Poniedziałek, 6.04.2020, Imieniny: Katarzyna, Celestyna, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rewitalizacja Parku Dolinka bez unijnego dofinansowania. Miasto nie chce rezygnować z inwestycji

23.01.2019, 19:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Rewitalizacja Parku Dolinka bez unijnego dofinansowania. Miasto nie chce rezygnować z inwestycji
Fot. Ryszard Biel

Elbląg nie otrzyma 1,1 mln euro z programu transgranicznego Polska - Rosja na rewitalizację parku Dolinka. Wniosek o dofinansowanie zadania nie znalazł się na liście zatwierdzonych projektów. Miasto czeka na uzasadnienie takiej decyzji. Nie chce jednak rezygnować z inwestycji, nadal jest ona ujęta w projekcie budżetu Elbląga na 2019 rok.
 

Wśród planowanych na ten rok inwestycji, jest rozpoczęcie rewitalizacji Parku Dolinka. Wszystko jednak wskazuje na to, że z realizacją tego zadania może być problem.

Miasto w ubiegłym roku złożyło wniosek do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 na rewitalizację zarówno Parku Dolinka, jak i kaliningradzkiego Parku im. Maksa Ashmanna. Miał to być wspólny projekt realizowany przez samorząd elbląski wraz z Miastem Kaliningrad oraz Dyrekcją Parków Krajobrazowych tego miasta. Partnerzy chcieli pozyskać ponad 2,3 mln euro dofinansowania (z czego 1 mln 160 tys. zł miało trafić do Elbląga) na jego realizację.

Kilka dni temu poznaliśmy wyniki konkursu. Zatwierdzono 12 projektów, których łączna wartość dofinansowania wynosi 13 650 104,19 euro, a dwa trafiły na listę rezerwową. Informację znajdziemy tutaj. Nie ma wśród nich jednak projektu Elbląga i Kaliningradu. Władze miasta zapewniają, że nie oznacza to rezygnacji z tej inwestycji.

Czekam na pisemną informację i wyjaśnienie decyzji o odrzuceniu naszego wniosku. Nasz projekt, po ocenie formalnej i merytorycznej, miał ponad 75 punktów i był wśród liderów. Mamy w tej chwili tylko ustną informację, że coś nie zagrało po stronie naszego partnera z Kaliningradu. Dla mnie powinno to być wyłowione już na etapie oceny formalnej, a nie teraz. (...) Jeśli nie uda się tutaj, będziemy szukali środków na tę inwestycję w innym miejscu

- zapowiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

W czwartek (24 stycznia) podczas sesji radni zagłosują nad przyjęciem budżetu Elbląga na 2019 rok. Projekt budżetu gotowy był już w listopadzie 2018 roku. Jednak wybory samorządowe opóźniły jego przyjęcie. To jak się okazuje, wyszło elbląskim finansom na plus. Dzięki podjętym w grudniu uchwałom dotyczącym restrukturyzacji zadłużenia miasta pozyskano dodatkowe środki i zwiększono budżet o 5 proc. - Budżet przygotowano realistycznie, nie obawiamy się problemów, jeśli chodzi o jego konstrukcję - zapewnia prezydent Witold Wróblewski, dziś (23 stycznia) podczas konferencji prasowej. Pozytywnie oceniają budżet również radni z klubu KWW Witolda Wróblewskiego oraz koalicyjnego klubu Koalicja Obywatelska Platforma i Nowoczesna.

Planowane dochody na 2019, po nowelizacji, to 644 809 tys. zł. Wydatki natomiast zamkną się w kwocie ponad 649 mln 146 tys. zł. 48,2 mln zł z tej kwoty przeznaczonych jest na inwestycje. W planach na ten rok oprócz rewitalizacji Dolinki jest m.in.: kontynuacja modernizacji targowiska miejskiego, remonty ulic, realizacja kolejnych etapów Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej czy remontu Biblioteki Elbląskiej.

W tym roku planujemy złożenie wniosku na dostosowane remontu byłej siedziby gimnazjum przy ul. Lotniczej na potrzeby żłobka i przedszkola. Powtórzymy również wniosek - w ubiegłym roku nie został on uwzględniony - dotyczący boisk przy szkołach podstawowych: 18 i 21 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

- dodaje prezydent.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +51
  ~ Chwila
  Środa, 23.01

  Wpadka za wpadka a głupcy przy urnach dali się nabrać na obietnicę. Mniejsze miasteczka mają piękne,duże amfiteatr,parki i myślą o tym by była rozrywką i sport dla wszystkich. A w Elblągu: amfiteatr ruina,chodniki i ścieżki w parku dolinka tj nogi można połamać . Sralnia dla psów, doszlo do tego ze wala psy na placu zabaw dla dzieci. Tyle obiecali i nic,ale polecacie i to z hukiem.

 2. 2
  +43
  ~ Grupa Refendalna
  Środa, 23.01

  Wkrotce zaczynamy zbiorke podpisow pod odwoloaniem wroblewskiego i rady miasta. Szykujcie sie na zbiorke podpisow.

 3. 3
  +40
  ~ @chwila.
  Środa, 23.01

  Mówisz o Ostródzie, Mrągowie, Ełku? Amfiteatr mają, piękne parki i plaże również, stadiony lekkoatletyczne, a jakże. Elbląg to zascianek. PS. Boiska do siatkówki plażowej w obrębie granic miasta też mają. Sralni dla psów i bardzo potrzebnego toru nie mają. A i kąpać tam się można w jeziorze.

 4. 4
  +11
  ~ Wolf
  Środa, 23.01

  Grupa Referendalna to z tej samej inicjatywy Likwidatora?

 5. 5
  +39
  ~ kolo
  Środa, 23.01

  A włodarz narzeka ... na innych, że mu nie dają wsparcia finansowego. A taki był przygotowany a tu nici z "projektów". Czy nas stać na takiego włodarza?

 6. 6
  +49
  ~ Do grupy referendalnej
  Środa, 23.01

  Gdzie się można podpisać pod tym referendum ?

 7. 7
  +42
  ~ er ce
  Środa, 23.01

  Stok narciarski nieczynny, nie ma pieniędzy na rewitalizację basenu a teraz brak funduszy na dolinkę........

 8. 8
  +31
  ~ Realista
  Środa, 23.01

  Nic nie mamy. O kapielisku nawet nie wspomne. Taki piekny park z mozliwosciami. Goscilem niedawno rodzine zony z Opola i wstyd bylo to pokazac, bo wszystko na tej Dolince zaniedbane. Nie wiedzialem, bo dawno nie bylem ze amfiteatr zruinowany! Jak mozna takie piekne miejsce bylo tak zapuscic. Kto tu rzadzi pytali. Ja im mowie ze mamy prezydenta z posldpsl i teraz zostal wybrany na 2 kadencje znowu. A oni do mnie chyba was (ELBLAZAN) pojeba...o. I pukaja sie w glowe. Nic nie odpowiedzialem, choc sam nie glosowalem za obecnym.

 9. 9
  +27
  ~ Stańczyk
  Środa, 23.01

  czekam, że jutro włodarz powie w jakich miejscach budżetu jest ich program wyborczy. Czy okłamali nas razem ze słupami. Co znaczy ich słowo.

 10. 10
  --21
  ~ Mecenas
  Środa, 23.01

  Dajcie się chłopcu wykazać a nie krytykować wszystko i wszystkich, a hejtujący nic sami w życiu nie osiągnęli

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.