Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Oczyszczą Kumielę z komunalnych nieczystości

05.02.2013, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Oczyszczą Kumielę z komunalnych nieczystości
Na odcinku ul. Jaszczurczego zostanie przeprwadzone m.in odmulenie dna Kumieli (fot. AS)

Nadal trwa duże zadanie inwestycyjne, jakim jest regulacja rzeki Kumieli. Największy postęp prac widoczny jest w Parku Dolinka. Tu przebudowie poddane zostały m.in. wszystkie budowle hydrotechniczne – jaz, progi i kaskady. Nowy wygląd Kumiela zyskała także na odcinku od ul. Górnośląskiej. Roboty zatrzymały się obecnie w Parku Traugutta. Wraz z wiosną ruszą dalsze roboty inwestycyjne. Wcześniej jednak, jak co roku nastąpi czyszczenie dna rzeki z zanieczyszczeń komunalnych. Kiedyś krystalicznie czysta, dziś Kumiela, na wielu swoich odcinkach, jest coraz bardziej zanieczyszczona.

Jak co roku, po okresie zimowym rzeką Kumielą, co widać szczególnie w już uregulowanych jej brzegach, spływa wiele śmieci stałych, wyrzucanych opakowań plastykowych, butelek, puszek i papierów. Dlatego każdego roku, wiosną, Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu zleca zadanie jakim jest cykliczne czyszczenie koryta rzeki Kumieli i Srebrnego Potoku z zanieczyszczeń komunalnych, zatorów wraz z wywozem i utrzymywanie koryt obu rzek w ogólnej sprawności eksploatacyjnej.

Kumiela, jak i Srebrny Potok mają zostać oczyszczone ze śmieci komunalnych, a koryta i skarpy obu zbiorników mają zostać okoszone wraz z wygrabieniem i wywozem zebranego urobku. Zostanie również przeprowadzone odmulenie odkładu rumoszu, czyli luźnego materiału skalnego, różnych rozmiarów, przemieszczanego z prądem rzeki, z ubezpieczeń jej skarp, na odcinku ul. Jaszczurczego wraz z jego wywozem, a roślinność korzeniąca się w dnie koryta Kumieli i Srebrnego Potoku zostanie wyhaczona.

Nie tylko sam urobek, ale również śmieci pochodzenia komunalnego stanowią mało atrakcyjny widok, rokrocznie płynący z prądem popularnej „Dzikuski”. Rozwiązaniem mogłyby być w tym miejscu kraty lub inne specjalne grodzie, szczególnie w końcowym biegu odcinka rzeki, dzięki czemu odpowiednie służby mogłyby systematycznie zbierać spływające tam zrzuty śmieci, plastikowe butelki, papiery i inne śmieci.

Podobne cykliczne prace czyszczące zostaną przeprowadzone na rzece Babicy – tu gdzie Żuławski Zarząd Melioracji planuje podwyższyć wały przeciwpowodziowe do wysokości ok. 3 metrów. Oprócz oczyszczenia koryta rzeki z zanieczyszczeń komunalnych, okoszenia jej skarp wraz z wygrabieniem urobku, nastąpi również odmulenie piaskowników w doku ul. Mazurskiej i Płk. Dąbka.

Niepokoi natomiast fakt, iż na Kumieli, na odcinku od Parku Dolinka do Parku Traugutta, szczególnie na zakolach rzeki, ułożone i umocowane na brzegach kamienie, woda wypłukała ze skarpy, co widać na załączonym w galerii pod artykułem zdjęciu. Poinformowaliśmy o tym Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, przy okazji pytając, czy wykonawca tej części zadania, jaką jest regulacja rzeki Kumieli poprawi inwestycję i czy problemy te nie wpłyną na całośc zadania, czy choćby przepustowość rzeki i wzmocnienie jej brzegów. Do tematu niebawem powrócimy.

 

 


 

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ JeszczeCoś
  Wtorek, 05.02

  Dodajcie jeszcze pytanie o zdrenowanie terenu miedzy dwoma wodospadami, przed mostkiem. Dawno temu zniszczone zostały niemieckie jeszcze dreny i od tego czasu zz górki wylewa się woda na przemian z błotem. Czy Inwestor i / lub Wykonawca zauwazył konieczność poprawy sytuacji? Proszę podejść i zobaczyć jak to teraz wygląda? jest tak od lat i pora to zmienić.

 2. 2
  +2
  ~ a
  Wtorek, 05.02

  Gdyby kamienie były układane na zaprawę cementową to woda z pewnością by ich nie wypłukała

 3. 3
  +1
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 05.02

  Czy projekt przewidywał układanie kamieni na zaprawie cementowej i czy skarpa rzeczki nie powinna być wzmocniona nimi jeszcze metr wyżej?? Jeżeli nie to projekt wykonali totalni indolenci w zakresie budów hydrotechnicznych i oni powinni ponieść wszystkie konsekwencje związane z budową tego bubla.

 4. 4
  0
  ~ fox
  Wtorek, 05.02

  mieszkaniec znasz się jak byk na gwiazdach. na samą zaprawę cementową też kładliśmy ale rozsadzało ją podczas mrozów, inwestycja nie jest zakończona podmyte odcinki będą poprawiane. Nie panikować ludzie!

 5. 5
  0
  ~ Do fox
  Wtorek, 05.02

  Fox, a co z drenażem, o którym mowa w pierwszym mailu? Dróżka zalana nie z powodu deszczu, przesiakajaca z gruntu woda nie odpływa, nie ma ceglanych rurek odprowadzających ją do rzeki. To też nie jest bubel?

 6. 6
  0
  ~ małek
  Wtorek, 05.02

  to już inwestor, wykonawca wykonuje co mu każą :P

 7. 7
  +1
  ~ rodzic i rowerzysta
  Wtorek, 05.02

  Obiecano ścieżki rowerowe przy rzece na całej długości i co .KŁAMSTWO to potraficie.

 8. 8
  0
  ~ Do fox
  Wtorek, 05.02

  Fox, co z drenażem? Jest w planach czy woda będzie się lała do następnego remontu? Bo będzie, jeśli nie zostaną założnoe dreny.

 9. 9
  0
  ~ Do rodzic i rowerzysta
  Wtorek, 05.02

  Rodzicu, przecież inwestycja nie jest zakończona. Nie marudź. Czy widząc rozgrzebany samochód u mechanika, w trakcie naprawy, też marudzi, że nigdy już nie będzie sprawny?

 10. 10
  0
  ~ mieszkanka
  Wtorek, 05.02

  po tej "pięknej" jak się określa wzdłuż rzeczki w parku dolinka nie da się przejść woda wylała i utworzył się lód.Nikt przez całą zimę ani razu nie posypał piasku .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1508011817932