Środa, 5.08.2020, Imieniny: Oswald, Emil, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jawna obrona pracy magisterskiej oraz kredyt na legitymację

15.05.2009, 10:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jawna obrona pracy magisterskiej oraz kredyt na legitymację
Fot. www.poland.us

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzy katalog usług, za które uczelnie nie będą mogły pobierać opłat. Zlikwidowane zostaną stypendia naukowe, które zastąpione będą roczną nagrodą rektora. Obrona pracy magisterskiej będzie jawna. Ponadto ministerstwo chce likwidacji papierowych indeksów, a w ich miejsce wprowadzania systemu zarządzania elektronicznego procesem kształcenia oraz elektronicznych legitymacji. To tylko niektóre z proponowanych przez ministerstwo zmian w szkolnictwie wyższym.

„Partnerstwo dla wiedzy” jest pierwszą częścią gruntownych zmian systemowych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmierzających do unowocześnienia polskich uczelni i wzmocnienia ich pozycji w światowej przestrzeni edukacyjnej.

Koniec z papierowymi indeksami

Resort nauki skierował do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 2 listopada 2006 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz.U. nr 224, poz. 1634). Umożliwi ono uczelniom rezygnację z prowadzenia indeksów, jeżeli podejmie taką decyzję i zapisze to w regulaminie studiów. Zamiast tego wprowadzony zostanie system zarządzania elektronicznego procesem kształcenia. Ponadto mają zostać wprowadzone elektroniczne legitymacje, jako kryterium  oceny jakości zarządzania uczelnią.

Jawność egzaminu magisterskiego

Ministerstwo chce również wprowadzić jawność egzaminu magisterskiego, tzw. publiczne obrony, a także stworzyć katalog usług edukacyjnych na uczelniach publicznych i niepublicznych, za które nie będą pobierane opłaty. Znajdą się w nim m.in. rejestracja na kolejny rok lub semestr studiów, egzaminy poprawkowe, egzamin dyplomowy, wpisowe czy suplementy do dyplomów.

Roczne nagrody rektora zamiast stypendium naukowego

Studenci nie będą mogli liczyć na wypłatę stypendium naukowego. Zamiast niego przyznawana będzie roczna nagroda rektora. Jej wysokość będzie wyższa niż dotychczasowe stypendium, ale jednocześnie otrzyma ją mniejsza liczba najlepszych studentów.

Kredyt na legitymację

Wprowadzone mają być też zmiany w systemie pomocy materialnej dla najuboższych studentów poprzez podniesienie wysokości minimalnego dochodu na osobę w rodzinie gwarantującego studentom i doktorantom stypendium socjalne (do wysokości równej 1,25 dochodu określonego w art.8 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Ponadto podniesiona będzie w analogicznym stopniu, górna granica dochodu na członka rodziny uprawniającej studentów i doktorantów do ubiegania się o stypendium socjalne.

Ministerstwo chce także, aby kredyty przyznawane były studentom za okazaniem legitymacji studenckiej. Ponadto ministerstwo proponuje odstąpienie od określenia przez MNiSW progu dochodowego upoważniającego do ubiegania się o kredyt, a tym samym - zmniejszenie kosztów operacyjnych banku i zwiększenie dostępności kredytów.

Proponowane przez Minister Barbarę Kudrycką zmiany zmierzają zmierzają do stworzenia w uczelniach środowiska bardziej sprzyjającego studentom poprzez nadanie im większej podmiotowości w relacjach  z administracją akademicką oraz budowanie bardziej partnerskich relacji z kadrą akademicką.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.