Sobota, 16.01.2021, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Spektakl taneczny Panoptikon w programie Wiosny Teatralnej - wygraj zaproszenie!

30.03.2009, 22:15:10 Rozmiar tekstu: A A A
Spektakl taneczny Panoptikon w programie Wiosny Teatralnej - wygraj zaproszenie!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, ósma już edycja Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Jest to przedsięwzięcie, które wpisało się już na kulturalnej mapie Polski. Wiosna Teatralna to czas, kiedy Elbląg staje się stolicą teatru. W tym roku organizatorzy przygotowali doskonały repertuar, który z całą pewnością wprowadzi widzów w doskonały nastrój i dostarczy im wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Już 4 kwietnia miłośnicy teatru i tańca będą mogli podziwiać aktorów ze Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, którzy zaprezentują spektakl "Panopticon albo/i Przypowieść o maku", który nominowany został do tegorocznej nagrody Złotych Masek w kategorii nagroda specjalna. Redakcja info.elblag przygotowała dla swoich czytelników dwa podwójne zaproszenia na ten doskonały, taneczny spektakl.

Panoptikon to model więzienia zaproponowany przez brytyjskiego filozofa utylitarystę i teoretyka Reformy Prawa Karnego Jeremyego Benthama (1748-1832). Panoptikon funkcjonował jako maszyna inwigilacji. Budowla zaprojektowana była na planie koła, z centralnie usytuowaną wieżą strażniczą, dzięki czemu strażnicy mieli możliwość obserwowania wszystkich więźniów osadzonych w celach dookoła. Fenomen Panoptikonu polegał na tym, iż więźniowie nie widzieli strażników, w związku z czym nie mieli świadomości kiedy i czy w ogóle są obserwowani. Owa niepewność stała się kluczowym instrumentem dyscyplinującym więźniów. Francuski filozof Michel Foucault przywołał idee panoptikonu w swej pracy pt. "Nadzorować i karać. Narodziny więzienia", (1975) jako symbolu permanentnej inwigilacji, gdzie zwrócił uwagę na ustanowienie relacji psychologicznej władzy między strażnikiem a więźniami. panoptikon miał być aparatem, który kreował i podtrzymywał relację władzy niezależnie od tego, czy w danym momencie faktycznie istniała. To tworzyło sytuację, w której więźniowie zostali złapani w pułapkę, stając się własnymi dręczycielami. Bentham zauważył, iż władza powinna być widoczna, dostrzegalna (wieżastrażnicza) i nieweryfikowalna (więzień nie wie, czy jest obserwowany). Panoptikon jest konstrukcją, która rozszczepiła relacje widzenie/bycie widzianym.

Przypowieść o maku

Na ziarnku maku stoi mały dom,
Pieski szczekają na księżyc makowy
I nigdy jeszcze tym makowym psom,
Że jest świat większy, nie przyszło do głowy.

Ziemia to ziarnko - naprawdę nie więcej,
A inne ziarnka - planety i gwiazdy.
A choć ich będzie chyba sto tysięcy,
Domek z ogrodem może stać na każdej.

Wszystko w makówce. Mak rośnie w ogrodzie,
Dzieci biegają i mak się kołysze.
A wieczorami, o księżyca wschodzie
Psy gdzieś szczekają, to głośniej, to ciszej.

Czesław Miłosz

Choreografia: Jacek Łumiński
muzyka: Paweł Szymański, Zoe Keating
występują: Korina Kordova, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Sebastian Zajkowski, Ali Akabali, Aleksander Kopański, Jacek Szwesta, Tomasz Graczyk, światła Mariusz Michalik.
czas: 75 min

Aby wygrać zaproszenie na spektakl taneczny Panopticon należy odpowiedzieć na jedno pytanie - Czyja twórczość będzie tematem przewodnim tegorocznej Elbląskiej Wiosny Teatralnej? Odpowiedzi należy przesyłać e-mailem na adres konkurs@info.elblag.pl. W treści wiadomości proszę wpisać imię i nazwisko, a w tytule Panopticon. Odpowiedzi prosimy przesyłać do 1 kwietnia br.

Informujemy, że zaproszenia na spektakl "Panopticon" w naszym konkursie wygrali: Agnieszka Wór i Kuba Strumiński. Gratulujemy i życzymy miłej zabawy. Zaproszenia mogą Państwo odebrać w kasie Teatru im. Aleksandra Sewruka od 2 kwietnia od godz. 13:00.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1855549812317