Czwartek, 21.11.2019, Imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Dyskusja o Ogrodach nadal trwa

07.04.2011, 09:44:16 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskusja o Ogrodach nadal trwa
fot. Rafał Kadłubowski/Prezentacja wizualizacji C.H. Ogrody po rozbudowie

Nieuchronnie zbliża się termin sesji Rady Miasta, gdzie ponownie będzie głosowany projekt uchwały w sprawie zgody na rozbudowę Centrum Handlowego Ogrody. W dyskusję włączył się również radny Robert Turlej, który na swoim blogu przeanalizował argumenty za i przeciw rozbudowie centrum handlowego.

-
Zastanawia mnie jedno, czy przeciętny mieszkaniec nie jest już tak skołowany, że sam nie wie o co w tym wszystkim chodzi? W tej notce chciałbym przybliżyć problem rozbudowy CH Ogrody a także przedstawić swój punkt widzenia. Zacznę więc od początku – pisze na swoim blogu radny Robert Turlej. - Centrum Handlowe Ogrody chce rozbudować swoją siedzibę poprzez zajęcie terenu parkingu i zbudowania w tym miejscu wielopoziomowych miejsc parkingowych i nowych lokali usługowo-handlowych. Aby móc to zrobić potrzebna jest zgoda na zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Tego rodzaju decyzję może wyrazić jedynie Rada Miejska i Prezydent Miasta. My właśnie znajdujemy się na tym etapie - to znaczy zastanawiamy się czy wyrazić zgodę na rozbudowę a nie dewagujemy nad tym jak wyglądać będzie przyszła galeria handlowa.

Głównym argumentem przeciwników rozbudowy jest przewidywany upadek elbląskiego handlu. 

- Niestety nie mogę się z tym zgodzić gdyż uważam, że asortyment chociażby z Gildii Kupców Żuławskich to całkowicie inna półka niż towary sprzedawane w galeriach handlowych. A zatem ten argument kompletnie do mnie nie przemawia. Nie od dziś wiemy, że nasze miasto a także jego mieszkańcy potrzebują właśnie takiego obiektu jakim jest galeria – pisze Turlej.

Kolejne słowa, które padają z ust przeciwników rozbudowy to zmniejszenie komfortu życia mieszkańców budynków przy ul. Żyrardowskiej. 

- Trzeba przyznać, że mimo iż nie wiemy jak duży zostanie wybudowany nowy obiekt z całą pewnością będzie miał on wpływ na zmianę otoczenia. Ważne jest, aby przy tworzeniu projektu inwestor pomyślał o stosownej rekompensacie dla mieszkańców. Sugerowałbym dyskusję na ten temat z przedstawicielami Wspólnot Mieszkaniowych – pisze Turlej. - I to praktycznie tyle. Kolejne argumenty padające z ust przeciwników tak na prawdę powinny pojawić się podczas etapu drugiego - tworzenia szczegółowego projektu.

Wiele osób zapomina, że pozwolenie na zmianę miejscowego planu zagospodarowania to jedynie danie "zielonego światła" dla inwestora a nie ostateczne wydanie zgody na budowę. Mając wstępne przyzwolenie inwestor powinien stworzyć projekt z uwzględnieniem uwag mieszkańców. Dopiero po tym otrzyma on, lub nie, pozwolenie na budowę.

Zamiast pompować medialny balon uważam, że zwolennicy a także przeciwnicy powinni zastanowić się bardziej co powinno zostać uwzględnione przez inwestora przy tworzeniu projektu rozbudowy CH Ogrody. Ze swojej strony, mogę napisać, że bardzo ważna będzie modyfikacja infrastruktury drogowej a w szczególności skrzyżowań Dąbka-Węgrowska, Al Odrodzenia-Dąbka-Ogólna. W materiałach prezentowanych przez inwestora, pokazane są szkice, które nie muszą tak samo wyglądać na ostatecznym projekcie. Tak jak napisałem wcześniej, dopiero po daniu "zielonego światła" będziemy mogli rozmawiać o rozwiązaniach projektowych.

 Jakie mogą wystąpić problemy komunikacyjne?

 - Według planów inwestora na terenowych nowych Ogrodów będzie można wjechać z dwóch stron, obecnie jest to możliwe z trzech. Mieszkańcy z osiedla "Nad Jarem" nie będą mogli wjechać od strony ul. Żyrardowskiej a zostaną zmuszeniu wjechać wjazdem od skrzyżowania Dąbka-Węgrowska. Na chwilę obecną skrzyżowanie to nie jest przygotowane na obsłużenie takiej ilości samochodów, musi zostać ono przebudowane – pisze Robert Tutlej. - Uważam też, że należy rozważyć stworzenie skrzyżowania na ul. Ogólnej, aby mieszkańcy Jaru mogli wjechać na teren Ogrodów wjazdem od ul. Ogólnej.

Radny apeluje do wszystkich zainteresowanych o zastanowienie się, jak powinien wyglądać projekt rozbudowy CH Ogrody. Należy przeanalizować plany inwestora i nanieść swoje poprawki, które trzeba będzie przeforsować podczas drugiego etapu czyli projektowania.
 
 
MP

Oceń tekst:

Ocen: 10

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ żalll
  Czwartek, 07.04

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 2. 2
  +22
  ~ pp
  Czwartek, 07.04

  Brak inicjatywy źle, jak jest to jeszcze gorzej. Zamiast cieszyć się, że ktoś chce w zaściankowie inwestować to ile dyskusji.

 3. 3
  +13
  ~ hehe
  Czwartek, 07.04

  spoko....nie rozbudowujcie centrów nic nie budujcie i tak nie pójdę i nie będę się ubierał na gildii ani elzamie moje pieniądze wydam w Galerii Gdańskiej.Powodzenia! Zadupie kraju

 4. 4
  --14
  ~ Zatorzanka!!!
  Czwartek, 07.04

  Ogrody niech rozbudują!!! Najważniesze aby nie doszło do budowy Centru Handlowego Siódemka oraz rozbudowy ul. Malborskiej!!!!

 5. 5
  +20
  ~ 123
  Czwartek, 07.04

  Budować budować budować! Ile jeszcze lat Elbląg nie bedzie posiadał galerii z prawdziwgo zdarzenia!? Nie wyobrażam sobie aby Ogrody sie nie rozbudowały!

 6. 6
  --6
  ~ jojo
  Czwartek, 07.04

  nie rozbudować a nadbudować ---zróbcie następne piętro ,nie wszerz a wzwyż!!!!!!!!

 7. 7
  --21
  ~ Mumio
  Czwartek, 07.04

  Ogrody mnie nie interesują,bo i w istniejących już tam punktach handlowych pusto.Jak ktoś chce umoczyć kasę jego sprawa.Ważne jest tylko czy nie zostanie zablokowany dojazd na dwa osiedla Jar i Zawadę ,szczególnie w czasie powrotów z pracy.Browarna ma być dalej wąska (na części jednopasmowa) samochodów w mieście coraz więcej.Może być kłopot.Wypowiadajacy się tak arbitralnie autor materiału niech poda czy posiada jakieś kwalifikacje do formułowania swych opinii, czy robi to na zasadzie,że Polacy znaja się na wszystkim.A może to typowy lobbing. Niedawno doradzał Zawadzie kredyty i już jakaś firma za ciężką kasę wchodzi na plac budowy.Teraz foruje rozbudowę Ogrodów.Ciekawe czy bezinteresownie z sympatii i zaangażowania,czy jak uniewinnieni ostatnio Rycho, Miro i Zbycho.

 8. 8
  +21
  ~ ktos tam
  Czwartek, 07.04

  Bardzo dobrze - jestem podobnego zdania WYBUDOWAĆ W KOŃCU, bo ludzie i tak kasę zostawiają w Trójmieście.

 9. 9
  +12
  ~ JesusAlvaro
  Czwartek, 07.04

  No pogratulować Panu Radnemu mądrej i rzeczowej wypowiedzi. Chociaż ktoś się zdobył na merytoryczną ocenę.

 10. 10
  +17
  ~ ewa
  Czwartek, 07.04

  To ile lat bedzie trwala dyskusja na temat rozbudowy a zreszta o CZYM TU DYSKUTOWAC budowac i to szybko !!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.