Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Będzie łatwiej zdobyć prawo jazdy? Z egzaminu może zniknąć plac manewrowy

08.04.2016, 07:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie łatwiej zdobyć prawo jazdy? Z egzaminu może zniknąć plac manewrowy
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie nowych przepisów dotyczących egzaminowania kierowców na prawo jazdy. Środowisko instruktorów nauki jazdy zaproponowało, by z części praktycznej egzaminu wykreślić konieczność sprawdzenia umiejętności jazdy po placu manewrowym. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Resort na razie dyskutuje i analizuje przedstawione przez szkolących propozycje zmian. Jak donosi "Rzeczpospolita", część instruktorów chce całkowitej likwidacji egzaminu przeprowadzanego na placu manewrowym. Pozostała część opowiada się za likwidacją zapisu dotyczącego jazdy w tył, w przód oraz po łuku i pozostawieniem jedynie ruszania na wzniesieniu. Zdaniem szkolących, umiejętności te można śmiało sprawdzić podczas egzaminu na mieście. Obecnie egzamin na placu jest jednym z najbardziej stresujących. Nie zdaje go aż jedna trzecia przystępujących.

Uważam, że jest to dobry pomysł. Manewry, jakie trzeba wykonać na placu można przenieść na miasto i sprawdzić je w realnych sytuacjach. Przed laty w podobny sposób wyprowadzono z placu na miasto zadanie dotyczące parkowania. Czas pokazał, że była to dobra decyzja. Czemu by nie iść dalej?

- zastanawia się Pan Andrzej, wieloletni instruktor w jednym z elbląskich ośrodków szkolenia kierowców.

Przeciwnego zdania są Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Zapytany przez nas dyrektor elbląskiego WORD przyznaje, że jego zdaniem plac manewrowy nadal powinien stanowić część egzaminu.

Podczas egzaminu na placu manewrowym egzaminator sprawdza, czy kandydat na kierowcę potrafi panować nad autem, a nie tylko kręcić kierownicą. To ważna część, która pokazuje, czy np. przyszły kierowca będzie umiał wjechać tyłem do garażu. Jeżeli ktoś nie potrafi prosto jechać tyłem przez 20 metrów, to jak ma wyjechać na miasto?

- twierdzi Marek Fabiański, dyrektor WORD w Elblągu.

W przyszłym tygodniu (14 kwietnia) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu organizuje spotkanie, na które zaprosił kierowników Ośrodków Szkolenia Kierowców oraz instruktorów nauki jazdy. Tematem głównym będą nowe przepisy regulujące proces egzaminowania kandydatów na kierowców, a także szkolenie kandydatów na kierowców i niezbędna dokumentacja
w zakresie szkolenia i egzaminowania. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy na temat propozycji ewentualnych zmian w egzaminowaniu.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Jestem za.
  Piątek, 08.04

  Plac manewrowy to przykład, jak można oblać kursanta i nabijać sobie kasę np.dla WORDu.

 2. 2
  +5
  ~ a...
  Piątek, 08.04

  po kursach gdzie trzeba zdać plac manewrowy pseudo kierowcy nie umieją parkować, a bez placu manewrowego to strach pomyśleć co będzie...

 3. 3
  --4
  ~ Karolina
  Piątek, 08.04

  Tak czy tak parkowanie jest sprawdzane na mieście(wjazd tyłem i przodem),górkę też można zrobić na mieście,poza tym jest ona bardzo prosta do wykonania ;-) niech młodzi mają troszkę lżej,a nie tylko stres,gdzie już to przynosi sama teoria.

 4. 4
  +8
  ~ tom
  Piątek, 08.04

  bardzo dobry pomysl w polsce prawko zdac to jak wygrac w totka wordy tylko kase nabijaja

 5. 5
  +6
  ~ hyth
  Piątek, 08.04

  Przecież plac manewrowy to podstawa.

 6. 6
  +1
  ~ Elblążanka kierowca
  Piątek, 08.04

  Plac manewrowy ,wzniesienie i cofanie czy parkowanie to trzeba umiec na egzaminie powinno to byc .Młodzi sie nie nauczą jak ze wszystkiego co wydaję się trudne będą zwolnieni to i z teori ich zwolnijcie bo po co mają się uczyc. Bzdura po co zmieniac coś co jest dobre,a kursanci niech się uczą.

 7. 7
  0
  ~ baluś
  Piątek, 08.04

  stanki dawaj na sanki

 8. 8
  +1
  ~ KIEROWCA zawodowy
  Niedziela, 10.04

  Chcę poinformować pana instruktora nauki jazdy , że ja nigdy nie wjeżdżam tyłem do garażu, tylko przodem ,żeby spaliny wychodziły na zewnątrz garażu . Garażowanie tyłem jest nie bezpieczne , można ulec zatruciu spalinami .Na warsztatach samochodowych osoby wjeżdżające tyłem są wprowadzane przez osoby do tego uprawnione , to jest dla bezpieczeństwa ,żeby komuś nie wjechać na odcisk.Jeżeli kierowca ma samochód , a nie ma garażu to po winień parkować bokiem ? i tego powinno się wymagać ,nie długo skończy się ta sielanka .

 9. 9
  0
  ~ JASNOWIDZ
  Niedziela, 10.04

  Jestem mocno ciekawy jak taki pan instruktor by chciał wjechać tyłem DO GARAŻU samochodem marki "MIKRUS", to był Polski wynalazek z lat 60 tych . Konstruktor zapomniał o wstecznym biegu dla tej marki samochodu. PANOWI INSTRUKTORZY I EGZAMINATORZE POPEŁNIACIE WIĘCEJ BŁĘDÓW JAK KURSANCI . Jeżdżę i widzę na co dzień te wasze jeżdżenie i uczeni . Plac manewrowy po winień być tylko przy rozpoczynaniu nauki jazdy , a reszta jazda w ruchu miejski omijanie wyprzedzanie, udzielanie pierwszeństwa pieszym, pojazdom,to jest podstawa jazdy , a nie ruszanie pod górą. A OD KIEDY PARKUJEMY POD GÓRAMI I WNIESIENIAMI ?, Tego należy unikać jak was .

 10. 10
  +3
  ~ tobik
  Wtorek, 02.08

  Zmiany zmianami,ale testy i praktyke na prawko trzeba zdac. Nauke do testow zaczalem ze strona prawo-jazdy-360 ktora bardzo mi pomogla. Polecam wszystkim zdajacym

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.83326292037964