Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Po co nam edukacja? Za nami debata LKP i ZNP

11.10.2019, 22:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Po co nam edukacja? Za nami debata LKP i ZNP
Fot. Ryszard Biel
Elbląskie oddziały Ligi Kobiet Polskiej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizowały dziś (11.10.) konferencję z okazji Dnia Edukacji Narodowej inaugurującą obchody 75-lecia działania obu tych organizacji.
 
Rys historyczny Ligi Kobiet Polskich przedstawiła przewodnicząca elbląskiego oddziału Danuta Janczuk, a Związku Nauczycielstwa Polskiego - Gerard Przybylski, prezes Oddziału ZNP w Elblągu.
 
Niewątpliwą gradką dla zebranych był film przygotowany przez Juliusza Marka, w którym o swoich przygodach w elbląskim liceum opowiadał Ryszard Rynkowski.
 
Po okolicznościowych przemówieniach, które wygłosił m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Wicestarosta Elbląski Ryszard Zając przyszedł czas na wręczanie odznaczeń. Za 50-letnią działalność w ZNP odznaczona została p. Jadwiga Chojnowska.
 
Za awans zawodowy odznaczenia otrzymali Anna Sękowska (dyplomowany), Aneta Rydzińska (mianowany) i Izabela Szmydt (mianowany).
 
Wyróżnieni zostali także: Jolanta Czaplińska, Bożena Foreńska, Magdalena Gagat, Marzena Juchniewicz, Małgorzata Karbowska, Marta Drózda – Kulkowska, Lidia Miedzińska, Anna Naruszko, Beata Nowak, Lidia Nawrocka, Małgorzata Olekasiak, Anna Radkiewicz, Małgorzata Rogalska, Anna Sękowska Marta Wiechowska, Anna Woźniak i Katarzyna Witowska.
 
Z Sekcji Emeryci i Rencyści wyróżnieni zostali: Anna Michałek, Alina Michno, Tadeusz Łaniec, Irmina Pleśniak, Stanisława Poździech i Krystyna Sandecka.
 
Po części oficjalnej przyszedł czas na debatę pod przewrotnym tytułem „Po co nam edukacja?”. Udział w niej wzięła m.in. Małgorzata Sowicka – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta w Elblągu,
 
- Edukacja jest bardzo ważna dla elbląskiego samorządu. Nieuniknionym kierunkiem rozwoju w edukacji jest nowoczesność. Elbląg uzyskał z funduszy unijnych ok. 35 mln zł na oświatę, w tym 25 mln zł na kształcenie zawodowe i 10 mln zł na kształcenie ogólne. Po co te pieniądze? Aby nasze dzieci mogły się kształcić w warunkach nowoczesnych pracowni. (…) Tworzone jest Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej. Na 17 grudnia przewidziane jest otwarcie czterech nowoczesnych pracowni w nowo wybudowanym skrzydle – zaznaczyła Małgorzata Sowicka.
 
Dorota Oleksiak, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, zwróciła uwagę jak ważne rolę w edukacji odgrywa współpraca nauczyciela, ucznia i rodzica. - Szkoła jest taka, jakie jest społeczeństwo. Coraz częściej słyszymy, że społeczeństwo jest bardzo zatomizowane – stwierdziła. - Tworzymy bańki, w których się zamykamy jako społeczeństwo. Takie banki tworzą też uczniowie i one są bardzo niebezpieczne. (…) Teraz rolą nauczyciela jest bardziej umiejętność prawidłowego kreowania informacji i prowadzenia tej informacji.
 
- Umiejętności społeczne są niezbędne – dodała Małgorzata Sowicka. - Nasi absolwenci będą musieli odnaleźć się w zmieniającym się rynku pracy. Musimy kształcić tak, aby uczniowie się odnaleźli bez problemu.
 
 
Człowiek uczy się przez całe życie. W Centrum Edukacji Zawodowej będą odbywać się kwalifikacyjne kursy dla uczniów, ale i dla dorosłych. Dla każdego, kto chce zdobyć nowy zawód. (…) Edukację należy planować z wyprzedzeniem. My idziemy w edukację zawodową i stwarzamy takie warunki uczenia się, aby nasze dzieci miały umiejętność odnalezienia się w rożnych sytuacjach życiowych
 
- zapewniała Małgorzata Sowicka.
 
Danuta Janczuk podsumowując debatę wyraziła nadzieję, że chyba nikt nie ma wątpliwości, że edukacja jest potrzebna i należy się uczyć w każdym wieku.
 
Podczas debaty staraliśmy się zastanowić nad tym w jakim kierunku należy się kształcić, co nas czeka w przyszłości, co będzie ze szkolnictwem zawodowym? Chciałabym, aby każdy odpowiedział sobie, że edukacja jest potrzebna niezależnie od tego, jaki jest to czas i okres. Warto jest być człowiekiem wykształconym, bo to nam pozwoli lepiej funkcjonować w otaczającym świecie. Ludzie wykształceni powinni umieć lepiej się komunikować, być bardziej tolerancyjni, otwarci, bardziej wrażliwi na osoby starsze. Edukacja powinna wyrównywać nierówności
 
– mówiła.
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Debata LKP i ZNP ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-10-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Absolwent SP 7 im.H.Sawickiej
  Piątek, 11.10

  Pozdrowienia dla Pani Anny Michałek, mojej nauczycielki matematyki, miło Panią widzieć.

 2. 2
  +2
  ~ Seneka nowy niedouczony
  Sobota, 12.10

  Szkoda, że edukacja w Polsce uważana jest jako piąte koło u wozu. W ławkach są pustki, większość poszła na wagary, a największą liczbę stanowią nasi politycy. Szczególnie unikają oni lekcji nazwanej historią. W ogóle ta lekcja nie cieszy się uznaniem. My zamiast lekcji nazywanej historią wolimy nową, zapewniającą tłok w ławkach, którą należy nazwać akademiologia lub jubileuszomania. Poparcie i zainteresowanie nią jest tak duże, bo na zajęciach nie wymagana jest żadna wiedza, wystarczy głośne wypowiadanie haseł i akceptowanych frazesów. A skoro za to dostaje się dobre oceny, to reszta zwaną edukacją stanowi już tylko balast.

 3. 3
  --2
  ~ Ula
  Sobota, 12.10

  Gratulacje dla Pani Danusi Oleksiak, jedyna merytorycznie przygotowana, reszta, oby nie była taka edukacja.

 4. 4
  --2
  ~ Halina B
  Sobota, 12.10

  Gratulacje i serdeczne pozdrowienia dla p. Poździech

 5. 5
  --2
  ~ Halina B
  Sobota, 12.10

  Gratulacje i serdeczne życzenia dla p. Poździech

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.