Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

"Obawy mamy wszyscy". Lekcja o koronawirusie dla dyrektorów szkół

29.02.2020, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Obawy mamy wszyscy". Lekcja o koronawirusie dla dyrektorów szkół
Fot.Ryszard Biel

Koronawirus był tematem spotkania, które kuratorium oświaty zorganizowało w Elblągu. Wzięło w nim udział niemal dwustu dyrektorów szkół z naszego miasta i pięciu powiatów. - Wszyscy zgadzamy się z tym, ze trzeba uważać, te przypadki zdarzają się coraz bliżej. Dziś padło słowo Ostróda, więc już całkiem blisko Elbląga. Obawy mamy wszyscy, wystarczy zajrzeć do internetu, wszędzie ludzie w maseczkach. Nic dziwnego, próbujemy się zabezpieczyć w każdy możliwy sposób. Czas najwyższy zacząć reagować, dopóki jeszcze nie dotknęło nas to bezpośrednie i nie ma tragedii - mówi Lucyna Puźmirowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, jednak z uczestniczek spotkania. 

W piątek, 28 lutego, kuratorzy oświaty zorganizowali spotkania z dyrektorami szkół dotyczące rekomendacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z coraz częstszymi przypadkami zachorowań na koronawirusa. W województwie warmińsko-mazurskim odbyły się cztery takie spotkania, jedno z nich miało miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Jego uczestników zapytaliśmy, o to, co koronawirusie mówi się w szkołach, na co zwracają uwagę jako dyrektorzy placówek. Większość z nich podkreślała, że choć temat budzi słuszne obawy, należy zachować zdrowy rozsądek, ale też ostrożność i podejmować wszelkie działania prewencyjne.

Wraz z rekomendacjami poprosiliśmy szkoły o zorganizowanie spotkania z uczniami w sprawie podstawowych zasad higieny i przypomnieliśmy o tym, aby dyrektorzy pamiętali o zabezpieczeniu placówek w niezbędne środki czystości.

Ze środków masowego przekazu mamy już dużo informacji jak postępować w przypadku ewentualnego zagrożenia. W naszej szkole ten temat na razie nie jest dyskutowany. Na razie nie widzimy jeszcze tego problemu w szkołach, u nas on tak naprawdę nie istnieje i mam nadzieję, że tak pozostanie. Trudno w tej chwili przewidzieć, z jakimi problemami możemy się spotkać w przyszłości. Jednak jeśli chodzi o profilaktykę cały czas zwracamy na to uwagę, kontrolujemy czy w toaletach i łazienkach znajdują się niezbędne środki czystości

- podkreślał Jerzy Kawiecki, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elbląg.

- Obawa jest, ale mamy w szkole świetnie działającą panią pielęgniarkę, wychowawców, którzy podczas zajęć z uczniami mówią o tym problemie, przede wszystkim konieczności utrzymywania higieny, słynnego mycia rąk. Mam nadzieję, że dowiem się czegoś ciekawego, co będę mogła przekazać dalej w szkole - dodaje wicedyrektor ZSZ nr 1 w Elblągu. 

W spotkaniu zorganizowanym w Elblągu udział wzięli dyrektorzy palcówek nie tylko z miasta, ale i kilku okolicznych powiatów, szczelnie zapełniając aulę PWSZ.

To spotkanie z dyrektorami miasta Elbląg i powiatów: nowomiejskiego, iławskiego, elbląskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego. Koronawirus to temat w tej chwili bardzo aktualny. Jest szereg obaw na ten temat. My te obawy chcemy rozwiać i trochę uspokoić nie tylko dyrektorów, ale rodziców i uczniów, zapobiec ewentualnej panice, aby dyrektorzy, rodzice i uczniowie byli przygotowani na działania profilaktyczne, jeśli ten problem pojawi się w Polsce

- mówi Małgorzata Adamowicz, dyrektor elbląskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

W piątek swoją wiedzą na temat koronawirusa i profilaktyki zdrowotnej podzielił się dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Marek Jarosz. Dyrektorzy zdobyte wiadomości będą mogli przekazać dalej, nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej, dzień wcześniej, 27 lutego opublikowało rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa. 

Oni pełnią funkcje w sposób odpowiedzialny, jeśli pojawia się problem, kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza i myślę, że każdy z nich podejdzie do tego odpowiedzialnie i zorganizuje takie spotkania dla rodziców i uczniów. To temat poruszany obecnie w mediach, bardzo nagłośniony, wielu dyrektorów już teraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społeczeństwa, przekazuje rzetelne informacje na tematy zapobiegania, postępowania w przypadku objawów koronawirusa

 - dodaje Małgorzata Adamowicz.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Koronawirus szkolenie PWSZ ( zdjęć 24 )
Dodano: 2020-02-29 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Galoty
  Sobota, 29.02

  Czasem sra , ki nie dostańcie, panika. A rada prosta mycie,higiena. A nie smrod i bród.

 2. 2
  +2
  ~ Anty lewak
  Sobota, 29.02

  Parodia. Sztuczne napedzanie paniki. Lepjej zainteresujcie się wszechobecnym glifosatem. Tym nas truje ue.

 3. 3
  +8
  ~ chello
  Sobota, 29.02

  WHO informuje o zagrożeniach. Wzywa do przebudzenia się rządów, a u nas transmisja na 15 obrazów. Mówi spokojnie. My jesteśmy zieloną wyspą , jak zwykle. Jesteśmy zieloni. Zatrważająca ignorancja władz i zarządzających!! Dbałość o swoje stołeczki im przyświeca!

 4. 4
  +2
  ~ Po co straszyć ,gdy nie trzeba
  Sobota, 29.02

  To przecież nowy zmutowny wirus grypy i nie można go traktować jak dżumę czy cholerę w wiekach średnich lub do XVIII wieku. Tak jak wszystkie choroby grypopodobne w ich zwalczaniu najważniejszą rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny, a niestety z tym u Polaków jest źle. W mediach dominują informację z pogranicza horroru. Szczególnie uwypukla się paranoję na tym tle z Włoch. Te korony policji i kwarantanny sprzedają się bardzo dobrze, a szczególnie gdy zagrożenie jest takie sobie. Śmiertelność jest na poziomie odpowiadającym tej przy normalnej grypie i dotyczy głównie osób ze schorzeniami dróg oddechowych lub chorobami serca. Szczególnie rozbawiła mnie informacja o budowie szpitali w Chinach, przeznaczonych do zwalczania wirusa. To są zwykłe miasteczka sanitarne normalnie funkcjonujące w formie namiotów przeznaczone do segregacji poszkodowanych i ich izolacji, stosowane przy wszystkich zagrożeniach tak w przypadku aktów terrorystycznych jak te masowych zdarzeń kryzysowych. Chińczycy po prostu zamiast namiotów zastosowali baraki z blachy jako tymczasowe środki leczenia chorych, szczególnie, ze rodem leczenia tego wirusa nie wymaga użycia skomplikowanych metod kuracji.

 5. 5
  +4
  ~ Mi
  Sobota, 29.02

  Dobrze żeby było mydło w szkole, a nie jak u moich dzieciaków po trzeciej lekcji nie ma już śladu i tak przez kilka dni.!!!Sanepid powinien się przejść po podstawówkach.

 6. 6
  +2
  ~ Anty lewak
  Sobota, 29.02

  Parodia. Glifosat tym się ZAINTERESUJCIE.

 7. 7
  +4
  ~ e-g
  Sobota, 29.02

  Brak w szkołach mydła i ręczników papierowych

 8. 8
  +1
  ~ Anty lewak
  Niedziela, 01.03

  Parodia. Nie siejcie paniki.

 9. 9
  +2
  ~ Realista
  Niedziela, 01.03

  Jakim trzeba byc thebilem, aby wykupowac pol sklelu z maseczek i mydla antybakteryjnego. To jest wirus, nie bakteria to po pierwsze. Po drugie tego mydla sie nie je! Po trzecia taka maseczka narobi tylko sxkody, bo roznosi zarazki.

 10. 10
  +1
  ~ zaniepokojony
  Niedziela, 01.03

  może by tak zamknąć poidełka w szkołach? Nie chodzi tu o koronawirusa, ale nawet z powodu grpby. Jak sanepid mógł w ogóle dopuścić te poidełka do użytku? Czy oni widzieli jakie tam jest ciśnienie wody? Dzieciaki kranik wkładają do buzi. Tragedia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1533300876617