Czwartek, 13.08.2020, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Jerzy Wcisła: Głos za Hitlera i zaraźliwy uśmiech

09.03.2010, 12:42:50 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła: Głos za Hitlera i zaraźliwy uśmiech
Fot. Mateusz Milanowski

Tomasz Muszyński ma już dwa Aleksandry na swoim koncie. Pierwszego w kategorii Męska Rola Roku za rolę Chłopaka w "Celebracjach" Krzysztofa Bizio i w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego przyznaną przez Kapitułę w 2007 roku. Drugą za najpopularniejszego aktora, którą otrzymał w ubiegłym roku. Tegoroczny plebiscyt na najpopularniejszego aktora dopiero się zaczął, a Muszyński już zbiera głosy od widzów.

Przypomnijmy, trwa plebiscyt na najpopularniejszego aktora w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. By ułatwić Państwu wybór, na łamach info.elblag, będziemy sukcesywnie przybliżać sylwetki aktorów, wraz z opiniami widzów. Dziś słowo o Tomaszu Muszyńskim.

Rola Adolfa Hitlera w „Mein Kampf”, Chłopaka w „Celebracjach”, a także jego kreacja aktorska w „Dziełach wszystkich Szekspira...”, spowodowały, że ten młody aktor stał się rozpoznawalny i ceniony wśród widzów elbląskiej sceny teatralnej. Zresztą, cóż więcej mówić, dwa Aleksandry – jeden od Kapituły, drugi od publiczności - świadczą same za siebie. Dwie statuetki i wystarczy? Niekoniecznie, bo Muszyński wciąż ma swoich wiernych widzów. Wśród nich jest Jerzy Wcisła, kiedyś dziennikarz, a obecnie dyrektor regionalnego biura Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Dlaczego Jerzy Wcisła głosuje na Tomasza Muszyńskiego?


To dziwne, ale wydaje mi się, że dwa-trzy lata temu bez problemu wskazałbym na liderów aktorskiej trupy Teatru im. A. Sewruka. Beata Przewłocka, Leszek Ostaszkiewicz czy Tomasz Czajka, któremu kibicuję od chwili, gdy pojawił się na scenie jako statysta – to już tuzy, których atutów nikt nie kwestionuje. - pisze Jerzy Wcisła - Zresztą każdy z nich zebrał już wiele laurów od krytyków i widzów, a moja sceniczna miłość: Beata Przewłocka dwa lata temu została najpopularniejszym aktorem. Mam zatem przekonywać, że złoto jest złote? Na szczęście w ostatnich latach pojawiała się grupa nowych aktorów, którzy potężnie zamieszali na elbląskiej scenie. Wśród nich Tomasz Muszyński. I właśnie na tego aktora chciałbym zwrócić uwagę. Wśród wielu ról, które na elbląskich deskach odegrał, na mnie największe wrażenie zrobiła rola Hitlera w „Mein Kampf”. Dane mi było recenzować tą sztukę (m.in. na www.e-teatr.pl), więc powtórzę zdanie, które o Tomku wówczas napisałem: „Dla kunsztu elbląskich aktorów warto się na tej sztuce pojawić. Tomasz Muszyński w roli Hitlera jest niezwykle przekonywający. Tylu Hitlerów już widziałem i muszę powiedzieć, że Tomek im w niczym nie ustępuje. Zarówno temu z pazurem, jak i zagubionemu malarzowi”.

To był ważny sprawdzian aktorstwa dla Tomka. Tym większy, że Tomek z uśmiechem, o których Stachura śpiewał, że „gdy śmieje się, to w krąg się śmieje świat” łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, co powoduje, że bohaterów, których gra szybko zaczynamy lubić. A Hitlera w Polsce – nawet w scenicznej farsie - nikt (poza zboczonymi neofaszystami ze stodoły w Nowakowie) nie lubi. I Hitler w osobie Tomasza Muszyńskiego był w sam raz. Budził refleksję - we mnie taką, że zakompleksiony człowiek łatwo staje się bardzo złym człowiekiem. Idźcie na „Main Kampf”, a potem szybko rozejrzyjcie się dookoła – na pewno znajdziecie kilku potencjalnych Adolfków w Elblągu! Tomasz Muszyński w tym spektaklu zdał bardzo ważny egzamin dojrzałości aktorskiej. To, że wychodzimy ze spektaklu z takim lub innymi refleksjami jest dowodem wielkości sztuki, także aktorskiej.

A gdyby komuś było mało, to można iść np. na „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” lub... na cokolwiek innego (no, może poza dwoma wyjątkami) z aktualnego repertuaru elbląskiego Teatru, by spotkać się z aktorstwem Tomasza Muszyńskiego. I samemu ocenić czy laur mu się należy.

Inne opinie

Natalia   Jurczyńska pisze: 

W plebiscycie na najpopularniejszego aktora głosuję na Tomasza Muszyńskiego, ponieważ moim zdaniem, stworzone przez niego w ostatnim czasie role są bardzo przekonujące i robią na widzach wrażenie. Wystarczy tu wspomnieć o takich kreacjach, jak: Hitler w "Mein Kampf", Adam Cisowski w spektaklu "Szatan z siódmej klasy", czy role w "Dziełach wszystkich Szekspira w nieco skróconej wersji". Tomasz w każdej sztuce, w jakiej gra, dąży do perfekcji, a przy tym jest bardzo autentyczny, szczery i przekonujący, co potwierdza jego talent i spore już doświadczenie na scenie. Nie przez przypadek otrzymał już dwie statuetki Aleksandra. W roli Hitlera jest niezwykle zaangażowany, gra całym ciałem, mimiką i gestem. W "Dziełach wszystkich Szekspira...", dzięki swojemu poczuciu humoru, czaruje publiczność i bawi do łez. Działa także na wyobraźnię widza oraz zaskakuje niebanalnymi pomysłami i temperamentem. W swoją pracę wkłada dużo serca i pasji, o czym można się przekonać oglądając spektakle z jego udziałem.


O Tomaszu Muszyński pisaliśmy m.in. w artykułach:


Mein Kampf – spektakl pełen kontrowersyjnych kontrastów
Przez nich Szekspir nie będzie już taki nadęty i poważny
„A my...róbmy swoje”
Aleksandry 2009 rozdane
Melpomena w szatański sposób oczarowała widzów
Tomasz Muszyński: Dla córki chciałbym być lepszym człowiekiem, aktorem

Jak głosować?

Żeby oddać głos należy wysłać e-maila na adres: plebiscyt@info.elblag.pl, w tytule wpisując nazwisko ulubionego aktora, a w treści krótkie uzasadnienie wyboru oraz swoje imię i nazwisko. Zachęcamy również do pisania swoich opinii lub komentarzy na temat pracy ulubionych artystów. Dla widzów to niepowtarzalna okazja, by podziękować aktorom za ich pracę.Najciekawsze opinie zostaną opublikowane na łamach info.elblag.pl, a najlepsze pośród nich, nagrodzone karnetami na 9. Elbląską Wiosnę Teatralną. Głosy bez uzasadnień również się liczą, jednak nie wezmą one udziału w konkursie. Liczy się głos wysłany z jednego adresu e-mailowego. Głosować można do 25. marca. 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ela
  Środa, 10.03

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.