Czwartek, 24.09.2020, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Skrócone trasy tramwajów, objazdy i zastępcza komunikacja

15.06.2010, 12:41:58 Rozmiar tekstu: A A A
Skrócone trasy tramwajów, objazdy i zastępcza komunikacja
Fot. Rafał Kadłubowski

Wielkie zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej szykują się na nadchodzące wakacje. Już w poniedziałek, 28 czerwca, w związku z budową nowego układu torowego i linii trakcyjnej w ul. Grota Roweckiego, całkowicie z ruchu tramwajowego wyłączone zostaną odcinki torowiska od ul. 1 maja w kierunku dwóch pętli na ul. Druskiej i Saperów. ZKM na okres letni wprowadza skrócone trasy kursowania tramwajów oraz zastępczą komunikację autobusową.

Całkowite wyłączenie ruchu tramwajów linii 1, 2, 3, 4, 5 w rejonie skrzyżowania ul. 1 maja, 3 maja i Nitschmanna, nastąpi  28 czerwca o godz. 07:00. Od tego dnia elblążan czekać będą spore zmiany i niedogodności w korzystaniu ze środków komunikacji tramwajowej.

Tradycyjnie na czas wakacji zawieszone zostanie kursowanie tramwaju na linii nr 5. Pozostałe linie kursować będą  po skróconych trasach (okrężnych lub dwukierunkowych).

Linia nr 1 (okrężnie): Ogólna - Płk. Dąbka - Obrońców Pokoju - Browarna - Robotnicza - Królewiecka - Płk. Dąbka - Ogólna
Linia nr 4 (okrężnie): Ogólna - Płk. Dąbka - Królewiecka - Robotnicza - Browarna - Obrońców Pokoju - Płk. Dąbka - Ogólna
Linia nr 2 (dwukierunkowo): Marymoncka - Królewiecka - Robotnicza - Browarna (Jaśminowa) i Browarna (Jaśminowa) - Robotnicza - Królewiecka - Marymoncka
 
Na odcinkach od ul. Robotniczej (Bank Millenium) na kierunku do ul. Saperów i do ul. Druskiej (okrężnie) kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Autobusy oznaczone Z3 (za tramwaj linii nr 3) i Z4 (za tramwaj linii nr 4) będą rozpoczynały kurs na przystanku ul. Robotnicza (w pobliżu Alstomu, skrzyżowanie ul. Robotniczej i Królewieckiej), po następujących trasach:
 
Z3 - Robotnicza, Armii Krajowej, Grobla Św. Jerzego, Bema, Łęczycka, Rawska, Grunwaldzka, Hetmańska, Armii Krajowej, Robotnicza;
 
Z4 - Robotnicza, Armii Krajowej, Hetmańska, Grunwaldzka, Rawska, Łęczycka, Bema, Grobla Św. Jerzego, Armii Krajowej, Robotnicza.

Końcowy przystanek na trasie dla obu linii to przystanek ul. Robotnicza (w pobliżu banku Millenium).

Na trasie przejazdu autobusy będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach komunikacji autobusowej.

Ponadto będą dodatkowo ustawione przystanki tymczasowe dla linii Z3 w następujących miejscach:
- na ul. Bema (przed budynkiem NFZ);
- na ul. Grunwaldzkiej (zaraz za rondem Kaliningrad)
- na ul. Grunwaldzkiej (przed ul. Grottgera)
- na ul. Grunwaldzkiej (za ul. Sadową);

oraz dla linii Z4 w następujących miejscach:
- na ul. Grunwaldzkiej (za ul. Sadową)
- na ul. Grunwaldzkiej (przed ul. Grottgera)

Miejscem przesiadkowym będą przystanki na ul. Robotniczej (w pobliżu Banku Millenium i Alstomu).

- Pasażerowie korzystający z przejazdów łączonych (tramwaje - Z3 i Z4 lub  Z3 i Z4 – tramwaje), mogą kontynuować przejazd na tym samym bilecie, pod warunkiem rozpoczęcia drugiego przejazdu na tym samym bilecie, w czasie 60 minut od momentu skasowania biletu w dni robocze i 90 minut w soboty i niedziele – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Ruch kołowy ulicą Grota Roweckiego nadal będzie odbywać się jezdnią północną. Dla ruchu lokalnego (mieszkańcy i zaopatrzenie) umożliwiony zostanie przejazd ul. Grobla św. Jerzego do ul. Związku Jaszczurczego po nowowybudowanej jezdni.

Wykorzystując przerwę w ruchu tramwajów spowodowaną przebudową ul. Grota Roweckiego, Spółka Tramwaje Elbląskie wykona remont wyeksploatowanych łuków torowych w rejonie Placu Grunwaldzkiego. Na odcinku ok. 90 metrów toru pojedynczego planowana jest wymiana podbudowy,  podkładów i szyn oraz nawierzchni drogowej.

- Remont planowany jest w terminie od 2 do 5 lipca. W związku z proponowanymi pracami w rejonie ul. Grunwaldzkiej i Tysiąclecia obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu drogowego oraz mogą wystąpić utrudnienia w ruchu za które przepraszamy – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Poniżej zamieszczamy schematy funkcjonowania komunikacji zastępczej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 15.06

  Wystarczy przebudowa jednego skrzyżowania by stanęły tramwaje w całym mieście a był czas by przebudować tak linie by do takiej sytuacji nie doszło .To się ktoś w MPK popisał,znów będzie więcej smrodu z autobusów i więcej korków .A podczas remontów pora chyba zmienić ten stan a także zainstalować sygnalizację świetlną dla tramwaju jadącego z ul Królewieckiej w stronę ul Pocztowej ułatwi to jazdę.Tak samo problem jest z wyjazdem tramwaju z Placu Słowiańskiego w stronę ul Pocztowej też potrzebna sygnalizacja jak w innych punktach miasta gdy skręca tramwaj.Kiedy będzie więcej linii tramwajowych w mieście Unia Europ.daje na to pieniądze czy całą pulę zgarnął olsztyn na budowę u siebie linii tramwajowych a my nic.Cz w tym mieście jest ktoś odpowiedzialny za to co robi jak napisano wyżej.

 2. 2
  0
  ~ Svenigmatik
  Wtorek, 15.06

  Czyli 3/4 Winnicy została pozbawiona transportu miejskiego. Pozdrawiam miejskich planistów.

 3. 3
  0
  ~ miro
  Wtorek, 15.06

  jejst komunikacja zastępcza? jest. Więc o co chodzi - dla zasady pomarudzić trzeba. szok co za okropne miasto.

 4. 4
  0
  ~ aaa
  Wtorek, 15.06

  Następny nawiedzony pisze lecz nie przeczytał co napisano wcześniej o spalinach i korkach a miasto jest ok.tylko ci na stołkach bez mózgu.

 5. 5
  0
  ~ gbh
  Wtorek, 15.06

  Czyli nowe wagony będą mogły przez pewien czas kursować na linii 1 i 4?

 6. 6
  0
  ~ Tramcez
  Środa, 16.06

  ~ Do mieszkańca. Popieram twój pomysł ze światłami na tramwaj przy zakręcie tramwajowym na Placu Słowiańskim i przy Banku Millenium. Na pewno takie światła powstaną kiedy wezmą się za remont Drogi Wojewódzkiej nr 503 na całej długości. Są już ambitne plany przebudowy rejonu Pl. Słowiańskiego wraz z torowiskiem i skrzyzowania Królewieckiej z Robotniczą i Pocztową. Cierpliwości na pewno z czasem się za to wezmą kiedy uporają się z przebudową Grota-Roweckiego i 12 Lutego :) Jeśli chodzi o komunikację zastępczą to nie jest aż taka zła, chociaż utrudnienia będą ale to tylko przez miesiąc, może dwa. Bardzo dobrze, że w przypadku przesiadki będzie można jechać na tym samym bilecie :)

 7. 7
  0
  ~ sceptyk
  Środa, 16.06

  Przystanki tymczasowe zblokują całkowicie Grunwaldzką - autobusy będą zatrzymywały się co chwila i blokowały cały ruch na jednopasmowej głównej arterii miasta, przy założeniu, ze ich częstotliwość będzie jak tramwajów co około 10-20 minut.

 8. 8
  0
  ~ konkretny
  Środa, 16.06

  Dlaczego tory linii tramwajowych nie są poprowadzone ul Pocztową prosto do ul Tysiąclecia i do Ul Grunwaldzkiej czy nie pora rozbudować linie i odciążyć środek miasta a także uniknąć takiej sytuacji jaka ma zaistnieć .Dlaczego linii tramwajowej nie ma przez ul Mazurską ul Odrodzenia .Dlaczego nie połączy się linii tramwajowej ul Fromborska ul Królewiecką a także linia na ul Łęczyckiej .Powstały nowe dzielnice w Elblągu i są też stare dzielnice ale nikt nie myśli by pomóc mieszkańcom w dojeżdzie .Pora odciążyć miasto ze spalin Unia Europejska da na rozbudowę linii tramwajowych pieniądze .

 9. 9
  0
  ~ Tramcez
  Środa, 16.06

  W planach co prawda jest budowa tramwaju wzdłuż Rycerskiej i Tysiąclecia; Odrodzenia z pętlą na Mazurskiej oraz Fromborskiej i Królewieckiej. Jestem optymistą i myślę, że te plany będą zrealizowane na pewno do 2020 r. a może nawet i szybciej kiedy skończą budowę torowiska na Grota-Roweckiego i 12 Lutego. Torowiska na Płk. Dąbka i Ogólnej powstały w ciągu zaledwie 5 lat a więc dosyć szybko. Wszystko jednak jak zwykle rozbija się o pieniądze, które Elbląg powinien pozyskać na ten cel przy wsparciu UE :) Trzeba jeszcze pamiętać nie tylko o rozbudowie torowisk ale również o kupnie nowych tramwajów z PESY oraz modernizowaniu tych Chorzowskich : ]

 10. 10
  0
  ~ rufioo
  Środa, 16.06

  a czemu WY mądrale nie pracujecie w urzędach i nie planujecie rozwiązań ??? a temu, że g....o wiecie tylko napinacie swoje bicepsiki na necie !! jesteście żenująco smutni, żal mi waszych rodzin, życ z takimi poczwarkami, to nic przyjemnego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.