Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii REFERENDUM

„Zgłaszają się do nas elblążanie arogancko potraktowani przez Ratusz. Podpisy zbiera już ponad 120 osób"

17.11.2022, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Zgłaszają się do nas elblążanie arogancko potraktowani przez Ratusz. Podpisy zbiera już ponad 120 osób"

- Kierujmy się rozumem, a nie emocjami i uprzedzeniami. Zostawmy politykę na boku – apeluje Stefan Rembelski, pełnomocnik grupy referendalnej, który po zorganizowanej wczoraj (16.11.) konferencji prasowej zgodził się udzielić nam wywiadu.

 


Dlaczego powstała „grupa referendalna"?

 


Nie można spać spokojnie, gdy nasze miasto jest wprowadzane w stan zapaści społeczno-ekonomicznej.  Błędna polityka zadłużania miasta, dramat w gospodarce ciepłem - podwyżki cen ciepła 64 %, blokowanie rozwoju portu, rozwalona komunikacja miejska, arogancja, arogancja i jeszcze raz arogancja  i nie tylko w stosunku do mieszkańców ale również do dziennikarzy.

Nie można dłużej czekać, bo to jest stan przed zawałowy miasta, co pokazuje projekt budżetu - gdzie pieniądze na inwestycje są przeznaczone na obsługę zadłużenia. Będziemy łamać nogi na koślawych chodnikach i obrywać koła na dziurawych jezdniach - miasto idzie na zderzenie się ze ścianą.

To jest efekt ośmioletnich rządów prezydenta Witolda Wróblewskiego i Rady Miejskiej w wydaniu PSL, PO - SLD. Z przerwaniem tych fatalny rządów nie można zwlekać, a jednego dnia - trzeba działać natychmiast, stąd inicjatywa referendum.

 


Oficjalnie do „grupy referendalnej" należy 16 osób. Czy tylko tyle osób będzie zbierać podpisy?

 


Szesnaście osób to grupa inicjatorów, ale w akcję zbierania podpisów już dzisiaj jest zaangażowanych ponad 120 osób, które zgłosiły się dobrowolnie i co nas cieszy, zgłaszają się grupy mieszkańców arogancko potraktowanych przez Ratusz. Rzeczy idą planowo.

 


Czy zgodnie z Pana zapowiedzią podpisy są zbierane od soboty, 12 listopada?

 


Tak. Czynią to indywidualne osoby. Wydaliśmy w sumie ponad 500 kart do zbierania podpisów

 


Czy ma Pan wiedzę na temat tego, ile podpisów udało się już zebrać?

 


Przyjęliśmy zasadę zmonitorowania co weekend - wtedy dysponujemy większą ilością czasu.

 


Ile podpisów jest potrzebnych, by doszło do referendum?

 


Urząd informuje o 87 633 osobach uprawnionych do głosowania. Z tego 10% daje 8 764 podpisy.

 


Do kiedy podpisy będą zbierane?

 


Termin upływa 6 stycznia 2023 roku.

 


Ile będzie kosztować referendum?

 


Ferie zimowe dla dzieci odbędą się normalnie i referendum się też odbędzie. Zamiast straszyć elblążan radna Adamowicz powinna powiedzieć ile Elbląg płaci prominentnym emerytom zatrudnianym przez miasto i spółki komunalne, którzy nie wnoszą wartości dodanej, a blokują awanse młodych. Ile przejadają pieniędzy wiceprezydenci? Ile kosztuję rozbuchana polityka kredytowa? To są straty idące w miliony, a nie w tysiące.

 


Czy jeśli dojdzie do referendum planuje Pan wystartować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?

 


Ja nie jestem Stefan samozwaniec. Projekt ratunkowy naprawy spraw publicznych Elbląga położę do publicznej wiadomości. Elblążanie zdecydują komu powierzą na rok czasu prowadzenie reanimacji i przywrócenie funkcji życiowych Naszego Miasta. Koszt referendum to nawet nie promil budżetu, to 0,0006,  więc warto to zrobić. Nie szkoda róż, gdy płonie las.

 


Władze Miasta zarzucają Panu, że chce Pan do Elbląga wprowadzić Komisarza PiS. Jakby Pan to skomentował?

 


Parafrazując przysłowie powiem tak: Tonący brzydko się chwyta z akcentem na brzydko. Trzeba znać prawo i procedury, a nie cynicznie straszyć  i oszukiwać mieszkańców. Dość tego! Czas komisarza jest określony precyzyjnie w ustawie i pełni on tylko funkcje zarządcze przez czas od referendum do przedterminowych wyborów zwyczajowo to nie przekracza trzech miesięcy. Aby dokonać zmian własnościowych np. sprzedaży lub zamiany mienia, bądź dokapitalizowania spółki komunalnej wymagana jest uchwała Rady Miejskiej. Logicznym jest zatem, aby przedterminowe wybory samorządowe odbyły się jak najwcześniej. Deklaracja dofinansowania elbląskiego portu przez skarb Państwa  jest na wyciągniecie ręki już w kwietniu - maju. 

Nie dajmy się oszukiwać prezydentowi i jednemu sfrustrowanemu senatorowi, który zmarnował swój czas. Ratujmy szanse portu w Elblągu - kierujmy się rozumem, a nie emocjami i uprzedzeniami. Zostawmy politykę na boku.

 


Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Ze Stefanem Rembelskim rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 17

%64.7 %35.3


Komentarze do artykułu (48)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Super
  Czwartek, 17.11

  Brawo Panie Stefanie! Jestesmy pod coraz większym wrażeniem wypowiedzi , odwagi i jasności przekazu!

 2. 2
  +7
  ~ Dodać wiele, ująć nic
  Czwartek, 17.11

  Panie Stefanie, nędza tej władzy w pigułce!

 3. 3
  --15
  ~ prawo
  Czwartek, 17.11

  Komisarz może być wprowadzony na dwa lata.

 4. 4
  +18
  ~ poldek
  Czwartek, 17.11

  Masz Pan rację, trzeba przerwać ten ciąg obłudy, kolesiostwa, arogancji i chamstwa obecnej niby władzy. Każdy będzie lepszy od Nich, ktokolwiek to będzie. Przede wszystkim niech będzie człowiekiem i drugiego człowieka niech traktuje z szacunkiem niezależnie od statutu społecznego. Drodzy Elblążanie, nie bójcie się zmierzać ku poprawie , podpisujcie petycję a potem głosujcie na TAK.

 5. 5
  --2
  ~ prawo
  Czwartek, 17.11

  komisarz jednoosobowo ma kompetencje do decyzji

 6. 6
  +4
  ~ taka prawda
  Czwartek, 17.11

  Wytrwałości w dojściu do celu, to ludzie przejrzeli na oczy.Dobrze, że jest taki pan Rembelski i należy tylko pomóc w zbieraniu podpisów. Trzymam kciuki , bo jak nie teraz to dalsza nędza Nas czeka.

 7. 7
  +10
  ~ sly
  Czwartek, 17.11

  "Zamiast straszyć elblążan radna Adamowicz powinna powiedzieć ile Elbląg płaci prominentnym emerytom zatrudnianym przez miasto i spółki komunalne, którzy nie wnoszą wartości dodanej, a blokują awanse młodych" No własnie jak Pan powiedział, dajmy szansę młodym w normalnych wyborach po co siać zamieszanie kilka miesięcy przed wyborami. Nikt nie jest głupi i widzi że jest to ustawka zorganizowana przez pis, który usilnie chce przejąć władzę w ELBLĄGU

 8. 8
  +1
  ~ Zgoda
  Czwartek, 17.11

  Dobry, mądry komisarz w Elblągu niech zrobi porządek a nie upadek miasta Elbląg.

 9. 9
  +6
  ~ takie coś
  Czwartek, 17.11

  No nie ciekawie z punktowaniem, czy to ręka z Ratusza? klikam a tu nic.

 10. 10
  +13
  ~ Głos ludu
  Czwartek, 17.11

  Czytając Pana wypowiedzi cieszy mnie brak przejawów agresji, ataku , dorabiania ideologii, pomawiania bez dowodów! Są konkrety , argumenty oraz to co nas interesuje najbardziej ! Dobrze ze wyjasnil Pan kwestie " kto za panem stoi" oraz kandydowanie na urząd! Co prawda to nie ten etap , ale ataki głównie są kierowane w tym kierunku! Samo ciągle straszenie Pisem przynosi słabe notowania , bo nie o PIS tu chodzi ,o czym w przyszłości zdecydują mieszkańcy!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1470201015472