Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Przydrożne drzewa przyczyniają się do śmierci setek osób. Drogowcy z Warmii i Mazur szukają na nie sposobu

29.07.2015, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Przydrożne drzewa przyczyniają się do śmierci setek osób. Drogowcy z Warmii i Mazur szukają na nie sposobu
fot. Witold Sadowski

Drogowcy z Olsztyna szukają pomysłu, jak zmniejszyć wypadki związane z uderzeniem w drzewa, rosnące przy warmińsko – mazurskich drogach. W tym celu ogłosili konkurs na innowacyjne rozwiązania, które mają zapobiegać temu zjawisku. - Aleje drzew to istotne utrudnienie w ruchu drogowym, a także przeszkoda w bieżącym utrzymaniu dróg oraz prowadzeniu inwestycji. W tym kontekście aleje są poważnym ograniczeniem dla rozwoju gospodarczego regionu – twierdzi organizator konkursu, którym jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

ZDW w Olsztynie administruje siecią dróg wojewódzkich na terenie Warmii i Mazur o łącznej długości 1.869,564 km. Szacuje się, że około 70% tych dróg porośniętych jest drzewami. Zadrzewienia przydrożne przez stulecia sadzone były nie tylko dla ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów praktycznych, dawały bowiem cień i wyznaczały drogę. Przez ten czas stopniowo zmieniała się ich funkcja dla człowieka, jednak niezmiennie stanowią one ważny element przyrody i krajobrazu regionu.

Jednak zdaniem urzędników Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, przydrożne aleje to również śmiertelna przeszkoda dla człowieka. Z informacji podanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że jednym z istotnych zagrożeń w otoczeniu polskich dróg, potęgującym skutki wypadków są drzewa, które rokrocznie przyczyniają się do śmierci kilkuset osób.

Wypadki związane z najechaniem na drzewo stanowią bardzo poważny problem w województwie warmińsko-mazurskim. Wiąże się to z charakterem dróg naszego regionu. W przeważającej części drogi przebiegają trasą dawnych traktów, które były wysadzane drzewami. Po wybudowaniu utwardzonych dróg, często drzewa znalazły się bezpośrednio przy krawędzi w odległości mniejszej niż 1,5 metra. Taka lokalizacja drzew w rejonie dróg, bez zachowania nawet minimalnej strefy bezpieczeństwa wolnej od przeszkód, powoduje w sytuacji najmniejszego błędu kierowcy, usterki pojazdu lub złego stanu nawierzchni, wypadek z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia ofiary śmiertelnej lub ciężko rannej. Mimo, że do wypadków w ruchu drogowym najczęściej dochodzi z winy człowieka, system transportu drogowego powinien ograniczać do minimum następstwa ludzkich błędów tak, aby uniknąć ich najbardziej tragicznych skutków - śmierci lub ciężkich obrażeń

– twierdzi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Tylko w 2014 r. na drogach w województwie warmińsko-mazurskim, wskutek najechania na drzewo zginęło 48 osób, a liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Drogowcy zarządzający siecią tras wojewódzkich, podkreślają również, że najechanie na drzewo, poza najtragiczniejszymi skutkami dla użytkownika drogi, nie pozostaje bez wpływu również dla samego drzewa. Uszkodzenia mechaniczne drzew wpływają z kolei niekorzystnie na ich kondycję. Mogą wpływać na zachwianie statyki i przez to powodować zagrożenie ludzi i mienia.

W związku z tym Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłosił na początku lipca konkurs, na znalezienie innowacyjnego rozwiązania technicznego, technologicznego, bądź systemu rozwiązań, które przyczyni się do zminimalizowania skutków uderzeń w drzewa, rosnące w koronie drogi.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, które połączy niezbędne właściwości fizyczne i ekonomiczne, zapewniając tym samym skuteczność jego działania

– wyjaśnia olsztyński ZDW.

Nagrodą w konkursie pod nazwą „Buforstrada” jest zaproszenie autora zwycięskiej pracy konkursowej, do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu technicznego oraz prototypu rozwiązania będącego przedmiotem konkursu. Ponadto autor pracy konkursowej, której prototyp uzyska dopuszczenie do użytkowania na drogach, otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości 5 tys. zł oraz nagrodę Dyrektora ZDW w Olsztynie w takiej samej wysokości. Zainteresowani mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 31 sierpnia 2015 r.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +16
    ~ wiadomo
    Środa, 29.07

    Jak wytną drzewa to strach będzie chodzić bo gamonie zza kółek tak się nauczą bezkarności że będą walić np. w ludzi czy w cokolwiek co znajdzie się przy drodze.

  2. 2
    +18
    ~ .
    Środa, 29.07

    wina drzew???????????? no większej bzdury nie czytałam.

  3. 3
    +19
    ~ Mieszkaniec_E-g
    Środa, 29.07

    raczej testy psychologiczne dla przyszłych kierowców...

  4. 4
    +16
    ~ 100% elblążanin
    Środa, 29.07

    Drzewa. Winne.......... ? Za kierownicę siada kierowca........powinien który powinien myśleć

  5. 5
    +6
    ~ abc
    Środa, 29.07

    ograniczycć prędkość...? znaczki odblaskowe na drzewach.. kiedyś to nie przeszkadzało, bo nikt tak nie pędził po nocach. drzewa sa siedliskiem dla ptaków, które zapobiegają plagom zbiorów - ptak nie będzie leciał z gniazda nie wiadomo jak daleko po pozywienie. ponaddto drzewa zatrzymują wilgoć na polach, która bez drzew jest wywiewana, zapobiegaja erozji żyznej gleby itd... zapytajcie ekologów z innych krajów, którzy już "poradzili" sobie z tym problemem.. - patrzą z podziwem, że jeszcze u nas są aleje drzew na polach..

  6. 6
    +7
    ~ janko
    Środa, 29.07

    No przeciez jest tylko jedno rozwiązanie ,wyciąc drzewa ,ale to przeciez NIC nie pomoze skoro małpy z brzytwami latają !!!!!!!!!!!!!

  7. 7
    +3
    ~ JesusAlvaro
    Środa, 29.07

    Proste. Poprzybijajcie wzdłuż drogi do pni bariery energochłonne:) Co wygrałem?;)

  8. 8
    +6
    ~ greenpeace
    Środa, 29.07

    Drzewa powinny w takim razie dostawać mandaty za utrudnianie ludziom jazdy tak długu aż się naucza ze nagle nie mogą wtargnąć na jezdnie.Drzewa powinny wiedzieć ze na jezdnie wchodzić powinny tylko wtedy gdy nikt się nią nie porusza.Karac drzewa az do skutku...

  9. 9
    +6
    ~ drzewo
    Środa, 29.07

    to nie drzewa są winne, ale głupota kierowców!

  10. 10
    +4
    ~ ewika
    Środa, 29.07

    Gdyby pobocza były utrzymane należycie nie byłoby tych wypadków tak dużo. Jeżdżę taką bardzo ciasną, źle utrzymaną drogą którą puszcza się kierowców w razie wypadku na "siódemce" celem objazdu i mimo monitów i próśb aby usunąć odrosty z drzew, wyczyścić pobocza Zarząd Dróg jest po prostu odporny. Pan kierownik odpowiedzialny za ten kawałek drogi jest już chyba zmęczony pracą i żadne atuty do niego nie przemawiają. ZGROZA! Jest to droga od Postka do krzyżówki na Adamowo, przez Helenowo, MASAKRA!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3848080635071