Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Czy UE powinna wprowadzić tzw. paszporty covidowe, umożliwiające osobom zaszczepionym m.in. podróżowanie do innych krajów?

Tak - 43%

Nie - 49%

Nie jestem przekonana/przekonany - 7%

Nie mam zdania - 1%

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Trwa nasza sonda. Paszporty covidowe to dyskryminacja czy ratunek dla gospodarki? Co o tym pomyśle sądzą elblążanie?

11.04.2021, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa nasza sonda. Paszporty covidowe to dyskryminacja czy ratunek dla gospodarki? Co o tym pomyśle sądzą elblążanie?

Paszporty covidowe zaczną obowiązywać jeszcze w wakacje? Nad takim rozwiązaniem pracuje Unia Europejska. Dokument miałby umożliwić zaszczepionym swobodne podróżowanie i wspomóc gospodarki poszczególnych krajów. Pomysł wzbudza również kontrowersje. Przeciwnicy mówią, że doprowadzi do dyskryminacji części osób. Co na ten temat sądzą nasi Czytelnicy? Zachęcamy do udziału w ankiecie INFO.

 

Tzw. paszport szczepionkowy, czy covidowy - oficjalna nazwa Cyfrowy Zielony Certyfikat (Digital Green Certificate) - to dokument, który miałby umożliwić zaszczepionym swobodne podróżowanie. Mógłby on również otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatrów, czy na stadiony. Cyfrowy dokument miałby być zarówno zaświadczeniem o szczepieniu, jak i pozwolić na przedstawienie wyników testów. Z ostatnich wiadomości wynika, że paszport zostanie wprowadzony w drugiej połowie czerwca. UE chce, żeby wszedł w życie nie później niż 25 czerwca. Jak podaje "Rzeczpospolita", Polska również uczestniczy w tym procesie.

 

Wprowadzenie paszportów covidowych budzi jednak sporo emocji. Z jednej strony, mówi się o tym, że mogą one pomóc gospodarkom poszczególnych krajów UE, szczególnie tym, które żyją z turystyki. Przeciwnicy jednak podkreślają, że dokument podzieli społeczeństwo i dla części, będzie zwyczajnie dyskryminujący. Co na ten temat sądzą elblążanie?

 

Szczerze mówiąc, zaszczepiłam się tylko po to, aby w wakacje móc pojechać do Francji, zobaczyć się z córką i wnukami. Po tym czego naczytałam się w Internecie, trochę przestraszyłam się szczepienia i pewnie nie zdecydowałabym się na to, gdyby nie taka możliwość. Uważam, że to bardzo dobry pomysł

 

- mówi pani Halina, mieszkanka Elbląga. 

 

Myślę, że to dyskryminacja. Nie sądzę, żeby do wakacji zostały zaszczepione wszystkie chętne osoby. Polska chyba jest w ogonie jeśli chodzi o tempo szczepień. My młodzi pewnie jeszcze długo nie otrzymamy szczepionki. Więc osoby z grup uprzywilejowanych, szczepionych w pierwszej kolejności, dostaną kolejną "nagrodę" w postaci możliwości wyjazdu zagranicę. Reszta będzie musiała płacić za testy albo przymusową kwarantannę. Coś tutaj zdecydowanie jest nie tak

 

- przekonuje Olga, młoda elblążanka. 
 

O to, czy paszporty szczepionkowe powinny wejść w życie, pytamy Czytelników w ankiecie info.elblag.pl. Głosowanie potrwa do piątku 16 kwietnia, do godz.12.00.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Czy UE powinna wprowadzić tzw. paszporty covidowe, umożliwiające osobom zaszczepionym m.in. podróżowanie do innych krajów?

Tak - 43% (głosów: 269)

Nie - 49% (głosów: 311)

Nie jestem przekonana/przekonany - 7% (głosów: 45)

Nie mam zdania - 1% (głosów: 4)


   Suma głosów: 629

Oceń tekst:

Ocen: 13

%15.4 %84.6


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ zyta
  Wtorek, 13.04

  nie można dyskryminować ludzi , jeśli się nie zaszczepią , gdyby chcieli pojechać na wakacje można robić testy przed i po urlopie ponadto szczepionki są przyjęte warunkowo w UE gdyż testy wszystkich szczepionek mają być zakończone dopiero w 2022 - 2023 r a producenci mają zbierać dane o działaniach niepożądanych i uaktualniać ulotki . Planowanie urlopów zagranicznych jest dużym ryzykiem ale prawo wybory ma każdy

 2. 2
  +22
  ~ 57% na tak ;O
  Wtorek, 13.04

  Przeraża mnie wynik ankiety. Polaczki dały się już tak zmanipulować mediom i politykom, że chcą dobrowolnie być niewolnikami i nakładać na siebie kolejne ograniczenia. Może jeszcze byście chcieli obóz koncentracyjny w Oświęcimiu dla osób niezaszczepionych?

 3. 3
  +2
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 13.04

  Spodziewam się, że najwięcej do powiedzenia w kwestii "paszportów" będą mieli płaskoziemcy ...

 4. 4
  +8
  ~ obserwator
  Środa, 14.04

  @ zyta-testy to nie wszystko.pomijam już fakt ,że za testy trzeba zapłacić.jest jeszcze kwarantanna dla osób niezaszczepionych.za grznicę nie wyjedziesz,bo urlopu ci zabraknie.i tak dochodzimy do sedna czyli przymus wprowadzony tylnymi drzwiami.no chyba ,że niezaszczepieni pogodza sie z losem i zrezygnują z wyjazdów.

 5. 5
  --20
  ~ Wprowadzić
  Środa, 14.04

  Jest część oszołomów która nie chce się szczepic i jest przeciw. Większość ktora jest za nie może stosować sie do mniejszości .

 6. 6
  --21
  ~ Kryspin
  Środa, 14.04

  Trzeba paszportami odróżnić ludzi zaszczepionych i ozdrowieńców od niezaszczepionych - potencjalnie roznoszących zarazę. Świadomie niezaszczepieni są zagrożeniem dla populacji i samych siebie. Podobnie dzieci niezaszczepione zgodnie z harmonogramem nie powinny być przyjmowane do żłobków i przeszkoli. Nikt tu nikogo nie dyskryminuje, wręcz przeciwnie - każdy korzysta z wolności, ale za swoje wybory ponosi odpowiedzialność.

 7. 7
  +18
  ~ polak
  Środa, 14.04

  kryspin, dla takich jak ty powinien byc sad wojskowy. jeszcze lud dojdzie do wladzy i wszyscy kolaboranci odpowiedza ciasna cela za swoje herezje. odnosnie baranka makupichce (glupia ksywa) lepiej byc plaskoziemcem, foliarzem (oba okreslenia stworzone aby ludzie tacy jak ty mogli podpierac swoje tezy) niz czyms takim jak Ty. nie mozna nazwac cie homosapiens, bo definicja przeczy temu jak sie zachowujesz. twoje decyzje oraz dzialania wynikaja prawdopodobnie z faktu ze jestes zmanipulowany tvp/tvn etc. jestem przekonany, ze jak pinokio za pomoca massmediow wskaze ze ochrona na srofida jest calowanie tylka sasiada to pierwszy bedziesz w kolejce. to WY zagrazacie nam normalnym ludzia, to przez WAS sytuacja na swiecie jest taka jak jest, to WY to popieracie i dzieki wam swiat sie konczy, barany

 8. 8
  +13
  ~ Jacyna
  Środa, 14.04

  Kryspin masz dzieci ? "dzieci niezaszczepione zgodnie z harmonogramem nie powinny być przyjmowane do żłobków i przeszkoli" tym tekstem sam obaliłes swoją tezę o braku dyskryminacji, bo to co napisałeś jest czystą dyskryminacją.

 9. 9
  --13
  ~ Oddajcie
  Środa, 14.04

  Ci tzw Elblązanie którzy są przeciw PiS niech oddadzą 13 tki, podwyżki różne. Bądźcie konsekwentni a nie lapy wyciągacie. Judasze.

 10. 10
  +11
  ~ Jamaleg
  Środa, 14.04

  Gdyby szczepienia trwały w formule open, czyli kto chce i kiedy chce wtedy moglibyście wprowadzać jakieś paszporty a tak z waszymi ograniczeniami np 30 latek nie ma szans na szczepienie w tym roku. I co ma mieć ograniczony dostęp do czegoś?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1306529045105