Czwartek, 13.08.2020, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

9. Elbląska Wiosna Teatralna. Tego nie można przegapić !

10.03.2010, 12:12:12 Rozmiar tekstu: A A A
9. Elbląska Wiosna Teatralna. Tego nie można przegapić !
Plakat 9. Elbląskiej Wiosny Teatralnej autorstwa Leszka Żebrowskiego

Warto się pospieszyć, bo zostało zaledwie 30% biletów na 9. Elbląską Wiosnę Teatralną. Grupa Rafała Kmity, Maria Seweryn, Maciej Zakościelny, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Karol Strasburger... to tylko kilka z najbardziej znanych postaci, które zagoszczą na elbląskiej scenie teatralnej. A spektakle? Zobaczcie, Państwo sami.

9. Elbląska Wiosna Teatralna zostanie zainaugurowana 10 kwietnia spektaklem „Tango” w wersji polsko- ukraińskiej. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna Wiosna Teatralna będzie powrotem do konwencji „Wiosen..” z lat 80.

- Tak jak było w latach 80., gdzie na „Elbląskiej Wiośnie...” pojawiały się takie teatry jak „Kwadrat” czy „Komedia” ze spektaklami łatwymi, lekkimi i przyjemnymi, ale spektaklami, w których występowali aktorzy znani, popularni.  Aktorzy, wokół, których tworzyła się pewna mgiełka legendy. -  mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka - Jak się okazało, bywalcy ówczesnych Wiosen Teatralnych wspominają właśnie taki dobór repertuaru. A ponieważ teatr jest dla widza, a szczególnie tego typu przedsięwzięcia, postanowiliśmy właśnie w taki sposób skonstruować repertuar tegorocznej Wiosny Teatralnej.

Co na 9. Elbląskiej Wiośnie Teatralnej?


Elbląska Wiosna Teatralna to przede wszystkim znane spektakle z różnych polskich teatrów. Nie zabraknie też akcentów wschodnich (monodram „Ja, aktorka” Teatru z Pteresburga i spektakl polsko-ukraiński), do których twórcy elbląskiej sceny teatralnej, najwyraźniej mają słabość. Zaprezentowane zostaną także realizacje elbląskiej sceny teatralnej: „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji”, „A-NA-WA-s spłynął obłoki” oraz „Szalone nożyczki”. Natomiast Festiwal Jednego Autora, który dotychczas odbywał się w ramach Wiosny Teatralnej, zyskał autonomię i odbędzie się w październiku.

Słowo o spektaklach

Jak już wspomniałam, 9. Wiosnę Teatralną zainaugurują elbląskie spektakle. Następnie na scenie zagości sztuka pt. „Zamknij oczy i myśl o Anglii”  teatru Bajka z Warszawy w reżyserii Stefana Friedmanna. W obsadzie m.in. Agnieszka Kotulanka, Stefan Friedmann i Karol Strasburger.

Potem zobaczymy „Krainę Uśmiechu”,  gigantyczny spektakl muzyczny z ogromną obsadą.
- Jest to sztuka muzyczna. Nie mamy teatru muzycznego, a mamy widzów, którzy są zainteresowani operetką, muzyką klasyczną. Stąd właśnie, ten spektakl znalazł się w repertuarze tegorocznej Wiosny Teatralnej - mówi dyrektor Siedler.

Tym którzy czują jazz polecamy sztukę pt. „Śpiewający jazz”. Dźwięki liryczne i piosenki Kabaretu Starszych Panów zaproponuje natomiast spektakl „Stacyjka Zdrój” Teatru Ateneum im. S. Jaracza Z Warszawy.

Znajdzie się też coś dla miłośników kabaretów, których w Elblągu nie brakuje. „Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny” to propozycja Grupy Rafała Kmity.

-  Często kabarety stają się alternatywą dla teatru. Nie zawsze są one najwyższej jakości i nie zawsze są blisko teatru. Natomiast, w naszej ocenie, Grupa Rafała Kmity oferuje kabaret szlachetniejszy, kabaret, który jest bardziej zbliżony do Teatru. To jest oferta dla miłośników kabaretów, by zobaczyli kabaret na wysokim poziomie. - przyznaje dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Zdaniem organizatorów  Elbląskiej Wiosny Teatralnej, szczególnie wart polecenia jest monodram „Ja, aktorka” w wykonaniu Natali Wysoczyńskiej.

- Ten monodram nie jest to może, aż tak przejmującą sztuka  jak „Niżyński”, prezentowany w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu podczas ubiegłorocznej „Wiosny..”, ale również robi wrażenie - zapewnia dyrektor Mirosław Siedler – Jest to monodram, w którym młoda aktorka przez półtorej godziny gra kilkanaście ról, wykorzystując wszystkie możliwe elementy teatru żywego, lalkowego, maski i akrobacji. Na scenie wspina się, a następnie spada w jednej sekundzie, zatrzymując się chwilę nad sceną. Oglądając to byłem chwilami przerażony. Potrafi zagrać dialog pomiędzy dwiema osobami, mając dwie maski, jedną z przodu, drugą z tyłu. Monodram jest najwyższą sztuką aktorską. Polecam go szczególnie.

„Ja, aktorka” to nie jedyny monodram, który zagości podczas tej Wiosny. Na elbląskkiej scenie zobaczymy wykonywany od trzynastu lat, wielokrotnie nagradzany i cieszący się niesłabnącą popularnością monodram „Seks, prochy i rock and roll” Teatru im. Stafana Jaracza w Łodzi.

W Elblągu będzie można również zobaczyć głośny spektakl w reżyserii Krystyny Jandy - „Bóg” Woodyego Allena. W opinii organizatorów Elbląskiej Wiosny Teatralnej jest to to dobra i szlachetna komedia z dobrą obsadę. Na scenie zobaczymy m.in. Marię Seweryn, Cezarego Żaka, Patrycję Szczepanowską i Wiktora Zborowskiego.


Ceny biletów

Ceny biletów na 9. Elbląską Wiosnę Teatralną wahają się od 10  ( „Szalone nożyczki” ) do 110 złotych („Stacyjka Zdrój” - Teatr Ateneum im. S. Jaracza, Warszawa). W sprzedaży dostępne są również karnety w cenie 500 złotych. Karnet obejmuje następujące spektakle:„Tango”, „Zamknij oczy i myśl o Anglii”, „Kraina Uśmiechu”, „Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny”, „Bóg”,  „Śpiewając jazz”„Sex, prochy i rock and roll”,  „Stacyjka Zdrój”. „Szalone Nożyczki”

Bilety oraz karnety do nabycia w kasie Teatru. Szczegółowe ceny biletów można znaleźć tutaj.


Repertuar 9. Elbląskiej Wiosny Teatralnej


10.04.- godz. 19.00 Inauguracja - „Tango” (polsko-ukraińskie) Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Akademicki Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki z Tarnopola –
11.04.- godz. - godz. 19.00 - „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
13.04.- godz. - 19.00 - „Zamknij oczy i myśl o Anglii” - Teatr Bajka z Warszawy
14.04.- godz. - 19.00 - „Kraina uśmiechu: - teatr Muzyczny z Łodzi
16.04.- godz. - 10.00 i 19.00 - „Dość!...dobry wyrób kabaretodpodobny” - Grupa Rafała Kmity z Krakowa
21.04. - godz. 10.00 i 19.00 - „Mein Kampf” - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
22.04. - godz. 19.00 - „Bóg” - Teatr Polonia z Warszawy
23.04. - godz. 19.00 - „A-na-was spłyną obłoki” - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
24.04. - godz. 19.00 - „Śpiewając jazz” - Marianna Wróblewska, Beata Przybytek, Maciej Zakościelny, - Fundacja Kalinowe serce im. Kaliny Jędrusik” z Warszawy
25.04.- godz. 17.00 - „A-na-was spłynął obłoki” - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
25.04.- godz. 19.00 - „Sex, prochy i rock&roll” - monodram Bronisława Wrocławskiego – Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi
27.04. - godz. 19.00 - „Stacyjka Zdrój” - Teatr Anteneum im. Stefana Jaracza z Warszawy
29.04. - godz.19.00 - „Szalone nożyczki” - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Redakcja info.elblag.pl objęła patronat medialny nad 9. Elbląską Wiosną Teatralną.
 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Merlin
  Środa, 10.03

  Ooooo, jaka reklamówka! Fiu fiu, a kto to zrobił? TV Elbląska? Nie wierzę...

 2. 2
  0
  ~ stach
  Środa, 10.03

  ale nuda

 3. 3
  0
  ~ Teh
  Środa, 10.03

  Szalone nozyczki fajny spektakl polecam :)

 4. 4
  0
  ~ Elblazanin
  Czwartek, 11.03

  może kiedyś będze można kupić te bilety przez internet ????

 5. 5
  0
  ~ Lukas
  Piątek, 09.04

  No widać, że wreszcie Elbląg się rozwija, brawo brawo ! A przy okazj przedstawienie "Tango" w wersji polsko-ukraińskiej było totalnym niewypałem, ale widzę, że w kwietniu w E-gu będą (miejmy nadzieję) lepsze spektakle.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.