Sobota, 15.06.2024, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dlaczego w Elblągu znikają miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych?

25.01.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego w Elblągu znikają miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych?
Fot. Adrian Sajko

Zlikwidowano miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które znajdowały się przy ul. Bałuckiego, Łączności, Krótkiej i Przymurze. Powodem było przeznaczenie tych miejsc na ogólnodostępne punkty doładowania aut elektrycznych.
 

Art. 62 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązał miasta takie jak Elbląg (ponad 100 000 mieszkańców) do opracowania Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania (min. 60 miejsc postojowych  dla pojazdów elektrycznych).

 

W Elblągu Inwestorem  zadania została firma ENERGA-OPERATOR SA, która  przy współpracy z Departamentem Gospodarki Miasta przygotowała stosowny dokument  (marzec 2020). To w nim  w tab. nr 4  umieszczono 27 lokalizacji takich stacji ładowania

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblagu.
 

Czym kierowano się wybierając odpowiednie miejsca? - Wybór miejsca uzależniony został od możliwości odpowiedniego zasilenia stacji i lokalizacji istniejących parkingów z miejscami ogólnodostępnymi - stwierdził Łukasz Mierzejewski.- Ten plan został  poddany konsultacjom społecznym, a w czerwcu 2020 zatwierdziła go  Rada Miejska.

 

Kolejnym etapem był wybór przez Energę-Operatora projektantów, którzy przygotowali stosowne dokumentacje techniczne. Z uwagi na  fakt, że część miejsc  znajdowała się na terenach objętych Strefą Płatnego Parkowania. Departament Zarząd Dróg, zweryfikował racjonalne wykorzystanie istniejących miejsc postojowych i zgodnie z art. 12a ustawy o drogach publicznych (w formie obowiązującej od 2016)– dostosował ilości stanowisk dla osób niepełnosprawnych do  ogólnej ilości  miejsc postojowych na danej ulicy w SPP

- zapewniał Łukasz Mierzejewski.


Jeżeli liczba miejsc parkingowych wynosi 6-15, to powinno być wyznaczone 1 niebieskie stanowisko dla osoby niepełnosprawnej. W przypadku parkingu liczącego 16-40 miejsc - 2 niebieskie stanowiska, a jeśli parking ma 41-100 miejsc - 3 niebieskie stanowiska. Parking posiadający ponad 100 miejsc parkingowych powinien 4 proc. ogólnej liczby stanowisk przeznaczyć dla osób niepełnosprawnych.


Według tych przepisów zmniejszono ilość stanowisk dla osób niepełnosprawnych po 1 szt. na ul. Bałuckiego, ul. Łączności, ul. Krótkiej i na  ul. Przymurze. Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą  przez ZKM  monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania  o stosowne ich zwiększenie

- zaznacza Łukasz Mierzejewski.


Likwidacja niebieskiem miejsc parkingowych rozpoczęła się na przełomie 2020/2021 r. -  Wszystkie koszty tych zmian ponosi Energa-Operator SA. - dodał Łukasz Mierzejewski.


Jak będą wyglądały punkty doładowań aut elektrycznych? - W Elblągu stacje ładowania będą miały po 2 stanowiska o szer. 2,5m i 3,6 m (jak dla pojazdów osób  niepełnosprawnych) - opowiadał Łukasz Mierzejewski.- Miejsca te będą oznaczone białymi poziomymi kopertami z symbolem EE i znakami pionowymi  D-18a z tabliczką informująca, że miejsce jest dostępne tylko na czas ładowania pojazdu elektrycznego.

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ wściekła
  Poniedziałek, 25.01

  Super nie dosyć że jest mało miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych to jeszcze są zabierane......ale no tak z nas nie ma biznesu bo my mając karty za parking nie płacimy............gratuluję pomysłu

 2. 2
  +9
  ~ mm263
  Poniedziałek, 25.01

  U nas o niepełnosprawności nie świadczy problem zdrowotny,tylko posiadanie legitymacji.Podobnie z miejscami dla osób z dziećmi.Niektórzy uważają,że posiadanie w samochodzie fotelika dziecięcego upoważnia do parkowania na wyznaczonych miejscach.Dziecko nie jest konieczne.

 3. 3
  +6
  ~ Jan
  Poniedziałek, 25.01

  Czyli najpierw zlikwidują, aby za chwilę je tworzyć. To ma bardzo duży sens. "Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą przez ZKM monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania o stosowne ich zwiększenie" Brawo Wy.

 4. 4
  --5
  ~ Boll
  Poniedziałek, 25.01

  I bardzo dobrze.

 5. 5
  +4
  ~ Mieszkanka
  Poniedziałek, 25.01

  Dobrze, że będą monitorowane. Dziś niektóre miejsca postojowe wyznaczone dla niepełnosprawnych często są nie zajęte. Może wyznaczyć je w innych lokalizacjach. Ponadto wspólnoty mieszkaniowe też powinny budować miejsca postojowe tam gdzie dostęp osòb niepełnosprawnych np. do wejść swoich mieszkań byłby wygodniejszy i bliższy.

 6. 6
  +1
  ~ kierowca
  Poniedziałek, 25.01

  Jeśli jest ich za dużo to dobrze, że likwidują czy zamieniają na ogólnodostępne. Zmieniły się zasady przyznawania uprawnień więc te miejsca nie są tak obłożone. Chodzi tylko o 4 miejsca na dużych parkingach gdzie miejsca dla osób niepełnosprawnych są wyznaczone.

 7. 7
  +6
  ~ Józek z UE
  Poniedziałek, 25.01

  "Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą przez ZKM monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania o stosowne ich zwiększenie" Większej bzdury kub kłamstwa nie słyszałem to znaczy, że będzie stał gość i pytał "czy Pan chce tutaj skorzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?" Ponadto to były ostatnie wybory na których byłem, nie zamierzam wybierać ludzi, którzy nie mają pojęcia o niczym i wszystko robią na odwal się. Ogólny śmiech w mieście z Prezydentów i radnych. Miejsca do ładowania bez toalety, kawy, herbaty na chybił trafił aby je było widać. Już widzę jak kierowcy tłumnie zimą siedzą w autach np. na Grobli Św. Jerzego i ponad godzinę ładują auto. Powodzenia włodarze.

 8. 8
  +5
  ~ Mietek
  Poniedziałek, 25.01

  Czemu nie wezmą normalnego miejsca płatnego szkoda utraconej kasy?

 9. 9
  +10
  ~ papa
  Poniedziałek, 25.01

  Kolejny genialny pomysł - zaraz po REWOLUCJI linii autobusowych. Czyżby ten sam genialny autor???

 10. 10
  +4
  ~ kierowca 1
  Wtorek, 26.01

  w elblągu większość miejsc powinna być oznaczona na niebiesko.większość kierowców parkuje nieprawidłowo.są niepełnosprawni umysłowo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6262459754944