Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Resort zdrowia wprowadził nowy obowiązek badania seniorów. Walka z COVID-19 sparaliżuje prace przychodni?

06.02.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Resort zdrowia wprowadził nowy obowiązek badania seniorów. Walka z COVID-19 sparaliżuje prace przychodni?
Fot. Redakcja

Resort zdrowia wprowadza obowiązek badania seniorów z COVID-19 w ciągu 48 godzin. - To może być zrealizowne tylko kosztem innych pacjentów - podkreślają lekarze i zapowiadają paraliż służby zdrowia.  

 

 

Nawet trudno to skomentować. W tym nie ma naszej złej woli, ale w tej chwili przychodnia jest wręcz założona pacjentami. Mamy 60 - 70 pacjentów dziennie. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy w takiej sytuacji mogli jeszcze zmieścić się z np. wizytami domowymi

 

- mówi lekarka z jednej z elbląskich przychodni, kobieta pragnie zachować anonimowość.

 

Ten nowy obowiązek na pewno odbije się na tzw. pacjentach niecovidowych, przestrzegają lekarze rodzinni. 

 

Badania dla osób starszych, chorych na COVID-19 to jedno z nowych działań wprowadzonych przez rząd w odpowiedzi na piątą falę pandemii w naszym kraju. Wczoraj weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. Reguluje ono zasady opieki nad pacjentami powyżej 60. roku życia przebywającymi w izolacji domowej w związku z COVID-19. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są teraz zobowiązani do przeprowadzenia badania takich osób w ciągu 48 godzin. Zakażony musi być zbadany osobiście, w przychodni POZ albo podczas wizyty domowej u pacjenta.

 

Krytycznie do nowego obowiązku odniosła się część lekarzy. Jak podkreślają, w wielu przypadkach będą musieli je realizować kosztem innych pacjentów. Na ten problem zwracają uwagę również medycy z Elbląga. 

 

Rozumiemy, że sytuacja dotycząca COVID-19 jest coraz poważniejsza. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych. Oczywiście zrobimy wszystko, aby nieść im pomoc. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że wprowadzenie takiego obowiązku będzie odczuwalne dla innych chorych. W naszej przychodni, a pewnie w innych elbląskich przychodniach jest podobnie, mamy obecnie niemal codziennie full pacjentów. Część z nich teraz pewnie będzie zmuszona dłużej poczekać na wizytę

 

- podkreśla nasz rozmówca.

 

W związku z tym, przychodnie należące do Porozumienia Zielonogórskiego, znajdują się one również w Elblągu, planują wprowadzenie godzin covidowych i godzin dla osób z innymi schorzeniami. - Premier zobowiązał lekarzy rodzinnych do zbadania w ciągu 48 godzin każdego pacjenta, który zachorował na COVID-19, jeśli tylko ma 60 lat i więcej, niezależnie od potrzeby medycznej – na jego życzenie również w domu. Jest nas za mało by temu sprostać – nie jesteśmy w stanie zapobiec postępującemu paraliżowi ochrony zdrowia, który na skutek tej błędnej i szkodliwej decyzji obejmie teraz także podstawową opiekę zdrowotną – znacznie pogarszając opiekę nad pacjentami z pozostałymi chorobami - wyjaśniają lekarze rodzinni z warmińsk-mazruskiego Porozumienia  w liście skierowanym 25 stycznia do pacjentów. Jednocześnie dodają, że w sytuacjach pilnych, pacjenci nie powinni zwlekać z umawianiem się na wizytę.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Prawodlowo
  Niedziela, 06.02

  Wreszcie! Powinien być OBOWIAZEK badania każdego pacjenta, a nie test I siedz w domu. Niepotrzebnie tylko wizyty domowe bo te znając dziadków będą wykorzystywane zupełnie bezpodstawnie Ale brawo- zacznijcie wreszcie leczyć a nie wysyłać na testy z głowy. Dwa lata laby to chyba i tak zbyt wiele.

 2. 2
  +3
  ~ Pielęgniarz
  Niedziela, 06.02

  Do roboty lenie śmierdzące. Wróci PO to wam wszystko zabierze tylko białe miasteczka w Wawie zostaną. Krótką pamięć mają ludzie.

 3. 3
  +14
  ~ ===
  Niedziela, 06.02

  Wielu ludzi umarło przez teleporady.

 4. 4
  +15
  ~ 445
  Poniedziałek, 07.02

  Kasjer w biedronce ma częstszy bezpośredni kontakt z klientem niż lekarz z pacjentem na nfz. Prywatnie już nie ma problemu, nawet maski nie trzeba. Taka hipokryzja.

 5. 5
  +14
  ~ Prawda
  Poniedziałek, 07.02

  Lekarzom tak zależy na zdrowiu pacjentów jak grabarzom by ludzie nie umierali.

 6. 6
  --11
  ~ grrrrrr
  Poniedziałek, 07.02

  PO ch badac tych staruchow?MŁODYCH leczyc.

 7. 7
  +12
  ~ Jan niezbędny
  Poniedziałek, 07.02

  A od kiedy się doktory martwią o resztę pacjentów? Się pytam. I bardzo dobrze. Badać chorych!

 8. 8
  +3
  ~ NWO
  Poniedziałek, 07.02

  Przecież ta przychodnia i przed covidem to była kpina.. nigdy się dodzwonić nie można, wiecznie niema gdzie zarejestrować, pediatrów brak, lekarzy brak, a to albo urlop, albo szkolenia .... Po pierwsze powinni zrobić rejestracje osobno dla dorosłych, osobno dla dzieci, i osobno na szczepienia i inne sprawy, dzwoniłem nie raz po 4h na przychodnie i wiecznie zajęte albo nie odbierają... jak już łaskawie odebrali telefon to mi nie chcieli córki z gorączką zarejestrować bo nie ma do kogo... W tej przychodni to poważne zmiany muszą nastąpić, ja już zmieniam przychodnie z rodziną...

 9. 9
  +2
  ~ nfz
  Poniedziałek, 07.02

  Bardzo dobrze, teleporady to jakaś kpina! A w tej przychodni ze zdjęcia na Myliusa, dzwonisz na teleporade i prosisz skierowanie do specjalisty a lekarka zamiast tego wrzuca cię na kwarantannę bo się zdradziłeś, że miałeś gorączkę przez chwile albo bolała głowa (i nic ich nie obchodzi, że to kompletnie nie miało związku z covidem i pod tym względem jesteś zupełnie zdrów) - takie coś to jest dopiero draństwo! Skierowania do specjalisty brak ale za to bezsensowna i bezpodstawna kwarantanna.

 10. 10
  0
  ~ Żenada
  Wtorek, 08.02

  A po co były w takim szczepionki i to już 3 dawka ? Przecież miała chronić przed covidem ? Jeżeli ktoś się czuje dobrze z tych seniorów to po co obowiązkowe badanie ? A co i innymi pacjentami ? A co z dziećmi które czekają na obowiązkowe szczepienia czy bilanse ? Stać w kolejce i czekać ? To po co brałeś seniorze 3 dawkę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.23788189888