Wtorek, 26.05.2020, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Plac cyrkowy zamieni się w galerię handlową?

27.10.2012, 15:30:45 Rozmiar tekstu: A A A
Plac cyrkowy zamieni się w galerię handlową?
fot. AS

O braku w naszym mieście galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia mówi sie nie od dziś. W ostatnich miesiącach stało się to przysłowiową solą w oku każdego elblążanina. W porównaniu do innych inwestycji, które obecnie realizowane są w mieście, plany budowy obiecywanych Porto 55, Siódemki, czy Galerii Rapsodia spełzły na niczym, pozostając ciągle jednym z naszych miejskich, niespełnionych marzeń.

Nie tylko elblążanie czekają na budowę dużego centrum handlowego w naszym mieście. Los naszych zakupowych szaleństw, połączonych z atrakcjami, jakie niosą za sobą galerie handlowe, leży również na sercach elbląskim radnym. A konkretnie jednemu z nich. Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej, Dawid Pater, radny z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaproponował, kolejną lokalizację pod przyszłą galerię handlową. Gdzie miałaby się ona znajdować? Na terenie znajdującym się na Wyspie Spichrzów, po drugiej stronie rzeki Elbląg, obecnie zagospodarowywanym pod plac cyrkowy.

Radny Pater uzasadnia swój pomysł

- Szukając możliwości nowych kierunków rozwoju dla Elbląga, po wstrzymaniu inwestycji na Modrzewinie czy zaprzestaniu budowy centrów handlowych, jak Porto 55, Siódemka czy Rapsodia, znalazłem idealną lokalizację na taką inwestycję, która z pewnością przyczyni się do ożywienia naszego miasta - wyjaśniał swą wtorkową interpelację do prezydenta Grzegorza Nowaczyka, Dawid Pater. - Mowa tutaj o dzielnicy, która nie cieszy się najlepszą renomą, a przez co - często się o niej zapomina.

Lokalizacja, którą radny Pater miał na myśli to Zawodzie, a dokładniej plac cyrkowy na Wyspie Spichrzów - To niemal idealne połączenie z trasą komunikacyjną E-7, jak również łatwy dostęp do sąsiadów zza wschodniej granicy i samych elblążan, natomiast z Miastem - dzięki nowo powstałym kładkom - uzasadniał Dawid Pater.

Radny z klubu SLD zwracał w tym miejscu uwagę na wieloaspektowość przedmiotowej inwestycji, a zwłaszcza korzystny aspekt społeczno-ekonomiczny - Powstaną więc nowe miejsca pracy, nastąpi ożywienie dzielnicy Zawodzie, jak również samej Starówki - kontynuował Dawid Pater. - Działka zostałaby również sprzedana inwestorowi za niemałą kwotę, co w pewnym stopniu załatałoby dziurę w budżecie miasta, po stronie dochodów - dodał radny.

Interpelacja radnego Dawida Patera bardzo spodobała prezydentowi Nowaczykowi - My idziemy nawet znacznie dalej i szerzej niż w stronę samego centrum - informował prezydent. - Nie dalej jak trzy tygodnie temu obradowała w Elblągu specjalna komisja ds. Gospodarki Przestrzennej Związku Miast Nadbałtyckich i tam podsunęliśmy pomysł na koncepcję zagospodarowania terenów Wyspy Spichrzów.

W I kwartale przyszłego roku Miasto zamierza ogłosić konkurs skierowany do urbanistów i projektantów z Polski i Europy, który dotyczyć będzie zagospodarowania tych terenów - Być może znajdzie się tam centrum handlowe, być może, to centrum handlowe będzie połączone jeszcze z innymi atrakcjami - mówił Grzegorz Nowaczyk. -  Taka formuła przyniesie na pewno efekty, czego dowodem jest choćby budżet obywatelski, pomysł, który przyniósł kilka zupełnie fantastycznych koncepcji na wydanie 2 mln zł przez mieszkańców.

Pomysły polskich i zagranicznych urbanistów

Przypomnijmy zatem jakie m.in. pomysły podsuwali obecni na konferencji pt. „Elbląg City Centre 2040”, architekci i urbaniści z Polski, Niemiec, Danii, Estonii i Szwecji. Znaczna część przedstawionych idei dotyczyła zagospodarowania Wyspy Spichrzów, która dla architektów i urbanistów stanowiła prawdziwe wyzwanie, a śmiałe wizje urbanistów oscylowały od nowoczesnego budynku zaprojektowanego przez znanego architekta, który stałby się symbolem Elbląga, przez centrum handlowe, które przyciągnie mieszkańców w tą część miasta, a jednocześnie zmusi do przejścia przez Stare Miasto, po otwarte formy skierowane do młodzieży, jak boiska, czy skate park.

Nie wiadomo natomiast gdzie, po istotnych zmianach w zagospodarowaniu Wyspy Spichrzów, będzie mógł rozbić się cyrk, każdego roku odwiedzający Elbląg.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 13

%76.9 %23.1
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 3 )


Komentarze do artykułu (55)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ bob clown
  Piątek, 26.10

  całe to miasto to jeden wielki plac cyrkowy-.p;;;

 2. 2
  +16
  ~ sofi
  Piątek, 26.10

  Ach to tylko KOLEJNY POMYSŁ BEZ REALIZACJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. 3
  +15
  ~ grey
  Piątek, 26.10

  Buhahahhaha. Dawno nie czytalem tekstu, ktory by mnie tak ubawil:D nic dodać, nic ujac. Brawo.

 4. 4
  +20
  ~ HIT
  Piątek, 26.10

  zróbcie pierwszą galerię handlową do której będzie można podpłynąć lub nawet wpłynąć jachtem - to będzie HIT na całą Polskę i atrakcja dla tysięcy żeglarzy

 5. 5
  +11
  ~ hjfgdsf
  Piątek, 26.10

  Słowa, słowa, słowa

 6. 6
  +12
  ~ Ploterek
  Piątek, 26.10

  Cyrk niech się rozbija na parkingu UM...

 7. 7
  +11
  ~ polityk
  Piątek, 26.10

  Nam plac cyrkowy jest nie potrzebny ,mamy cyrk w Elblągu już kilka lat . Przed wojną był cyrk STANIEWSKICH ,który był slynny w całym świecie tak jak nasza władza .

 8. 8
  --9
  ~ Jaco
  Piątek, 26.10

  Uczniowie VS Szkoła? znajdź nas na facebook"u: nie lubię budy

 9. 9
  +10
  ~ Tomek
  Piątek, 26.10

  Gadanie,gadanie,gadanie i tak z tego nic nie będzie !!!!!!

 10. 10
  0
  ~ LE
  Piątek, 26.10

  To by było dobre miejsce na galerię, na wylocie, z dala od budynków mieszkalnych - czyli tak jak w innych miastach i krajach. Nie to co rozbudowa CH ogrodów, gdzie wokół place zabaw, zieleń, budynki mieszkalne - porażka;/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.