Czwartek, 13.06.2024, Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Za nami pierwsza debata prezydencka. Jakie deklaracje padły?

27.03.2024, 11:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami pierwsza debata prezydencka. Jakie deklaracje padły?
Fot. AK

Za nami pierwsza debata prezydencka. Wczoraj (26.03.) w Bibliotece Elbląskiej stawili się wszyscy kandydaci ubiegający się o fotel Prezydenta Elbląga. Zostali zapytani m.in. o elbląski port, komunikację miejską, żłobki. Mieli też możliwość zadawania sobie pytań. Jakie deklaracje padły?

 


Debata zorganizowana została przez redakcje Truso Elbląg i Express Elbląg. Na ich zaproszenie odpowiedzieli wszyscy kandydaci – Andrzej Śliwka, Michał Missan, Stefan Rembelski, Sławomir Malinowski i Paweł Rodziewicz.

 


Temat portu odmieniany jest od ponad roku przez wszystkie przypadki. Jest to jednak na tyle ważna kwestia, że nie mogło jej zabraknąć podczas debaty.

 

 

Opieranie strategii rozwoju Elbląga na porcie morskim jest totalnym nieporozumieniem. Trzeba to otwarcie powiedzieć. Ja mam odwagę, żeby to powiedzieć. Miasto nie jest w stanie wyasygnować środków takich, które uczyniłyby z tego miejsca port z prawdziwego zdarzenia. Jest potrzebna inwestycja całościowa rzędu 0,5 miliarda złotych. Jeżeli ktoś znajdzie takie pieniądze to życzę powodzenia. Najlepiej byłoby, gdyby Miasto byłoby w stanie znaleźć inwestora, np. w postaci rządu

– mówił Stefan Rembelski.

 


- W ramach rozwoju portu morskiego proponowałem 100 mln zł, aby port morski w Elblągu był czwartym portem Rzeczpospolitej jak w Gdańsku, Gdyni, kompleksie Szczecin-Świnoujście. W tym momencie władze miasta przeznaczają 0 zł na rozwój portu. I w ubiegłym roku i w tym roku i w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2035 r. (…) Uważam, że te działania podjęte dwa tygodnie przed wyborami będą kolejnym konkretem, który nie zostanie dotrzymany. Była gwarancja 100 mln zł, a skończyło się na 30 mln zł. 70 mln zł wyparowało, a to źle dla Elbląga – zaznaczył Andrzej Śliwka.

 


Wśród pytań pojawił się temat żłobków. Tu kandydaci byli zgodni - w Elblągu powinno postać więcej żłobków. 

 

Jakiś czas temu żłobki i przedszkola były w Elblągu masowo zamykane. Oczywiście trzeba to rozpatrywać w kontekście przyrostu naturalnego. Jeżeli będzie taka potrzeba, to deklaruje, że żłobki i przedszkola będą powstawały. To jest rzecz niezbędna

– zaznaczył Sławomir Malinowski.

 


Nie zabrakło też pytania o komunikację miejską. Wszyscy kandydaci, poza Michałem Missanem, twierdzili, że stan komunikacji miejskiej w Elblągu jest fatalny. Kandydat KO postanowił nie komentować stanu, w jakim jest komunikacja miejska.
 

 

Na chwilę obecną nie jestem w stanie obiecać tego, że rozbudujemy trakcję tramwajową, natomiast jestem w stanie obiecać, że na pewno usprawnimy komunikację poprzez racjonalizację rozkładów jazdy, dostosowanie ich do realnych potrzeb elblążan

– mówił Paweł Rodziewicz.

 


Pytanie o wybudowanie nowego stadionu w Elblągu podzieliło kandydatów. Jedni uważali, że nowy obiekt jest niezbędny w naszym mieście, inni, że nie jest to pierwsza potrzeba i wystarczy „odświeżenie” istniejącego stadionu.
 

 

Moim zdaniem ten stadion, który jest, a grałem na nim w piłkę w wieku juniora, jest wystarczający na potrzeby naszego miasta. Trzeba go wyremontować. Moja propozycja jest, żeby zrobić to w etapach

– zapewniał Michał Missan.

 Podczas debaty był czas na to, aby kandydaci zadawali sobie pytania nawzajem. Czterech kandydatów miało pytania do Michała Missana, który przez ostatnie lata współrządził Miastem jako wiceprezydent Elbląga. - Dlaczego przez kilka lat elbląskie muzeum nie pozyskało budynku przy ul. Lotniczej na swoje zbiory, a tak budynek stoi pusty i niszczeje? - pytał Sławomir Malinowski. Michał Missan zapewnił, że dyrektor muzeum mógł ubiegać się o zrealizowanie takiego rozwiązania.

 


- Zapewnia Pan, że teraz strumień pieniędzy z rządu popłynie do Elbląga. Na zdjęciach prezentuje się pan z premierem Donaldem Tuskiem i ważnymi ministrami. Czy prosił Pan, w czasie tych spotkań, o to, aby pomogli ratować elbląską odlewnie? - pytał Michała Missana Stefan Rembelski.

 


- Z mojej wiedzy wynika, że pan prezydent spotkał się z firmą, która zarządza odlewnią i proponował taką pomoc, żeby z rządem próbować rozwiązać problem odlewni. Niestety sama firma nie jest zainteresowana. Twierdzi, że jest dogadana z pracownikami i nie potrzebuje pomocy rządu – odpowiedział Michał Missan.

 


- Panie Michale, przez 10 lat partycypuje Pan przy władzy w Elblągu. Wpierw jako radny koalicji rządzącej, później jako wiceprezydent. Pięć lat temu startował Pan w wyborach (na urząd prezydenta Elbląga – przyp.red.). W kampanii wyborczej zapowiedział Pan, że będzie pogotowie stomatologiczne, karta elblążanina i biuro konsultacji społecznych. To są kwestie praktyczne bezkosztowe. Był Pan wiceprezydentem i niestety nie zrealizował Pan tego. Chciałem zapytać o Pana wiarygodność. Pięć lat temu to Pan obiecywał i teraz odgrzewa Pan ten sam kotlet. Czy naprawdę przez te lata nie mógłby Pan tych ważnych, obywatelskich rzeczy załatwić, a teraz wychodzi Pan z programem, który jest praktycznie identyczny, jak ten sprzed pięciu lat? – mówił Andrzej Śliwka.

 


Michał Missan nie odniósł się do argumentu, że prezentuje ten sam program. - Będąc wiceprezydentem, tak jak Pan był wiceministrem, pewnie nie o wszystkim Pan decydował, tylko pewnie Minister, tak i w Urzędzie o pewnych rzeczach decyzje podejmuje Prezydent. To on bierze odpowiedzialność za te decyzje. Biuro konsultacji społecznych nie jest bezkosztowe, bo trzeba zatrudnić parę osób, które będą obsługiwały to biuro. Pogotowie stomatologiczne również nie jest bezkosztowe, bo za kontrakt z NFZ żaden stomatolog nie będzie dyżurował. Trzeba będzie dopłacić na to z budżetu miasta – mówił Michał Missan.

 


Niestety nadal nie wiemy o jakie kwoty chodzi i skąd Michał Missan planuje je pozyskać.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. AK


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --12
  ~ zdziwiony Staś
  Środa, 27.03

  Posłuchałem kandydatów. Zdecydowanie jestem zainteresowany programem Pawła Rodziewicza i jego formacji Nowy Elbląg. To naprawdę interesująca inicjatywa. W Elblągu potrzeba nam ludzi młodych i z inicjatywą. Oni to nam gwarantują. Nie są partyjniakami. Nie są nigdzie zabetonowani. Życzę jemu i jego formacji powodzenia!

 2. 2
  +11
  ~ Arc
  Środa, 27.03

  Czy zadał ktoś pytanie kandydatom (a jeśli nie, to niech zada) - Czy wprowadzi kiedykolwiek Strefe Czystego Transportu w Elblągu??? Pamiętajmy, że chora unia chce robić takie strefy w miastach powyżej 100tyś. mieszkańców, a Elbląg takim jest! To jest więc bardzo ważne pytanie i jeszcze ważniejsza może być odpowiedź. Oczywiście wiadomo, co powie kandydat antypolskiego i unijnego KO i podobnie też powie kandydat PiS (którego premier jeszcze niedawno zgadzał sie na każdy debilizm unijny). Pytanie brzmi, jak reszta kandydatów?!

 3. 3
  +11
  ~ wybory
  Środa, 27.03

  Tylko A.Ś. zyskuje szacun bo nie zwiążany z komuną.

 4. 4
  +12
  ~ Ciepło
  Środa, 27.03

  Szkoda że nikt nie zadał panu Missanowi pytania o ceny ciepła w mieście. Najbardziej trafiający w potrzeby miasta jest pan Śliwka

 5. 5
  --25
  ~ kij
  Środa, 27.03

  Przysłuchując się rozmowie kandydatów na prezydenta Elbląga, doszedłem do wniosku że tak naprawdę merytorycznie i kompetentnie, z niewątpliwą dużą wiedzą samorządową, wypowiadał się pan Michał Missan. Natomiast wypowiedzi pana Andrzeja Śliwki były prawie identyczne jakie wypowiadał podczas spotkań z elblążanami / czy to seniorami czy to młodszym pokoleniem / , czy to aż tak się ten pan wyuczył jak aktor roli? Pozostali, no cóż pozostawię bez komentarza.

 6. 6
  +5
  ~ li
  Środa, 27.03

  czyżby etapowy prezydent ?

 7. 7
  +10
  ~ xd
  Środa, 27.03

  Tylko Andrzej Śliwka, młody i z doświadczeniem, jest gwarancją rozwoju miasta

 8. 8
  +6
  ~ Komentator
  Środa, 27.03

  Rodziewicz wypadł najlepiej, potem ex aequo Śliwka i Malinowski, następnie Rembelski. O Missanie szkoda gadać, jakby w jakimś amoku był.

 9. 9
  +30
  ~ Kola
  Środa, 27.03

  Jedno jest pewne, że pan Missan ma problem ze zrozumieniem zadawanych pytań bo zawsze odpowiada nie na temat a po drugie kłamać trzeba umieć żeby chociaż to kłamstwo miało znamiona zafałszowanej prawdy lub prawdy inaczej. W przypadku odlewni to jest tak nieprawna za zasadzie odczep się a pytanie brzmiało czy pytał premiera Tuska o pomoc odlewni i obronie miejsc pracy w Elblągu i jak premier odpowiedział . Wiec jasne jest że nie pytał bo odpowiedzi nie otrzymał ale podobno zapytał nic nie mogę Wróblewsiego

 10. 10
  +24
  ~ Detoks
  Środa, 27.03

  Najlepsze było pytanie Pawła do Michała czy Michał poprze Pawła bo jak powiedział Wcisła Paweł poprze Michała. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panowie więc publicznie oświadczyli że się poprą nawzajem - Czyli RODZIEWICZ = MISSAN i MISSAN = RODZIEWICZ !!! WARTOŚĆ z TEJ DEBATY JEST JEDNA - GŁOSUJĄC NA PAWŁA GŁOSUJESZ NA MICHAŁA BO TO JEST TEN SAM UKŁAD -- TAKI TROCHĘ PODOBNY DO SZTUCZKI Z DYREKTORAMI SZKÓŁ

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0958709716797