Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Nie chcesz stracić dowodu rejestracyjnego? Sprawdź bezpłatnie światła w swoim samochodzie

07.12.2016, 15:25:07 Rozmiar tekstu: A A A
Nie chcesz stracić dowodu rejestracyjnego? Sprawdź bezpłatnie światła w swoim samochodzie
Fot. Ryszard Biel

Elbląscy policjanci będą prowadzili w grudniu wzmożone działania kontrolno-prewencyjne związane z oświetleniem pojazdów. Kierowcy samochodów, w których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli, będą kierowani przez funkcjonariuszy na stacje diagnostyczne. Rażące uchybienia mogą natomiast kończyć się mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Aby tego uniknąć, kierowcy powinni sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów. Dzięki akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, w ponad 200 punktach na terenie całej Polski, przez dwie najbliższe soboty można tego dokonać bezpłatnie. W Elblągu i okolicy takie badania wykonują dwie stacje kontroli pojazdów.

Rażenie światłami, to niestety norma na polskich drogach. Tylko kilka procent pojazdów ma je prawidłowo ustawione, a około 10 proc. badanych pojazdów wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany reflektorów – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego i Policję. Statystyki wykazują również, że w nocy dochodzi do kilkukrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki są znacznie poważniejsze w skutkach.

Nieprawidłowe ustawienie świateł pogarsza widoczność na drodze kierującego takim pojazdem, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla innych użytkowników drogi. Źle wyregulowane reflektory mogą powodować oślepienie kierowcy nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku. Dużym błędem kierowców jest również niewłaściwe wykorzystywanie świateł do jazdy dziennej. Kierowcy zapominają, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czy w warunkach od zmierzchu do świtu powinni korzystać wyłącznie ze świateł mijania, drogowych lub przeciwmgielnych. Jak sama nazwa mówi, światła dzienne można używać tyko za dnia w warunkach dostatecznej widoczności

– przypomina podkom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

W związku z tym, w grudniu policjanci w całym kraju będą prowadzić działania, podczas których będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów.

Wszelkie uchybienia będą oceniane podczas kontroli na miejscu przez policjantów. W sytuacji, kiedy ujawnimy poważniejsze uchybienia stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci będą zatrzymywali dowód rejestracyjny oraz nakładali inne sankcje związane z poruszaniem się pojazdem niesprawnym technicznie. Jeżeli natomiast nie będzie potrzeby zatrzymywania dowodu rejestracyjnego, bo np. światła będą wymagały tylko korekty ustawienia, policjanci będą upominali kierowców i kierowali ich do stacji kontroli pojazdów, w których prowadzona będzie akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

– zapowiada podkom. Tomasz Krawcewicz.

Ogólnopolska kampania odbywająca się pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, umożliwiać będzie kierowcom bezpłatne sprawdzenie i regulację oświetlenia w swoich pojazdach. Badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski jeszcze przez dwie najbliższe soboty, 10 i 17 grudnia.

W Elblągu i jego okolicy darmowe kontrole w ramach akcji prowadzą dwie stacje wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego. Jedna z nich mieści się w naszym mieście przy ul. Ogólnej 1e, natomiast druga znajduje się w Jegłowniku przy ul. Szkolnej 15.

Złe ustawienie świateł to spory problem, z którym często spotykamy się w naszej stacji. Teraz gdy szybciej robi się ciemno, widać to najbardziej. Światła w pojazdach są różnie ustawione i często oślepiają użytkowników drogi jadących z naprzeciwka. Nie wszyscy na to reagują. Część kierowców przyjeżdża na korektę, ale zdecydowana większość jeździ tak od przeglądu do przeglądu swojego pojazdu i dopiero wtedy dowiaduje się, że mieli źle ustawione światła. Nieprawidłowe ustawienie świateł związane jest często z wymianą spalonych żarówek w reflektorach lub wymianą reflektorów np. po stłuczce

– tłumaczy Mariusz Kołtun, współwłaściciel stacji kontroli pojazdów przy ul. Ogólnej w Elblągu.

Jak tłumaczy diagnosta, samo badanie świateł trwa dosłownie chwilę. W najbliższą i kolejną sobotę grudnia w godzinach od 8 do 14, można dokonać tej czynności na stacji przy ul. Ogólnej za darmo. Normalny koszt ustawienia jednej lampy wynosi 7 zł. - Jest to niewielki koszt, ale niestety ludzie nie przywiązują do tego większej wagi – zauważa Mariusz Kołtun.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ OSKP Jegłownik
  Środa, 07.12

  Tak samo zapraszamy w tą i następną sobotę w godzinach 8-13 do OSKP w Jegłowniku na bezpłatną regulację świateł :)

 2. 2
  +2
  ~ GOŚĆ
  Środa, 07.12

  TA STACJA KONTROLI NA OGÓLNEJ 1E W ŚRODKU WYGLĄDA JAK OBORA ŚCIANY POPĘKANE ,BRUDNE ZE 20 LAT NIEMALOWANE KAFELKI ODPADAJĄ.A PAN NA ZDJĘCIU MIŁY JAK ZAWSZE SZCZEGÓLNIE DLA KOBIET.

 3. 3
  +4
  ~ kerowca bombowca
  Środa, 07.12

  No w końcu ktoś się za to wziął ile razy jeżdżę w nocy to u niektórych światła mijania sięgają nawet korony drzew!!! Mrygnę takiemu a on włącza długie które wcale się nie różnią...

 4. 4
  0
  ~ bobo
  Czwartek, 08.12

  zamknąć wszystkie stacje diagnostyczne dlaczego nie sprawdzają ustawienia świateł na przeglądzie okresowym nie było by problemu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.