Sobota, 19.10.2019, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Już wkrótce rozpocznie się budowa Centrum Handlowego w Gronowie Górnym

31.07.2009, 15:11:23 Rozmiar tekstu: A A A
Już wkrótce rozpocznie się budowa Centrum Handlowego w Gronowie Górnym

Irlandzka firma Spirit International czeka na pozwolenie na budowę centrum handlowego "Rapsodia" w Gronowie Górnym. Irlandzki inwestor, złożył we wtorek w Starostwie Powiatowym w Elblągu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Oznacza to, że prace budowlane tego największego centrum handlowego w naszym regionie mogą ruszyć już za kilka miesięcy. Otwarcie obiektu planowane jest na rok 2011. Warto zaznaczyć, że w nowym centrum pracę znajdzie 1200 osób. To także okazja dla lokalnych przedsiębiorców na współpracę z centrum „Rapsodia”.

Inwestor czeka na pozwolenie na budowę

Spirit International – inwestor galerii handlowej „Rapsodia” w Gronowie Górnym złożył we wtorek w Starostwie Powiatowym w Elblągu dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor szacuje, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się jeszcze w październiku tego roku, a oddanie obiektu do użytku w 2011 r.

- Cieszymy się, że jesteśmy zaangażowani w projekt w Elblągu, mieście tętniącym życiem, które potrzebuje nowoczesnego centrum handlowego - mówi John Donnelly, dyrektor zarządzający Spirit International. - Rozmowy z najemcami przebiegają wyjątkowo pomyślnie, co powinno znacznie przyspieszyć proces wynajmu powierzchni.
Trzeba przyznać, że to największa inwestycja w naszym regionie. Inwestor szacuje, że w centrum handlowym znajdzie pracę 1200 osób. Do tego dojdą jeszcze lokalne firmy, które będą współpracowały z „Rapsodią”.

1200 nowych miejsc pracy

Inwestor wskazuje na bardzo dobre położenie Elbląga, tuż przy drodze krajowej nr 7 oraz w pobliżu Trójmiasta i granicy polsko-rosyjskiej. Według dewelopera mimo, że miasto liczy prawie 130 tys. mieszkańców, to wciąż brakuje w nim nowoczesnych obiektów handlowych.

- Mamy koncepcję dojazdu do planowanego centrum. Pracowaliśmy nad wszystkimi możliwymi rozwiązaniami analizując je pod kątem efektywności, ale także jak najmniejszej uciążliwości dla mieszkańców oraz okolicznych przedsiębiorców – mówi Piotr Wencel z firmy doradczej Wencel and Partners w Warszawie. - Kolejne warianty konsultowaliśmy zarówno z gminą Gronowo Górne, Starostwem Powiatowym w Elblągu oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, która przychyliła się do ostatnio zaproponowanego rozwiązania – dodaje Wencel. – Jesteśmy bardzo wyczuleni na opinię społeczną Gronowa Górnego i Elbląga. Chcemy być nie tylko inwestorem, ale również partnerem dla społeczności tych miejscowości. Dlatego też deklarujemy sfinansowanie budowy dróg dojazdowych do „Rapsodii”. Cieszymy się, że pracę w „Rapsodii” znajdzie 1200 osób, kilkadziesiąt lokalnych firm na pewno będzie współpracowało z centrum handlowym. To wielka szansa na zmniejszenie bezrobocia w Elblągu i rozwój gospodarczy regionu.

Wymagająca ale dobra współpraca


Piotr Wencel dodaje, że samorząd gminy oraz dyrekcja GDDKiA w Olsztynie to wymagający, ale pozytywnie nastawieni do inwestycji partnerzy.  Dojazd do centrum handlowego zostanie zorganizowany poprzez projektowane przez inwestora rondo na ulicy Berylowej oraz wiadukt na tejże ulicy prowadzący ponad drogą krajową nr 7. Budowa ronda została już zaakceptowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Jak mówi Piotr Wencel, budowa dróg nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Elblągu. Inwestor deklaruje, że proces przygotowania budowy centrum handlowego w Gronowie Górnym zmierza planowo do finału, czyli uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia procesu budowlanego na jesieni tego roku.

Centrum Handlowe „Rapsodia” ma posiadać powierzchnię 50 tys. m kw. W środku znaleźć się mają m.in. hipermarket, market budowlany, sklep z artykułami RTV/AGD oraz ok. 100 sklepów i punktów usługowych o zróżnicowanej ofercie. Budowa centrum handlowego pod Elblągiem kosztować ma 90 mln euro. Projekt centrum został wykonany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Douglas Wallace z siedzibą w Dublinie.
Inwestorem jest irlandzka spółka Spirit International Poland, która w Polsce była deweloperem m.in. otwartej w listopadzie  2007 r. Galerii Podlaskiej - regionalnego centrum handlowego w Białymstoku. Spirit International to założona w 2003 r. firma doradcza w dziedzinie nieruchomości z siedzibą w Algarve w Portugali. W 2005 r. w ramach firmy wyodrębniono dział deweloperski, którego główna siedziba mieści się w Dublinie w Irlandii.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Elblążanin
  Piątek, 31.07

  No i w końcu! Doczekać się nie mogę! Nareszcie w Elblągu będą porządne sklepy! Dzięki ci Spirit International ! Jesteście Boscy!!!

 2. 2
  0
  ~ sg
  Piątek, 31.07

  Wszystko dobrze a kiedy porządny basen?Co z koleją do Braniewa przez Suchacz?Może lokalne ,częstsze połączenia z Malborkiem (częstko tkwimy tam np po przyjezdzie z Zakopanego).

 3. 3
  0
  ~ Jola
  Piątek, 31.07

  W końcu duży sklep. Będzie gdzie robić zakupy.

 4. 4
  0
  ~ leda
  Piątek, 31.07

  Do autora artykułu: ciekawa treść tylko szkoda, że brak jakiejś mapki z opisanym w artkule sposobem dojazdu oraz konkretną lokalizacją Centrum Handlowego. Dla wielu czytelników to by było ciekawsze niż np. wypowiedź Pana z firmy doradczej chwalące wladze lokalne i dyrekcję GDDKiA w Olsztynie. No chyba, że ten artykuł ma być "laurką" złożoną wyżej wymienionym.

 5. 5
  0
  ~ ziom
  Piątek, 31.07

  Ale to nie zmienia faktu, że powrót z Rapsodii będzie się odbywał przez Gronowo ulicą Szafirową!;) Tak przy okazji Redakcjo co z Porto 55?!

 6. 6
  0
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 31.07

  no wlasnie droga redakcjo możecie cos napisać o tym porto55 na jakiim etapie to w tej chwili stoi. Czemu w naszym miescie musi to tyle trwac juz w styczniu pisali ze te porto55 mieli rozpocząc na wiosne. Mam nadzieje ze wejda z pracami jeszcze w Sierpniu

 7. 7
  0
  ~ elwa
  Piątek, 31.07

  porto55 napewno nie powstanie w centrum jest inna propozycia lokalizacji.

 8. 8
  0
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 31.07

  skad wiesz ze jest inna propozycja lokalizacji masz jakiegos linka z taka informacja??

 9. 9
  0
  ~ Amd
  Piątek, 31.07

  elwa, że ty niby skad to wszytsko wiesz? co? (a tak na marginesie - na pewno się pisze oddzielnie) http://cms.front.pl/domena_porto55/index.php?lang=1 tutaj można poczytać o PORTO 55 ! :)

 10. 10
  0
  ~ Heniek3d
  Sobota, 01.08

  90 mln euro ! Tyle zapłacicie w marżach i przez to wyższych cenach na każdą szmatę którą wstydzicie się kupić "na mieście". Chcecie być amerykany to będziecie bulić i to jeszcze z dumą że teraz to już jesteście jak prawdziwe miastowe a nie takie co to dopiero co się z Milejewa przeniosły.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.