Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Idź się leczyć. Do Teatru

17.02.2009, 14:30:43 Rozmiar tekstu: A A A
Idź się leczyć. Do Teatru
Plakat sztuki Mein Kampf

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka wciąż coś się dzieje. W piątek spotkanie  w ramach Sceny przy stoliku i Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, a niebawem kolejna, już druga w tym roku premiera – spektaklu pod kontrowersyjnym tytułem „Mein Kampf” . Ale to nie wszystko. Przedstawiamy Wam propozycje elbląskiego teatru na najbliższe dni.

Idź się leczyć

Już 19 lutego, w najbliższy piątek o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Sceny przy stoliku i Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Tym razem zaprezentowany zostanie utwór Inki Dowlasz pt. "Idź się leczyć", w którym zobaczymy aktorów: Irenę Adamiak i Tomasza Czajkę.

Inka Dowlasz mówi głośno o najważniejszym problemie naszych czasów: o ludziach samotnych, których najszczersze słowa zamiast trafiać do najbliższych, spisywane są na wirtualnych blogach –  opowiada  Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka -  Utwór został pomyślany jako teatralna rekonstrukcja terapeutycznego spotkania. Niczym zza weneckich luster można podglądać w kilku odsłonach, jak Monika - malarka, matka dorastających dzieci - "idzie się leczyć", jak kolejno wyrzuca z siebie wszystkie żale sfrustrowanej i niekochanej żony, kobiety zapomnianej, odtrąconej i ograniczanej w artystycznym rozwoju. Jerzy od początku stanowi zagadkę, potrzebuje pomocy tak samo, jak ci, którzy zasiadają naprzeciw niego w wygodnym fotelu. Pytanie tylko: dlaczego? Ona próbuje odkryć i zaakceptować swoje twórcze możliwości, swoje kobiece piękno. On pozbyć się dawno wytworzonych lęków i pozwolić sobie na osiągniecie własnych upragnionych zawodowych sukcesów. Pacjentka i terapeuta pomagają sobie nawzajem.

...a potem do kawiarni

Przez cały najbliższy weekend, od piątku do niedzieli na deskach Małej Sceny  piosenki Agnieszki Osieckiej.  "Cafe Sax" w reż. Cezarego Domagały. "Cafe Sax" to szczególna kawiarnia i piękne piosenki. Dzięki tej atmosferze, nawet życie, które czasami daje nam kiepskie role do odegrania - może posmakować. I nawet jeśli wiemy, że ktoś dla nas ważny, nad ranem rozpłynie się we mgle i zniknie bezpowrotnie, to warto go spotkać w takim miejscu jak to.

- W tej kawiarni wszystko zdarzyć się może, to szczególne miejsce dla tych, którzy szukają "kogoś własnego, kogoś na stałe" – zapewnia Tomasz Walczak - Pozwólmy sobie na częste wizyty w tym miejscu, pozwólmy sobie na zanurzenie w mądrych życiowo tekstach Osieckiej, pozwólmy sobie na uczucia i sentymenty. Ten spektakl naprawdę warto zobaczyć, a nawet więcej, zobaczyć nie raz i nie dwa... Przedstawienie i aktorzy "obsypani" nagrodami na festiwalach w kraju oraz za granicą. Warto przyjść do Teatru, by podziwiać Beatę Przewłocką, Jolantę Tadlę, Leszka Ostaszkiewicza i Marcina Tomasika. Zapraszamy serdecznie – dodaje Tomasz Walczak.

Harmonogram

Cafe Sax - 20 lutego - godz. 19:00 /Mała Scena/
Cafe Sax - 21 lutego - godz. 20:00 /Mała Scena/
Cafe Sax - 22 lutego - godz. 20:00 /Mała Scena/

może poczekać na Godota

"Czekając na Godota" to metaforyczny obraz świata i losu człowieka, w którym dwaj bohaterowie, Estragon (Lech Gwit - gościnnie) i jego przyjaciel, lub być może opiekun, Vladimir (Tomasz Czajka), czekają na tajemniczego Godota... Tytułowy Godot, jest najprawdopodobniej postacią nierzeczywistą, na którą się czeka i która nigdy nie nadchodzi... Tekst niebanalny i niebanalny spektakl - sztuka "Czekając na Godota" Samuela Becketta w reż. Krzysztofa Rościszewskiego z ruchem scenicznym Bohdana Głuszczaka. Zaskakująca scenografia, gdzie nawet piasek pachnie piaskiem. Rewelacyjna gra aktorów.

Harmonogram

Czekając na Godota - 21 lutego - godz. 17:00 /Duża Scena/
Czekając na Godota - 22 lutego - godz. 17:00 /Duża Scena/

i na premierę „Mein Kampf”

Ilu eblążan wie, że Adolf Hitler wciąż jest honorowym obywatelem Elbląga? Postawiony jest w jednym szeregu obok takich postaci jak papież Jan Paweł II czy Generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Ten fakt udowadnia jak przewrotna i pełna paradoksów jest historia. I chociażby dlatego warto wybrać się na premierę „Mein Kampf”. Z tego co mówią realizatorzy spektaklu, zapowiada się ciekawie.

Wszak w  ostatnich latach coraz częściej Adolf Hitler staje się inspiracją nie tylko dla historyków, ale przede wszystkim dla różnych artystów, powstają książki, filmy, instalacje performerskie, karykatury, rzeźby, spektakle.  Nieco inaczej było z George Taborim, Węgrem żydowskiego pochodzenia, znakomitym dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem.

Głównym tematem sztuk Taboriego jest faszyzm. Wciąż kokietował widzów przerażeniem, przywoływał ponure zdarzenia z przeszłości, by dzięki nim wywoływać katartyczne działanie, gdyż istnieją takie tabu, które muszą zostać zniszczone, jeśli nie chcemy się nimi zadławić mówił Tabori.

Powiastka filozoficzna z elementami groteski pt. Mein Kampf rozgrywa się w wiedeńskim przytułku dla bezdomnych, w którym żydowski domokrążca Schlomo Herzl okazuje przychylność młodemu, przybyłemu właśnie z Braunau Adolfowi Hitlerowi i chętnie służy mu radą i pomocą. Nawet pomysł zajęcia się polityką pochodzi od owego Herzla, któremu jednak, gdy Hitler wprowadza ów zamysł w czyn i zaprowadza w przytułku własny ład i porządek, pozostaje już tylko możliwość ucieczki. Autorowi nie chodzi o rozrachunek z karykaturowanym przez niego Hitlerem, lecz o rozprawę z tym Hitlerem, którego wraz z Holocaustem każdy nosi w sobie. Utwór literacki - to właściwie już klasyka współczesności, elbląscy aktorzy i Artur Hofman - aktor i reżyser od lat związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Harmonogram


Mein Kampf - 28 lutego - godz. 19:00 - PREMIERA
Mein Kampf - 1 marca - godz. 19:00

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.