Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

7 lat warmińsko-mazurskich terytorialsów

14.05.2024, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
7 lat warmińsko-mazurskich terytorialsów

13 maja to dla żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jeden z najważniejszych momentów w roku. Jednostka obchodzi wtedy swoje święto. Jego data jest nieprzypadkowa i wiąże się z historycznymi korzeniami brygady.

 

 

Obchody rozpoczęły się 8 maja galą w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas uroczystości dowódca brygady płk Jarosław Kowalski wręczył wyróżnienia i podziękowania żołnierzom, a także osobom spoza jednostki, które wspierają jej działania. W tym gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele instytucji wojskowych, administracji publicznej oraz pracodawców.

 

Następnego dnia odbył się uroczysty apel na terenie jednostki poprzedzony mszą św. w intencji żołnierzy w kościele w Bartągu. Dowódca brygady wręczył kolejne wyróżnienia. W swoim przemówieniu podkreślił, że ostatnie 7 lat było czasem intensywnego rozwoju 4W-MBOT -Dziś, po ponad siedmiu latach funkcjonowania brygady mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzą, że w najtrudniejszych sytuacjach mogą liczyć na nasze wsparcie - mówił płk Kowalski.

 

Brygada to przede wszystkim tworzący ją żołnierze. Dziś to ponad 3,5 tys. osób. Motywacje do podjęcia służby są różne, ale jedną z najważniejszych jest patriotyzm. Ci, którzy podjęli decyzję o wstąpieniu w szeregi 4W-MBOT podkreślają często, że służba daje ogromną satysfakcję. W tym gronie jest m.in. plut. Kamila -To jest to, co zawsze chciałam robić. Mogę się spełnić w stu procentach. Decyzja o wstąpieniu do WOT to był najlepszy wybór, jakiego mogłam dokonać. Namawiam innych - mówiła podczas obchodów święta.

 

-Od dawna marzyłem o mundurze. Przed jego założeniem pracowałem w branży medialnej. Gdy tylko pojawiła się okazja, by rozpocząć służbę, natychmiast z niej skorzystałem. Wojsko jest dla mnie tylko miejscem zatrudnienia, to także moja pasja - mówił szer. Kuba.

 

Święto brygady obchodzone jest na pamiątkę bitwy pod Murowaną Oszmianką. Było to starcie oddziałów Armii Krajowej z litewskimi kolaborantami, do którego doszło  13-14 maja 1944 r. Polscy żołnierze wyszli z niego zwycięsko. Jednym z oddziałów biorących udział w bitwie była 3 Wileńska Brygada AK - jej tradycje kontynuuje dziś 4W-MBOT. W tych dniach obchodzona jest jeszcze jedna ważna rocznica. 11 maja 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie po sfingowanym procesie zamordowany został patron warmińsko-mazurskich terytorialsów, ppłk. Gracjan Klaudiusz Fróg ps. "Szczerbiec", dowódca 3 Wileńskiej Brygady. By upamiętnić tę rocznicę, delegacja 4W-MBOT udała się do Warszawy, by złożyć kwiaty w miejscu śmierci patrona jednostki.

 

 

 

Zespół prasowy 4W-MBOT.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ bleee
  Wtorek, 14.05

  Śmiechu warte...

 2. 2
  0
  ~ BoTAK!
  Wtorek, 14.05

  Szkoda nawet komentarza. Macierewiczowe poskomuchy, na wzor faszystowsko-nacjonalistycznych bojówek Putina. Kto zgłębi temat to zrozumie, reszta bezmyślnie wykpi i zminusuje. Parodia wojska, uwłaczanie mundurowi żołnierza. Banda bachorów, z meszkiem, zamiast zarostu, pretendująca do miana wojaka, łasa na nienależne honory. Wstyd.

 3. 3
  --5
  ~ BoTak!
  Wtorek, 14.05

  Treść komentarza kieruję do tzw. WOT, a nie przywołanych w artykule żołnierzach, żeby było jasne, bo to jest właśnie prawdziwe wojsko, a nie jacyś przebierańcy - słowem uzupełnienia.

 4. 4
  0
  ~ ???
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  A kiedy batalion w Elblągu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0726790428162