Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Elbląski teatr podsumował miniony rok

14.01.2009, 13:33:57 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski teatr podsumował miniony rok
Fot. Mateusz Milanowski / Jedną z ubiegłorocznym premier
w Teatrze im. A.Sewruka był spektakl pt. Czego nie widać
6 premier, 268 spektakli, 55 tys. 370 widzów. Tyle o działalności Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w minionym 2008 roku mówią liczby. Ale tych sukcesów było znacznie więcej. O czym przypomniał na wczorajszej konferencji prasowej Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego Teatru. 

Niewątpliwie, największym sukcesem elbląskiego teatru w zeszłym roku było reaktywowanie, po wielu latach przerwy, Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Pierwsza edycja po przerwie, była jednocześnie 7.edycją Wiosny, tradycyjnie realizowanej w kwietniu, w latach 1985-1990. W ramach spotkań swoje spektakle prezentowały teatry z Polski i zza granicy w tym, m.in.: „Dowód” z Teatru Polonia (reż. Andrzej Seweryn), „Siostrunie” z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej (reż. Andrzej Ozga), „Kwartet dla dwojga” z Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Tarnopolu (reż. Wiaczesław Żiła) czy „Gnój” z Theater Transit w Salzburgu (reż. Anatolij Głuchow).

- Wiosna Teatralna, jest największym przedsięwzięciem jeżeli chodzi o przedsięwzięcia teatralne w naszym mieście, ponieważ trwa przez miesiąc – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. -  Kosztowało nas to niemało wysiłku i nakładów finansowych.

W ramach Elbląskiej Wiosny Teatralnej, w ostatnim tygodniu jej  trwania odbył się 2. Międzynarodowy festiwal jednego autora – Antoni Czechow 2008. „Wujaszek Wania” , „Niedźwiedź i Oświadczyny” czy „Iwanow”, to tylko niektóre ze spektakli, które zaprezentowały teatry z Łodzi, Poznania, Kaliningradu czy Kijowa.

Jak zdradza dyrektor Teatru, Mirosław Siedler, bohaterem tegorocznej edycji festiwalu będzie William Szekspir.
- Swój udział zapowiedziały już teatry polskie, jak również Teatr Młody w Kijowie, który przygotuje swoją wersję „Kupca weneckiego”. Nasz teatr zagra „Sen nocy letniej” - zapowiada Mirosław Siedler.

W tym roku odbędzie się kolejna Wiosna Teatralna, która będzie miała miejsce  w kwietniu, z wyłączeniem świąt Wielkiej Nocy.

Wystawiali i podróżowali
W 2008 roku w Teatrze im. Aleksandra Sewruka zrealizowano 6 nowych spektakli:„A-na-wa-s spłyną obłoki”, „Świętoszek”, „Policja”, „Czekając na Godota”, „Bajki Samograjki” oraz „Czego nie widać”.

- Staramy się by w naszym repertuarze każdy znalazł coś dla siebie – przyznaje Mirosław Siedler. – Gramy zarówno klasykę, spektakle muzyczne, komedie oraz bajki dla tych najmłodszych widzów. Staramy się tak dobierać repertuar, aby był to repertuar wartościowy.

To było na miejscu. Jednak ekipa elbląskiego teatru przemierzyła w tym roku wiele kilometrów. Jeździli po całej Warmii i Mazurach. Odwiedzili także Litwę i Ukrainę.

W ramach „III Warmińsko- Mazurskich Spotkań z Teatrem…na Wodzie”, elbląski Teatr zaprezentował 16 spektakli: „Cafe sax” – piosenki Agnieszki Osieckiej, „A-na-wa-s spłyną obłoki” – piosenki Marka Grechuty, „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera i „Policja” Sławomira Mrożka. Prezentacje spektakli obejrzało 15 tys. 500 widzów: w Ostródzie, Giżycku, Sztynorcie, Mikołajkach, Węgorzewie, Ełku , Fromborku oraz Lidzbarku Warmińskim.

W listopadzie w Teatrze Młodym w Kijowie zaprezentowano przedstawienie „Cafe Sax” – piosenki Agnieszki Osieckiej w reżyserii Cezarego Domagały. Elbląski teatr nawiązał również i  podpisał umowy partnerskie z Teatrem Dramatycznym w Siauliu na Litwie oraz z Vorpommersche Landesbuhne Theater z Anklam (Niemcy).

Teatr daje się poznać
Przeglądy teatrów amatorskich młodzieży czy osób niepełnosprawnych, warsztaty teatralne, lekcje teatralne, dyskusje klubu teatralnego…okazji jest wiele by poznać dobrze teatr. W minionym roku z zajęć prowadzonych przez aktorów oraz instruktorów teatralnych skorzystało 6 925 uczestników w 279 grupach. 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Lidia
  Środa, 14.01

  Wspaniałe osiągnięcia!!!! Gratulacje

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.