Sobota, 28.11.2020, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Cała Polska czerwoną strefą. Zamknięte restauracje, zdalne nauczanie w szkołach podstawowych

23.10.2020, 12:19:00 Rozmiar tekstu: A A A
Cała Polska czerwoną strefą. Zamknięte restauracje, zdalne nauczanie w szkołach podstawowych

Cała Polska staje się strefą czerwoną. Nauka zdalna dla uczniów klas 4 - 8 szkół podstawowych. Zamknięte kawiarnie, puby i restauracje. Zamknięte sanatoria. To tylko niektóre z dodatkowych obostrzeń, które wprowadza rząd w związku z pandemią. Nowe zasady wchodzą w życie w sobotę.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś, 23 października, nowe zasady i obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Polska od soboty staje się strefą czerwoną. To oznacza, że obostrzenia znane już mieszkańcom powiatów, w których zachorowań było najwięcej, teraz będą obowiązywały w całym kraju. Ponadto wprowadzono dodatkowe restrykcje.

Musimy zostać w domu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy, ograniczmy liczbę kontaktów społecznych, zróbmy to zwłaszcza na najbliższe tygodnie. Kluczowe są przede wszystkim dezynfekcja, noszenie maseczek, także wietrzenie powierzchni, każdy, kto może proszę o wgranie aplikacji StopCovid. Efekty ograniczeń, które wprowadzamy, mogą przyjść po 10 - 14 dniach. Musimy w sposób cierpliwy zastosować się do tych rygorów. Tę walkę zwyciężymy tylko wtedy, kiedy nie tylko wszyscy my będziemy się stosować do obostrzeń, ale każda z osób, indywidualnie będzie upominać, przypominać swoim sąsiadom, rodzinie, aby do tych obostrzeń się stosowali

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jakie najważniejsze zmiany, które czekają nas od soboty (24 października)? Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami starsze klasy (IV-VIII) szkół podstawowych od poniedziałku przechodzą na zdalne nauczanie. To nie jedyne obostrzenia dotyczące uczniów. W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu.

Od soboty zamknięte zostaną restauracje, puby i kawiarnie. Podobnie jak podczas wiosennego lockdownu tego typu lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać jedzenie na wynos. Ponadto premier ogłosił zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Wyjątkiem są ci, którzy mieszkają razem i ci, którzy spotykają się w celach zawodowych.

Jednocześnie rząd chce, aby jak najwięcej seniorów zostało w domach. W związku z tym apeluje do nich o niewychodzenie, a jednocześnie obiecuje pomoc w codziennym funkcjonowaniu. - W tym celu uruchamiamy program "korpus seniorów". Przez szerokie zaangażowanie wolontariuszy i żołnierzy WOT chcemy zachęcić seniorów do pozostania w domach - powiedział premier.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju (obowiązują od 24 października):

- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ eryk
  Piątek, 23.10

  Niech się pozarażają w tych kościołach! Życzę z całego serca. Nie ma tu limitu 5 osób, ani seniorów? Same młodzieniaszki

 2. 2
  +9
  ~ fasola
  Piątek, 23.10

  Żałośni histerycy nie nadający się do rządzenia. Zero planowania. W piątek w południe ogłaszają, że od soboty zamykać wiele firm. W poniedziałek zdalne nauczanie. Ciągle, z dnia na dzień histeryczne ruchy. A nie można dać ludziom kilku dni na załatwienie spraw i przygotowanie?

 3. 3
  +5
  ~ wawa2020
  Piątek, 23.10

  A kto zapewni jak na razie tylko szczepionki na grypę, na początku było gadanie szczepcie się a pożniej to już nic, a kto ma szczepionkę ma to ma napewno nie zwykły szary człowiek, co za wspaniała strategia, znowu wszystko na ostatnią chwilę

 4. 4
  +6
  ~ nauczyciel
  Piątek, 23.10

  I co z tego, że prezydent zapewnił wszystkim pracownikom pieniądze szczepionki jak nie ma ich w aptekach? Co wy na to radni PIS?

 5. 5
  +4
  ~ Kaczyński terrorysta
  Piątek, 23.10

  Ppwinie. Zostać aresztowany On skłócił naród.

 6. 6
  +5
  ~ Ciekawski
  Piątek, 23.10

  Jeżeli dziecko nie może samo wychodzić z domu to jak ma dotrzeć do szkoły skoro rodzice są w pracy ?

 7. 7
  +4
  ~ Wirus w odwrocie
  Piątek, 23.10

  Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. I to jest dobre podejście, bo wirus jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba iść tłumnie na wybory!

 8. 8
  +3
  ~ Robert
  Piątek, 23.10

  Ty Morawiecki daj ludziom pieniądze na czas pandemi żebyśmy mieli jak utrzymać domy rodziny i dzieci to kurwa będziemy siedziec

 9. 9
  +2
  ~ Rozbawiony
  Sobota, 24.10

  Zamknięte baseny? Hahaha. To jakiś ponury żart. Na basenie ul. Robotnicza dalej klebią się tłumy ludzi,wszystko działa jakby się nic nie działo-bylem ostatnio z dzieckiem na lekcji pływania widziałem. Epidemia ale nie dla wszystkich?

 10. 10
  +1
  ~ harry
  Sobota, 24.10

  je,,ć epidemie,je,,ć pis,je,,ć biedę,To wszystko sciema a ludzie srają ogniem,o to im chodziło,Faszysci zmuszaja do noszenia maseczek i podjudzaja innych aby stali się takimi samymi faszystami w stosunku do drugich ludzi.Nie masz maseczki to nic nie załatwisz,nigdzie nie wejdziesz,nic nie kupisz ,sex tylko w maseczce (ona i on obowiazkowo),załóz gumę i maseczkę:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0135669708252