Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KONKURSY

Konkurs AK 80. Największa podziemna armia Europy

01.02.2022, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Konkurs AK 80. Największa podziemna armia Europy

14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w ARMIĘ KRAJOWĄ. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Korzenie AK sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.

 

Fenomen ARMII KRAJOWEJ zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko okupowanej podczas II wojny światowej Europy. Żołnierze AK, wierni Polsce, na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z Niemcami i Sowietami. To Oni, tak jak żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, tocząc bitwy, organizując tysiące akcji dywersyjnych i sabotażowych, przyczynili się do skrócenia wojny i zwycięstwa sił alianckich. 

 

- mówi dr Paweł Warot, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

 

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. Zapraszamy przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz drużyny harcerskie do wzięcia udziału w konkursie pn. „AK 80. Największa podziemna Armia Europy", którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej oraz propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego.

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, średnich oraz drużyn harcerskich. Młodsi uczestnicy za zadanie mają wykonanie projektu Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w dowolnej technice, natomiast uczniowie klas VII – VIII oraz szkół średnich – pracę multimedialną w formie infografiki bądź wideoklipu upamiętniającego żołnierzy AK (max 1 slajd/120s.).

 

Skany prac i podpisanych dokumentów należy wysłać do 20 lutego 2022 r. na adres: prace.ak80@o2.pl 

 

Oryginały na adres: 43 Batalion Lekkiej Piechoty Al. Wojska Polskiego 7, 14-500 Braniewo (liczy się data stempla pocztowego). Więcej szczegółów dotyczących konkursu w Regulaminie. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 lutego 2022 r.

 

Konkurs został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Programu „Niepodległa". Patronem medialnym wydarzenia jest TVP Historia.

 

ppor. Anna Szczepańska
Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4.
Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 


Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ sezonowość
  Wtorek, 01.02

  Warto, by młodzi poznali tą organizację z każdej strony a nie tylko polukrowanej. Na papierze i w wydatkowanych dolarach i funtach, to największa. Efekt? Na Wołyniu pusto, w Warszawie dzieci AK brak. Duży niewiele znaczy. Ta armia wsławiła się po przejściu frontu . To jest tak jak z dzisiejszymi członkami kk - jest ich 99,9% społeczeństwa ale efekt dla tego społeczeństwa ujemny na każdym polu. Taki imć Onufry Zagłoba XXw.. W poprzednich latach gloryfikowano "wyklętych" patriotów. Teraz to.

 2. 2
  +1
  ~ kombatant
  Wtorek, 01.02

  dzieciom mozna wmowic wszystko a rzeczywistosc jest juz mniej kolorowa zapytajcie tych ktorzy jeszcze zyja i pamietaja a dowiecie sie ciekawych rzeczy nie jest tajemnica ze czesc tej najwiekszej armi zwiala razem z hitlerowcami za zachod

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1594779491425