Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Czy koronawirus czyha w windach? "Nasze windy i klatki schodowe są dezynfekowane kilka razy dziennie"

26.03.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy koronawirus czyha w windach? "Nasze windy i klatki schodowe są dezynfekowane kilka razy dziennie"

Od dzisiaj (25.03), akcja #zostanwdomu  została usankcjonowana. W całym kraju  wprowadzone zostały ograniczenia w przemieszczaniu się. Rząd wydał rozporządzenie, na mocy którego, do 11 kwietnia 2020 r. mamy przede wszystkim pozostawać w domu. Są jednak wyjątki. Jakie środki ostrożności powinniśmy zachować wychodząc z mieszkania, które znajduje się w tzw. wieżowcu?


Pojedyncze budynki dziesięciopiętrowe, a nawet całe osiedla, są w Elblągu kilkadziesiąt lat. Wchodząc bądź wychodząc z domu mieszkańcy tych budynków na co dzień używają windy. To użyteczne urządzenie w dobie koronowirusa może stać się miejscem, w którym wirus nas zainfekuje.  


Informacje na temat czasu przez jaki wirus unosi się w powietrzu są różne. W jednym z programów wirusolog, Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski uspokajał, że wirus, który przenoszony jest w kroplach śliny, w powietrzu utrzymuje się niedługo, ponieważ ślina jest ciężka i szybko opada na ziemię. Większym zagrożeniem są przedmioty, na które osoba zarażona kicha lub kaszle. Na nich wirus może utrzymywać się do kilku godzi. Wówczas wystarczy dotknąć takiej powierzchni a następnie, bezwiednie ust lub nosa, by wirus miał możliwość przedostania się do naszego organizmu.


Miejscem, gdzie wirus ma bardzo dobre warunki do przetrwania i zakażania jest winda. Dlatego korzystając z niej nie powinniśmy  niczego dotykać rękami, a jak jednak to uczynimy, jak najszybciej powinniśmy zdezynfekować ręce. Do tego czasu koniecznie należy unikać kontaktu rąk z twarzą.


Spółdzielnie Mieszkaniowe, w których zasobach znajdują się budynki wyposażone w windy podjęły już działania, by urządzenia te były jak najbezpieczniejsze dla jeżdżących nimi mieszkańców.

Nasze windy i klatki schodowe wszystkie są dezynfekowane kilka razy dziennie, też tablice domofonowe, klamki, przynajmniej 3 razy dziennie. Robimy tak już od zeszłego tygodnia

  – zapewnia pracownik  SM Sielanka.


W SM Zakrzewo pojawiły się instrukcje korzystania z wind w okresie epidemii. Wynika z niej, że w windzie może przebywać tylko jedna osoba (wyjątek stanowią osoby wspólnie zamieszkujące) w pierwszeństwo korzystania ma ten, kto wszedł do niej pierwszy.

Wczoraj panie sprzątające dostały środki dezynfekujące i będą przecierały windy, tablice, klawiatury, klamki  i poręcze w klatkach. Przynajmniej raz dziennie będą to robiły

– informuje pracownica SM Zakrzewo.


Co o jeździe windą w dobie koronawirusa myślą mieszkańcy wieżowców?

Mieszkam na dziesiątym piętrze, mam 70 lat, nie dam rady nie korzystać z windy. Na razie staram się nie wychodzić z domu, a jak wybieram się po zakupy, staram się niczego nie dotykać dłonią

– wyznaje pani Irena.

 Staram się chodzić po schodach. Na szczęście to tylko trzecie piętro

– mówi pan Radosław.

Zaopatrzyłam się w jednorazowe rękawiczki i wychodząc z domu je ubieram. W windzie staram się niczego nie dotykać. Myślę też o częstszym korzystaniu ze schodów, a z windy wyjątkowo

– dodaje pani Krystyna.


Można powiedzieć, że w przypadku koronawirusa  „wszystkie chwyty dozwolone”, a właściwie wszystkie środki ostrożności. Dlatego nawet w dezynfekowanych windach stosujmy się do zaleceń higienicznych.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ 666
  Czwartek, 26.03

  Dezynfekcjia smiechu warte nie widzialem zeby ktos dezynfekowal klatek nie sprztaja a dezynfekcjie beda robic hahha

 2. 2
  +8
  ~ ?????
  Czwartek, 26.03

  Tak jak zasyfiale wozki w sklepach az sie lepia.

 3. 3
  +1
  ~ łokieć
  Czwartek, 26.03

  Kto silniejszy zawsze będzie pierwszy - winda jego.

 4. 4
  +6
  ~ Zawada
  Czwartek, 26.03

  Nowe windy a ciagle wymazane łapskami, nie widać żeby ktoś je sprzątał, a teraz chcą dezynfekować? W Zakrzewie to tylko umieją czynsze podnosić, a o higienę w windach i na klatkach schodowych nie potrafią zadbać.

 5. 5
  --2
  ~ Więcej samodyscypliny.
  Czwartek, 26.03

  Dziwne są te komentarze, a przede wszystkim nie polegają na prawdzie. Na Zawadzie codziennie rano są dokładnie myte korytarze od wejścia do klatki schodowej, a także winda oraz drzwi wejściowe. Także proszę nie pisać, że nikt nie sprząta. Reszta zależy od mieszkańców, to oni są głównym motorem dbania o czystość i higienę. Raczej patrzcie na siebie i przestrzegania zasad higieny wymagajcie od siebie. Dziś rano zauważyłem jak jeden z mieszkańców bezpośrednio po wyrzuceniu śmieci (nie miał na rękach rękawic) zaraz po tym wsiadł do samochodu i prawdopodobnie udał się do pracy lub na zakupy. I co kto będzie winien rozszerzaniu się epidemii. A zaraz, bo słoneczko świeci, masowo działkowicze udadzą się na swoje włości, a tam jakby nic pogaduszki, wymiana opinii, a potem krzyk, że chyba jest chory. Podobnie postępują wędkarze, a bo to tak jak działka też hobby. Ludzie wychodzimy z domu tylko do pracy, apteki i na niezbędne zakupy. Na spacery tylko pojedynczo lub z bliską osobą i to w taki sposób aby unikać skupisk ludzi.

 6. 6
  +7
  ~ Hmm .. ?
  Czwartek, 26.03

  Dziwne jest te podnoszenie funduszy remontowych o drugie tyle w SM Zakrzewo na remont budynków , którego jeszcze nie ma ! Z zł 1, 50 na 3 zł , co to za Rada Nadzorcza SM , która się na takie rzeczy zgadza . Może kasa poszła na podwyższenie płac w SM ?? O co chodzi w tym SM ??

 7. 7
  +6
  ~ Carista
  Czwartek, 26.03

  No właśnie nie widać, żeby ktoś rano sprzątał na zawadzie, bo jak jest wymazane w tych samych miejscach kilka dni, to nikt mi nie wmówi, że ktoś sprząta codziennie?

 8. 8
  +8
  ~ Driver
  Czwartek, 26.03

  Podwyższają nam czynsze, fundusz remontowy, mierniki na kaloryfery zakładają, a z tych pieniędzy sobie pensyjki dają. Za dużo ludzi tam pracuje, a bajzel taki sam jak za komuny. No i pani prezes Zakrzewo wcześniej była prezesem Spółdzielni Nad Jarem.

 9. 9
  +4
  ~ mi
  Czwartek, 26.03

  Mieszkam przy ul. Kalenkiewicza i miałam okazję zaobserwować ostatnio 2 razy rano panią sprzątającą: idzie z całym majdanem (wiadro, mop, siatka ze środkami), stawia wszystko pod klatką, wchodzi - zbiera ulotki ze skrzynek, wychodzi, zbiera majdan i idzie do następnej klatki. I po sprzątaniu. Nie wierzę, ze najpierw obejdzie 6-klatkowy blok żeby pozbierać ulotki i zaczyna od początku, zeby umyć klatki. W mojej są jakieś białe plamy na podłodze (które da się zetrzeć butem) już drugi tydzień, wiec nie było zmywane długo a Spółdzielnia mówi o dodatkowej dezynfekcji. Zarty jakieś ... Kiedyś widziałam jak pani myła wszystko jedną szmatą : szyby w drzwiach, metalowe drzwi, zakurzone kaloryfery, domofon (do którego można się przykleić). Masakra jakaś ...

 10. 10
  +3
  ~ Akcja Słup .
  Czwartek, 26.03

  Czas pognać to całe towarzystwo !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4001069068909