Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Od soboty nie trzeba zasłaniać nosa i ust! Jest jednak jeden warunek

27.05.2020, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od soboty nie trzeba zasłaniać nosa i ust! Jest jednak jeden warunek
Fot.Ryszard Biel
Jak zapowiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej, od soboty (30 maja) w miejscach publicznych nie będzie trzeba zasłaniać nosa i ust. Trzeba będzie jednak spełnić pewien warunek.
 
Dziś odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Jednym z poruszonych tematów było złagodzenie obostrzeń związanych z COVID-19 dotyczących zasłaniania nosa i ust.
 
Od soboty maseczek będzie można nie nosić w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że zachowa się dwumetrowy odstęp od innych. - Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, ale tylko wtedy, gdy zostanie zachowany odpowiedni dystans społeczny - podkreślił Premier RP.
 
 
Jeśli nie jest się w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu od innych, na przykład na zatłoczonym chodniku, wówczas należy zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos
 
- podkreślano podczas konferencji.
 
Jak sytuacja wygląda w przestrzeniach zamkniętych? W niektórych miejscach nadal został utrzymany obowiązek zasłaniania ust i nosa. Do takich miejsc należą: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. - Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny - poinformowano.
 
W miejscach pracy nie trzeba zasłaniać nosa i ust jeśli zachowana jest odpowiednia odległość między stanowiskami i są przestrzegane wymogi sanitarne.
 
Klienci restauracji i barów również są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek, gdy tylko zajmą miejsce przy stole.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ludzie w maseczkach ( zdjęć 95 )
Dodano: 2020-05-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ kez
  Środa, 27.05

  Maseczki wyprzedane to i okazuje się że są zbędne?

 2. 2
  +2
  ~ Oj czy na pewno jest ok.
  Środa, 27.05

  Województwo warmińsko-mazurskie pod względem ilości przeprowadzonych testów na koronawirusa plasuje się na 11 miejscu (ok. 25 tysięcy testów ) co może być podstawową przyczyną "dobrej" sytuacji zdrowotnej w tym regionie. Ten fakt oraz to, że wiele osób, które mogą być zarażone wirusem, przechodzi to lekko lub bezobjawowo jest zasadniczą przyczyną "niskiego" poziomu zachorowań. Więc jak "dobrze pójdzie", chociażby wraz z ociepleniem i turystycznymi wypadami, to może się okazać, że niestety tak dobrze to nie jest. Gdyby dziś przeprowadzono odpowiednią liczbę testów to okazałoby się, że nasz wynik zmieniłby się zasadniczo i to wyraźne wzrostem chorych.

 3. 3
  --5
  ~ Kpiny
  Środa, 27.05

  W sklepach ,na targowisku w Elblągu nie noszą maseczek. Jeden opiera się o drugiego. Na zwrócona uwagę nie reagują chyba trzeba do pysku lać. Że 1,5 metra won.

 4. 4
  +3
  ~ Oj tam, oj tam...
  Środa, 27.05

  Galeria elblążan w maseczkach zdumiewa. Wynika z niej, że zdecydowana część mieszkańców prawidłowo realizuje ten nakaz. W dniu wczorajszym, w skrytości godnej paparazzi, wraz ze swoim asystentem przez około 40 minut (od 15:00) w pobliżu naszej największej, bo jedynej Galerii Handlowej, obserwowaliśmy to zjawisko. Oto nasze wyniki. Łącznie przez ten czas w obserwacji uwzględniliśmy 247 osób w różnym wieku. Tylko 45 z nich miało prawidłowo nałożone maski (tj zakryte były usta i nos), 72 zakryte mialy tylko usta, 79 maski miało na brodzie lub szyji, a aż 51 nie posiadało w ogóle maski. Ze względów technicznych (dwoje badaczy) nie można było rozbić to na wiek czy płeć, ale w naszej ocenie nie można stwierdzić, aby te czynniki były istotne, bo ukladaly sie one równomiernie w poszczególnych grupach.

 5. 5
  +3
  ~ Putamy
  Środa, 27.05

  Dlaczego artykuły spożywcze leżą bezpośrednio na ziemi . Na zdjęciach to widać i sanepid w Elblągu tego nie widzi. I nie reaguje.

 6. 6
  +2
  ~ al
  Środa, 27.05

  służby są teoretyczne

 7. 7
  +3
  ~ RODO
  Środa, 27.05

  piękna galeria, ale czy ktoś pytał tych wszystkich ludzi o zgodę na upublicznianie ich wizerunku? Była zgoda na robienie im zdjęć?

 8. 8
  --1
  ~ juki
  Piątek, 29.05

  Dlaczego Elbląg zezwolił na hałas strzelaniny w godzinach wieczornych na strzelnicy wojskowej. Czy Elblążanom to nie przeszkadza?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.