlanego dla budowy drogi ekspresowej S7 między Koszwałami a Kazimierzowem została podpisana z firmą Transprojekt Gdański sp. z o.o. w czerwcu 2012 roku. Firma w tym czasie sporządziła projekty budowlane i wykonawcze, przygotowała dokumenty do wniosku o udzielenie zgody na realizację inwestycji drogowej oraz dokumentację do przetargu na roboty budowlane.

Jak w tej chwili wygląda dalszy proces tego zadania? - Obecnie trwa weryfikacja projektu budowlanego oraz opracowywane są materiały niezbędne do uzyskania decyzji zgody na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) - mówi w rozmowie z naszym dziennikiem Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - W maju br. planujemy złożyć wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Obecnie prace Oddziału w Gdańsku koncentrują się na weryfikacji otrzymanej z biura projektu dokumentacji - W kolejnym etapie czeka nas przygotowanie i złożenie wniosku o wydanie ZRID - kontynuuje Piotr Michalski. - Ta procedura potrwa kilka miesięcy. Kolejną rzeczą decydującą o terminie rozpoczęcia prac budowlanych będzie decyzja o zapewnieniu finansowania tej inwestycji.

Na etapie przetargu na budowę, trasa o długości 40 kilometrów zostanie podzielona na dwa zadania. Odcinek pierwszy od Południowej Obwodnicy Gdańska do Nowego Dworu Gdańskiego i odcinek drugi od Nowego Dworu Gdańskiego do Obwodnicy Elbląga. Powyższe wskazuje także na to, że inwestycja zostanie podzielona także na dwa odrębne przetargi: Koszwały - Węzeł Ryki i Ryki - Kazimierzowo.

Planowana budowa ok 40 km ma trwać dwa lata, a koszt inwestycji wyniesie 3,5 mld złotych.

Stare Babki znikną z mapy Polski

Udogodnienia dla jednej grupy to w tym przypadku starty dla innych. A konkretnie dla mieszkańców wsi Stare Babki, którzy do tej pory i tak lekko nie mieli, bo ich sioło znajduje się przy obecnej, tzw. starej siódemce. Do drogi tu blisko i ruch jest spory; każdego dnia tysiące pojazdów kursuje na trasie między Gdańskiem a Warszawą. Nowa siódemka ma być jednak szersza, po dwa pasy w każdym kierunku. I ma przebiegać przez miejsce, gdzie obecnie znajduje się wieś.

Już dziś wiadomym jest, że 24 rodziny (ponad 70 osób), ma zostać wywłaszczonych ze swoich nieruchomości. Ich domy i mieszkania mają zostać wyburzone. Zapytaliśmy w jaki sposób GDDKiA ma zamiar zrekompensować ludziom przymusowe przesiedlenie w inne miejsce? Piotr Michalski wskazuje nam, że w momencie uzyskania decyzji ZRID z mocy prawa wszystkie grunty potrzebne do budowy trasy przechodzą na własność Skarbu Państwa, ale mieszkańcy wsi nie zostaną pozostawieni samym sobie. Szykują się dla nich odszkodowania - Procedura wypłaty odszkodowań jest prowadzona przez wojewodę, który wyznacza rzeczoznawców do przygotowania wycen nieruchomości - mówi rzecznik. - To stanowi podstawę do wydania przez niego decyzji o wysokości odszkodowania. Po jej wydaniu GDDKiA będzie wypłacała pieniądze właścicielom.

Pytanie tylko, czy starobabczanie dostaną rekompensaty na tyle solidne, by na nowo mogli rozpocząć nowe życie w innym miejscu (wśród wywłaszczonych mieszkańców wielu to ludzie w podeszłym wieku). W tej kwestii interweniowała u wojewody pomorskiego wójt gminy Stegna, Jolanta Kwiatkowska. Postanowiono wtedy, że powołani przez Wojewodę rzeczoznawcy dokonując wyceny poszczególnych nieruchomości będą - w myśl obowiązujących uregulowań - kierowali się zasadą korzyści dla wywłaszczanego.

Tymczasem raz jeszcze zapraszamy do obejrzenia animacji zaprezentowanej przez gdańskie biuro projektowe Transprojekt, która przedstawia przebieg drogi ekspresowej S7 na trasie Koszwały - Kazimierzowo.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 9

%88.9 %11.1


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ WW
  Wtorek, 04.03

  Podobno proponowali im około 100 tyś. zł za domek. Fakt, domki są stare, ale bądźmy realistami - za takie pieniądze ludzie nie kupią nawet normalnego mieszkania w Nowym Dworze Gd., już nie mówiąc o Trójmieście. Mają przenieść się do innej wsi, do rozpadającej się rudery?

 2. 2
  --1
  ~ Taki jakis tam
  Wtorek, 04.03

  Na wizualizacji widac, ze nowa droga wpina sie w istniejaca obwodnice na 57 km. A kto przebuduje skrzyzowanie obwodnicy z ulica Zulawska? Czy jest to rowniez w projekcie, czy akurat te 200 m gdzie jest skrzyzowanie ze swiatlami dalej trzeba bedzie zwalniac?

 3. 3
  +5
  ~ znafca
  Wtorek, 04.03

  Ta wizualizacja jest stara i nieaktualna! Na Wisle zbudują taki "podwójny most" pod obie jezdnie, a ten stary pozostawią dla ruchu lokalnego! Skrzyżowanie na Żuławskiej zlikwidują i prawdopodobnie będzie tam wiadukt!;)

 4. 4
  +2
  ~ qwerty
  Wtorek, 04.03

  Ta wizualizacja jest stara. Temat z Żuławską przewijał się na tym forum - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=98322661 tak więc skrzyżowanie zostanie zlikwidowane. Co do drogi Gdańsk- Mława tu pojawiają się ciekawe informacje http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1209107&page=114 choć najwięcej dzieje się w warmińsko-mazurskim.

 5. 5
  +2
  ~ ikiv
  Wtorek, 04.03

  2014 prace 2 lata koniec 2017 ?????????????????????

 6. 6
  +19
  ~ qwerty
  Wtorek, 04.03

  Obecnie z Elbląga z Dąbrowy do Gdańska w okolice Starego Miasta dojeżdżam w 55 minut. Jak biorę ludzi na stopa to się dziwią jak można tyle dojeżdżać do pracy i najczęściej wysiadają w Nowym Dworze. Ciekawe jak zmieni się Elbląg, gdy będzie można realnie dojechać do GD w pół godziny. W sumie to tyle samo lub nawet krócej ile z okolicznych miejscowości dojeżdża się do pracy w takiej Warszawie czy Trójmieście. Być może więcej osób będzie pracowało w GD i spadnie bezrobocie, a Elbląg stanie się taką tanią sypialnią dla Trójmiasta jak Łódź dla Warszawy. To chyba jedyna szansa dla tego miasta...

 7. 7
  --8
  ~ powiec
  Wtorek, 04.03

  No i gdzie sa teraz te wszystkie pislamskie hieny które zawodziły, że "gielertówki nie bedzie" i że Nowak ich oszukał?;)

 8. 8
  +11
  ~ pozostanie wizualizacja
  Wtorek, 04.03

  OBIECANKI CACANKI.Zmieni sie rząd i plany .

 9. 9
  +2
  ~ marek elbląski
  Wtorek, 04.03

  Elblag coraz blizej Gdanska i coraz dalej od burakowa,czego my jeszcze szukamy,w tym buraczanym nibywojewodztwie?Wies nas caly czas doi,stąd taka bieda.

 10. 10
  +9
  ~ Nowa Prawica
  Wtorek, 04.03

  Rok wyborczy...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6740329265594