Wtorek, 25.01.2022, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Utrudnienia na S7. Dziś rusza remont wadliwego odcinka drogi koło Miłomłyna

09.04.2013, 09:20:36 Rozmiar tekstu: A A A
Utrudnienia na S7. Dziś rusza remont wadliwego odcinka drogi koło Miłomłyna
Odcinek drogi S7 koło Miłomłyna (źródło: www.rynekinfrastruktury.pl fot. GDDKiA)

Dziś rozpoczyna się remont zapadającego się odcinka trasy na drodze ekspresowej S7 koło Miłomłyna. To efekt usypania przy wadliwym odcinku drogi 7- metrowej hałdy kruszywa, która spowodowała obciążenie wybudowanego już nasypu, skutkujące pęknięciem wykonanych wcześniej pali betonowych. Spowodowało to postępujące osiadanie całej konstrukcji wybudowanej jezdni. Wszystkie koszta związane z naprawą poniesie konsorcjum firm Strabag i Hermann Kirchner – wykonawca robót na tym odcinku S7.

Naprawa niewielkiego fragmentu drogi ekspresowej S7, oddanego do ruchu w 2012 roku jest konsekwencją błędów technologicznych w wykonywaniu prac budowlanych przez wykonawcę. W czerwcu 2012 roku, jeszcze przed oddaniem całości budowanego odcinka do całkowitego użytku, wykryto usterki, polegające na osiadaniu nawierzchni obu jezdni na odcinku 40 metrów. Droga koło Miłomłyna zaczęła się zapadać nawet do 4 milimetrów na dobę.

Według opinii technicznej przygotowanej przez prof. dr. hab. inż. Lecha Wysokińskiego z Instytutu Techniki Budowlanej i Uniwersytetu Warszawskiego w wyniku gromadzenia przez wykonawcę w jednym miejscu materiałów budowlanych nastąpiło ścięcie pali betonowych wzmacniających podłoże, które doprowadziło do osiadania nasypu. Ekspertyza wskazała również że już w trakcie prac projektowych stwierdzono na tym terenie bardzo trudne warunki geotechnicze, gdyż występują tu niestabilne grunty torfowe, które mają słabą wytrzymałość na obciążenia.

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad zobligowała więc konsorcjum firm Strabag i Hermann Kirchner Polska, wykonawcę odcinka Kalsk-Miłomłyn, do przedstawienia programu naprawy tego fragmentu drogi jeszcze w październiku 2012r. Polegał on m.in. na pomiarach geodezyjnych i sondowaniu gruntu, który miał pomóc w wyborze najskuteczniejszej metody naprawy drogi.

Dziś wiemy, że nasyp zostanie naprawiony. Te ruszają dziś, 9 kwietnia. Drogowcy wykonają najpierw nakładkę na lewej jezdni (w kierunku Gdańska), a następnie zostanie zamknięta jezdnia prawa, gdzie zostaną wykonane właściwe roboty naprawcze.

Po zakończeniu naprawy na prawej jezdni, roboty będą wykonywane na jezdni lewej. Prace naprawcze planowo potrwają ok. 3,5 miesiąca. Na odcinku około 1000 m, od 9 kwietnia, ruch w obie strony będzie poprowadzony jedną jezdnią, na drugiej będą w tym czasie prowadzone roboty, w ramach których grunt zostanie wzmocniony 228 palami żelbetowymi o średnicy 500-600 mm i długości 21-23 m. oraz wykonana zostanie płyta żelbetowa na palach. Na odcinku ok. 70 m zostanie też rozebrana i odbudowana konstrukcja drogi.

Po zakończeniu naprawy GDDKiA zażąda dodatkowo wydłużenia gwarancji przez wykonawcę na naprawiany fragment drogi.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Dziadek
  Wtorek, 09.04

  A co z odcinkiem Pasłęk - Elbląg ? Również tu występują odcinki na których zapada - zapadła się jezdnia ...

 2. 2
  +1
  ~ ursus
  Środa, 10.04

  ci ktorzy tak spartaczyli te drogi ,powinni zostac powieszeni albo rozstrzelani. W panstwie prawa by tak bylo. U nas robia tandete,kradna materialy i pieniadze na drogi a pozniej mamy to co mamy, ale tusk wam powie ze nic sie nie stalo. Nowak z tuskiem lataja helikopterami i smaolotami. Ich nie interesuje stan drog po ktorych jezdza obywatele. POwcy to chamy,prostaki i buraki. Tusek nawet nie przyjechal ratowac grzesia przed referendum, polozyl na nim lache i polecial do afryki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0810520648956