Czwartek, 1.12.2022, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Śmierć i żałoba bez tabu. „Rigor Mortis” skłonił elblążan do refleksji

07.02.2019, 12:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Śmierć i żałoba bez tabu. „Rigor Mortis” skłonił elblążan do refleksji
fot. Majka Brejdak
Teatr im. Aleksandra Sewruka wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym wznowił, po wakacyjnej przerwie, „Scenę przy stoliku”. Spotkania, podczas których elblążanie mogą posłuchać, przy lampce wina, jak aktorzy czytają utwory współczesnych dramatopisarzy, są bezpłatne.
 
Nikt nie spodziewał się, że utwór skłaniający do reflacji nad życiem i śmiercią, żałobą, niemożnością negocjacji ze śmiercią, będzie przedstawiony w dniu, w którym ogłoszona została śmierć Prezydent Gdańska Pawła Adamowicza. Po raz pierwszy „Scenę przy stoliku” rozpoczęto od minuty ciszy.
 
W połowie stycznia, elbląscy aktorzy zaprezentowali "Rigor Mortis” Piotra Chrzana. Była to historia niemogącej pogodzić się ze śmiercią męża kobiety. Nie przyjmując do wiadomości tego faktu kobieta wezwała lekarza, którego próbowała przekonać, że może jeszcze wszystko zmienić.
 
Kobieta najpierw robi wszystko, by lekarz nie zbliżył się do pacjenta. Gdy okazuje się jednak, że mąż kobiety nie oddycha ta stara się za wszelką cenę zatrzymać lekarza.
 
Potrzebowała towarzystwa? Wsparcia? A może nie mogła pogodzić się z zaistniałą sytuacją i wolała udawać, że nic się nie zmieniło?
 
Pytań zarówno o zachowanie kobiety, jak i reakcje lekarza z rodziną pacjenta było wiele. „Scena przy stoliku” nie kończy się jednak na poznaniu historii bohaterów danej sztuki i zachowaniu rozmyślań dla siebie. Po wysłuchaniu utworu przychodzi czas na dyskusję. Elblążanie siedząc przy stolikach z lampką wina (bądź soku) mogą wyrazić swoje odczucia, podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub przedstawić swój punkt widzenia.
 
Biorąc pod uwagę silne emocje związane z wydarzeniami 14 stycznia „Rigor Moris” miał tym większą siłę. Zebrani na małej scenie elblążanie z trudnością mogli mówić o swoich przemyśleniach, jednak dało się odczuć, że każdy zdaje sobie sprawę, że śmierć, żałoba to tematy, które nie mogą być tabu, a rozmowa o nich pomaga je oswoić.
 
Sztukę „Rigor Moris” czytali Maria Makowska-Franceson i Artur Hauke.
 
Dziś, 7 lutego, o godz. 18.30, Lesław Ostaszkiewicz i Mikołaj Ostrowski przeczytają utwór Davida Desoli „7 minut”.
 
- Po dwudziestu dziewięciu latach pracy w tym samym magazynie pan Bezan odchodzi na emeryturę. Zastąpi go młody chłopak, któremu w przeciągu pięciu dni ma przekazać swoje obowiązki, wszystkiego go nauczyć. Pan Bezan traktuje magazyn jak świątynię, jest kapłanem tego miejsca, swoje obowiązki wypełnia z największym namaszczeniem. Młody chłopak "wpada z innego świata" i burzy cały porządek - wszystko robi na opak, ma w nosie zasady, drwi ze swojego mentora - konflikt pokoleń staje się nieunikniony. Niebagatelną rolę odgrywa również sam magazyn i jego zawartość... - opowiadają pracownicy teatru.
 
Wstęp wolny.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Rigor Mortis ( zdjęć 47 )
Dodano: 2019-02-07 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1603767871857