Środa, 19.06.2019, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytkowa willa Grunaua przy Pułaskiego pójdzie pod młotek

29.01.2014, 11:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytkowa willa Grunaua przy Pułaskiego pójdzie pod młotek
Fot. arch. redakcji

Czy willa Ignatza Grunaua przy ul. Pułaskiego 10 znajdzie nowego właściciela? Budynek należy do zasobów Miasta i od kilkudziesięciu lat popada w regularną ruinę. W miejskiej kasie, na kapitalny remont willi, pieniędzy nie ma.  Jedynym ratunkiem dla zabytku jest jej sprzedaż osobie prywatnej. Te ostatnie znalazło swoje potwierdzenie i w najbliższym czasie willa Grunaua pójdzie pod młotek.

Obecnie budynkiem zawiaduje Zarząd Budynków Komunalnych, a zamieszkiwało go do tej pory pięć rodzin. Jednak przez kilkadziesiąt lat budynek nie był w ogóle remontowany i popadł w tak daleko posuniętą ruinę, że grozi zawaleniem. Miasto rozpoczęło więc wykwaterowania rodzin tam mieszkających. Do października 2013 roku przekwaterowano mieszkańców trzech lokali - Trzy osoby z lokali nr 1 do lokalu przy ul. Browarnej 42/4, jedną osobę z lokalu nr 2 do lokalu przy ul. Kościuszki 25/79 oraz jedną osobę z lokalu nr 3 do lokalu przy ul. Traugutta 33/17 – wskazywał nam Artur Adamczuk, dyrektor ZBK w Elblągu. - Wszyscy mieszkańcy zostali poinformowani o możliwości czasowego zakwaterowania w budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 17 do chwili przydziału lokali mieszkalnych – zaznacza dyrektor ZBK.

Miasto znalazło także przydział mieszkaniowy dla czwartej rodziny. Ostatnia, piąta, czeka jeszcze na zakończenie remontu, który odbywa się w lokalu wskazanym przez miasto jako noe miejsce zamieszkania.

Władze Elbląga analizowały możliwości rozwiązania problemów z zabytkiem przy ul. Pułaskiego 10. Ratunkiem w tej sytuacji byłby oczywiście remont willi. Ten jednak jest zbyt kosztowny i na chwilę obecną przekracza możliwości finansowe ZBK. Dyrektor Adamczuk wskazywał, że ratunkiem dla willi może być tylko jej sprzedaż osobie prywatnej, która z własnych środków przeprowadziłaby modernizację i rewitalizację zabytku.

Te ostatnie znalazło swoje potwierdzenie. Miasto zamierza budynek sprzedać - Na razie nie wskazujemy terminu jego wyceny, gdyż na przeprowadzkę czeka tu jeszcze jedna rodzina - informuje Monika Borzdyńska rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta. - Dopiero po przeniesieniu pozostałych lokatorów na nowe miejsca zamieszkania przystąpimy do zabezpieczenia budynku i sporządzimy jego wycenę. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że jest zainteresowanie kupnem tej wilii.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ olo
  Środa, 29.01

  Lepiej sprzedać wyremontowana kamienice gdzie mieszkała Merkel przy grunwaldzkiej, a za pieniądze wyremontować ta ta ma większe walory.

 2. 2
  +4
  ~ AR
  Środa, 29.01

  Tylko sprzedaż, bo patologia po remoncie i tak by to zdewastowała.

 3. 3
  +4
  ~ kkkkk
  Środa, 29.01

  jaka patologia?! ta patologia ktora mieszkała w tej ruinie sama na własny koszt remontowała ten niby zabytek

 4. 4
  +4
  ~ Pytanie do prezydenta i dyrektora ZBK-Alojzy
  Środa, 29.01

  A pytanie jest proste. Na co poszły pieniądze z podwyżek czynszów o 100 procent za rok 2013 ?. Przecież ten budynek-pałacyk był w administracji ZBK. Tu musi wkroczyć CBA i nie służby by to sprawdzić.

 5. 5
  +6
  ~ ???
  Środa, 29.01

  Jeśli ZBK nie ma na remonty swoich budynków to po co utrzymywać tylu pracowników.Przypominam dla nie wtajemniczonych:pensja co miesiąc,kwartalnik uzależniony od wysokości pensji,nagroda roczna tzw.13 oczywiście uzależniona od pensji,urlopowe do tego dochodzą nagrody za dobrą pracę(widać na w/w zdjęciu).I jak tu żyć panie premierze.

 6. 6
  --1
  ~ `v1
  Środa, 29.01

  Ciekaw jestem kto kupi i z kim będzie miał powiązania.

 7. 7
  +8
  ~ ciekawy
  Środa, 29.01

  Artur Adamczuk powinien oprócz dokładnych adresów przesiedlenia podać imiona, nazwiska i PESELe.

 8. 8
  +4
  ~ Kargul
  Środa, 29.01

  Niech kupi ktoś nawet za przysłowiową złotówkę żeby ratowac zabytek.Oby nie tylko dla gruntów tylko do rewitalizacji i odnowy tego pieknego zabytku.Do tego co widzi we wszystkim aferę.To sam kup i nie bedziesz ciekaw kto ma czy nie powiązania.Ale ormowiec.

 9. 9
  +4
  ~ mieszkaniec
  Środa, 29.01

  Niech ktoś w końcu się tym zajmie, wielka szkoda żeby to stracić. Już wystarczająco dużo wyburzyli starszych budynków. Wszyscy narzekamy na straty po wojnie i o tym, że pojechały na Warszawę, a w między czasie potrafimy niszczyć co zostało... ;/

 10. 10
  --1
  ~ olo
  Czwartek, 30.01

  @??- z tymi zarobkami w ZBK to ostrożnie, wiesz ilu pracowników musi pożyczać pieniądze od wykonawców robót budowlanych ? Wiesz jak ciężko kiedy córka na studiach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.