Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Przebudowa skrzyżowania Al. Tysiąclecia - ul. Warszawska przełożona. Co w zamian proponuje Miasto?

15.07.2012, 20:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Przebudowa skrzyżowania Al. Tysiąclecia - ul. Warszawska przełożona. Co w zamian proponuje Miasto?
fot. archiwum redakcji

W odniesieniu do trwającej budowy obydwu mostów na rzece Elbląg i remontu trzeciego- w ciągu Al. Tysiąclecia, rezygnacja z kolejnej inwestycji, która miała ułatwić Zawodzianom lepsze skomunikowanie się z miastem, a mieszkańcom i gościom przyjeżdżającym do Elbląga – zapewnić lepszy i bezpieczniejszy wjazd do miasta, na pewno korzystnym nie jest. Koncepcja przebudowy skrzyżowania Al. Tysiąclecia - ul. Warszawska to inwestycja, która z braku środków, została wykreślona z tegorocznego budżetu miasta.

I wszystko wskazuje jednak na to, że na kolejne prace inwestycyjne na tym terenie będziemy musieli poczekać. Z powodu braku środków w budżecie miasta zrezygnowano w tym roku z realizacji projektu „Rewitalizacja centrum miasta - rozwój funkcji turystycznych Elbląga”, który zakładał przebudowę systemu dróg na Wyspie Spichrzów, oczyszczenie i pogłębienie fosy staromiejskiej, odbudowę repliki Osady Truso i modernizację nabrzeża od mostu Tysiąclecia do mostu w ciągu ulicy Orlej. Całkowity koszt projektu oszacowany został na kwotę ponad 43 mln zł., z czego więcej niż 19 mln musiałoby wyłożyć miasto. A na to, Miasta, w tej chwili na to nie stać.

- Gmina Miasto Elbląg zrezygnowała w 2012 r. z realizacji projektu pn. „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, co spowodowało wstrzymanie przebudowy dróg wraz z infrastrukturą techniczną oraz obiektów inżynierskich w obszarze Wyspy Spichrzów w Elblągu.  – mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta, posiłkując się informacjami uzyskanymi od Departamentu Zarządu Dróg.

Plan zagospodarowania Wyspy Spichrzów mógłby zostać zrealizowany w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Miasto posiada już pełną dokumentację techniczną dla wszystkich elementów zawartych w programie rewitalizacji, brakuje tylko chętnych inwestorów.

- Rezygnacja z projektu poprzedzona została analizami finansowymi, w szczególności pod kątem skutków finansowych zrealizowania projektu po 2013 r. – informował jeszcze w połowie czerwca Łukasz Mierzejewski przy okazji materiału naszej redakcyjnej koleżanki, związanym z nowym planem zagospodarowania Wyspy Spichrzów, której rewitalizacja obejmować miała również przebudowę dróg – w tym – koncepcję przebudowy skrzyżowania ul. Warszawskiej z Al. Tysiąclecia.

Oprócz braku inwestorów na to zadanie, okazuje się również, że Miasta po prostu nie stać na zatrudnienie kolejnych osób na realizację tego zadania. - Zapisany w projekcie wskaźnik utworzenia 20 nowych miejsc pracy oznaczałby dodatkowe obciążenie budżetu miasta w kwocie około 1 200 000 zł rocznie z tytułu samych wynagrodzeń. Utrzymanie Osady Truso oraz zmodernizowanych nabrzeży po uwzględnieniu przychodów ze sprzedaży biletów to kolejne 1 500 000 zł. – wyjaśniał w czerwcu Mierzejewski.

I kontynuuje. - Dodatkowo w związku z faktem posiadania terenów na Wyspie Spichrzów w ofercie inwestycyjnej miasta modernizacja dróg w obecnym kształcie bez uwzględnienia potrzeb inwestycyjnych potencjalnego inwestora mogłaby okazać się niecelowa i niegospodarna ze względu na specyficzne potrzeby przyszłych inwestorów oraz typów obiektów przewidzianych do realizacji na tym terenie – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Czy jednak przeznaczona na to zadanie kwota, która jednak w tym roku nie zostanie wykorzystana, ulegnie „zamrożeniu”, czekając na lepsze czasy i inwestorów, którzy być może kiedyś zainteresują się rewitalizacją terenów Wyspy Spichrzów? Łukasz Mierzejewski uspokaja. - Mając na uwadze powyższe środki, przeznaczone na przebudowę skrzyżowania ulic: Al. Tysiąclecia i ul. Warszawskiej, mogą one zostać przesunięte na zadanie związane z poprawą płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego w Elblągu. – wyjaśnia rzecznik prasowy.

Dotyczyć to ma przebudowy sygnalizacji świetlnej na wybranych skrzyżowaniach.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ NIE dla Prezydenta!!!!!
  Niedziela, 15.07

  Przecież jak by to było gdyby Elbląg budował a olsztyn kasy by naszej nie zabrał.ZWYKŁE sk*********o.

 2. 2
  --3
  ~ RED
  Niedziela, 15.07

  Gdyby ekipa Słoniny robiła przez 12 +4 lat swoje inwestycje dobrze nie trzeba byłoby teraz co drugą poprawiać . Szacunku dla państwowych pieniędzy ,to oni nie mieli.

 3. 3
  +3
  ~ wit
  Niedziela, 15.07

  RED tobie nie przeszkadza tyle wolnego miejsca między uszami ?

 4. 4
  +7
  ~ jamaleg
  Niedziela, 15.07

  kolejny raz słyszymy o wstrzymaniu nastepnej inwestycji z powodu braku kasy jakieś dwa tygodnie temu radni znalezli kase na remonty jakiś kosciołów - ja się ku**a pytam o co tu chodzi . Jedno jest pewne rozliczymy Was za te Wasze podaństwo watykanowi i pedofilskiej mafii. Pod krzyżem pod tym znakiem Polska jest w niewoli a Polak biedakiem

 5. 5
  +16
  ~ eb
  Niedziela, 15.07

  Wyspa Spichrzów i Fosa Miejska to miało być centrum rekreacji w centrum miasta, ale ,,lemingi" z Nowaczykiem na czele nie mają pojęcia o potrzebach rozwoju Elbląga

 6. 6
  +2
  ~ hola
  Niedziela, 15.07

  a kogo oni chcieli tam zatrudnic za minimu 60,000 brutto rocznie / 5000 zł misiecznie - znowu znajomych krolika - ato juz nie łaska robic na 3000 pln lub mniej - skad znowu te gaże - no chyba ze to jest minimalna w UM Elblag

 7. 7
  +9
  ~ prawy
  Niedziela, 15.07

  Lewy powinien zostać odwołany

 8. 8
  +10
  ~ wiem
  Niedziela, 15.07

  co tam prawy, najwyżej Lewy wróci do parzenia kawy na zacisze, gorzej z grzechem i tą uśmichniętą sztucznie mumią

 9. 9
  +10
  ~ fa
  Niedziela, 15.07

  W ubiegłym roku prezydent Nowaczyk na pytanie o realność prognozy budżetowej odpowiedział, że nie przywiązuje do niej tak dużej wagi ponieważ to tylko plan, który radni mogą w każdej chwili znowelizować - ważniejszy dla niego jest balans między wydatkami i przychodami. Przychody się walą wiec tnie w prymitywny sposób wydatki. Najłatwiej ciąć inwestycje, ale to jest operacja jednorazowa na krótką chwilę - drugi raz już się tego nie zrobi. Aby skutecznie ratować budżet miasta a tym samym Elbląg trzeba ciąć koszty stałe, które co roku powiekszają dziurę budżetową - czyli trzeba redukować szeroko rozumianą rozbuchaną administarację samorządową. Ale do tego trzeba mieć przysłowiowe j......a! Specjalista od rowerowych wycieczek nie udżwignie tego tematu co oznacza zarząd komisaryczny niebawem!

 10. 10
  --2
  ~ ~~
  Poniedziałek, 16.07

  To może znajdzie się parę groszy na remont ul. Winnickiej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.