Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie notorycznie łamią przepisy stając na "kopercie". Kary mają być podwyższone do 1000zł

18.02.2015, 12:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie notorycznie łamią przepisy stając na "kopercie". Kary mają być podwyższone do 1000zł
Fot. arch. redakcji

Elbląska Policja musi interweniować co najmniej 10 razy w miesiącu i karać mandatem osoby, które zabierają miejsce dla niepełnosprawnych. MSW chce podwyższenia kar dla kierowców łamiących przepisy i już opracowuje projekt zmian.

Aktualną karą za pozostawienie auta na miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej przez osobę nieuprawnioną to 500 złotych mandatu i 5 punktów karnych - zostały one zaostrzone w 2012r., wcześniej za to wykroczenie nie przyznawano punktów.

Problem ten w Elblągu cały czas dotyka niepełnosprawnych. Jedni puszczają takie wykroczenia w niepamięć, inni - chcąc dać nauczkę kierowcy na przyszłość - dzwonią po Policję.

Policjanci interweniują w takich przypadkach ok. 10 razy w miesiącu. Najczęściej są to zgłoszenia telefoniczne, dotyczące zajęcia miejsca dla osoby niepełnosprawnej przez osobę nieuprawnioną do korzystania z niego

- poinformował nas asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Elblążanie są zbyt bogaci czy zbyt leniwi? To pytanie zadają sobie niepełnosprawni, kiedy muszą przemierzyć całą długość parkingu, by dostać się do budynku. Jak się dowiedzieliśmy, najczęściej stosowanymi wymówkami są : "nie zauważyłem znaku", "bardzo się spieszę" lub "nie było innego wolnego miejsca". Wersji i tłumaczeń może być wiele, jednak kierowcy dalej nie przyjmują do wiadomości, że osobom niepełnosprawnym również może zależeć na czasie. Nie zdają sobie także sprawy z tego, jaki wysiłek kosztuje osoby chore przejście choćby małego fragmentu drogi.

Asp. Krzysztof Nowacki przypomina o akcji związanej z propagowaniem właściwego zachowania kierowców pod nazwą "Zabierasz moje miejsce  - zabierz też moją niepełnosprawność", która ma na celu uświadomić społeczność, z jakim problemem niepełnosprawni muszą sobie radzić na co dzień.

W ramach akcji mieszkańcy miast przyklejali papierowe naklejki na szyby samochodów, które były zaparkowane w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Kierowcy musieli się mocno natrudzić, żeby się jej pozbyć - wymagała ona długiego moczenia w wodzie. Sporo osób decydowało się po prostu na kontynuowanie jazdy, dzięki czemu inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli o przewinieniu kierowcy.

MSW po raz kolejny zajęło się sprawą. Jak donoszą media, ministerstwo chce podwyższenia kar za to wykroczenie do kwoty 800zł. W przypadku, gdy kierowca zaparkuje w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych i będzie się posługiwać nieuprawnioną kartą parkingową, może otrzymać mandat w wysokości nawet 1000 zł. Jest to jedna z najważniejszych zmian zawartych w projekcie.

 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 12

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ szkodagadac
  Środa, 18.02

  10 razy w miesiącu!? Ja codziennie widzę 100 samochodów źle parkujących. Na SM już nawet nie dzwonię, bo cały dzień bym musiał sterczeć na słuchawce.

 2. 2
  +8
  ~ Ana Hana
  Środa, 18.02

  słusznie, że kara będzie tak wysoka. Ale proponuję też karać 2tys zł ludzi którzy bezprawnie używają kart. Ciekawa jestem ilu urzędników z UM jest :niepełnosprawnych". Czasem osoby wysiadające z aut z oznaczeniem dla niepełnosprawnych śmigają szybciej niż ja zdrowa. Myślę, że takie miejsca powinny być dla osób z widoczną niepełnosprawnością bo jeżeli ktoś jest w stanie normalnie chodzić to chyba przejdzie nawet te 100 metrów więcej

 3. 3
  +4
  ~ Polak
  Środa, 18.02

  elblążanie??? TO ZOBACZCIE SOBIE JAK STAJĄ RUSCY NP. POD LECLERKIEM CZY INNYMI HIPERMARKETAMI - ZAWSZE JAKAŚ WYPASIONA RUSKA FURA STOI NA KOPERCIE

 4. 4
  +2
  ~ równouprawnienie
  Środa, 18.02

  mam nadzieję,że siebie panowie niebiescy nie ominą we wlepianiu mandatów za koperty?!

 5. 5
  +1
  ~ k465
  Środa, 18.02

  oszuści udający niepełnosprawnych też tam stają , tylko, że mają kwity

 6. 6
  +2
  ~ lanie wody
  Środa, 18.02

  Na ul.Kosynierów koło ratusza non stop stoja na chodniku i kopercie blokują chodnik i niszczą płytki i co kar niema.BO TO UM i jego pracownicy.

 7. 7
  +1
  ~ bzdet
  Środa, 18.02

  a na Placu Konstytucji tez ktos rano staje na kopercie i prężnym krokiem kieruje sie w kierunku sądu wchodząc do środka

 8. 8
  +1
  ~ aaa
  Środa, 18.02

  najgorsze to jest to ,że nikt nie sprawdza czy ON korzysta w danej chwili z auta, a wystarczy rzut oka na zdjęcie

 9. 9
  +3
  ~ Rattan
  Środa, 18.02

  Ktos kiedys napisal.." wziales moje miejsce na parkingu, wez tez moje kalectwo.".. Ale znam tez takich co maja legitymacje niepelnosprawnego zalatwiona po znajomosci. Ja bym sie wstydzil.

 10. 10
  +3
  ~ Snake
  Środa, 18.02

  @Ana Hana, myślisz że jak niepełnosprawny to musi nie mieć nogi albo ręki, można mieć również zchorzenia neurologiczne i też ma prawo parkowac na kopercie, o ile ma do tego uprawnienia-wposmnianą kartę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1179211139679