Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Posłanka KO Barbara Nowacka: Te wybory będą przełomowe. Kobiety są zdeterminowane, żeby walczyć o swoje

28.06.2022, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanka KO Barbara Nowacka: Te wybory będą przełomowe. Kobiety są zdeterminowane, żeby walczyć o swoje
Fot. Paweł Friedrich

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka przyjechała wczoraj (27.06.) do Elbląga. Przed spotkaniem z mieszkańcami naszego miasta zgodziła się udzielić wywiadu dla info.elblag.pl.

 


Barbara Nowacka przyjechała do Elbląga w odpowiedzi na zaproszenie Elżbiety Gelert. Posłanki Koalicji Obywatelskiej spotkały się w Ratuszu Staromiejskim z mieszkańcami naszego miasta, by porozmawiać o „Sprawach Kobiet”.


Pandemia przyćmiła wiele tematów. Czy Pani zdaniem sprawy kobiet również zeszły na dalszy plan?

Niestety od kilku lat widzimy narastające pogorszenie się sytuacji kobiet i o to w kilku aspektach. Po pierwsze prawa reprodukcyjne, które bardzo wyraźnie wpłynęły na młode kobiety. Dane GUS-u mówią jasno – spada dzietność w Polsce. Rok do roku kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy jest mniej urodzeń. Trudno nie widzieć tej korelacji między tą tendencją a wyrokiem Trybunału. W innym krajach też jest pandemia, kryzys, a to u nas Polski boją się decydować  na dziecko


W czwartkowym głosowaniu w Sejmie odrzucony został w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży, zakładający m.in. prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży.


Jesteśmy oburzeni, że PiS pomimo deklaracji procedowania projektów obywatelskich nie zdecydował się, aby dać szansę temu projektowi. Widzieliśmy, jak projekty złe, nieludzkie, niezgodne z Konstytucją bardzo często chcieli procedować. Ten projekt obywatelski zasługiwał dokładnie na to samo. Polki boją się, że nie będą miały dostępu do badań prenatalnych, że kiedy będzie się działo coś złego będą skazane na zostanie żywym inkubatorem i patrzenie jak płód obumiera, bo nikt nie będzie miał odwagi pomóc. Z resztą były takie przypadki. Była śmierć pani Izabelli z Pszczyny i inne dramatyczne historie, które jeżeli nawet ktoś powie, że nie wynikają wprost z restrykcyjnych ustaleń to wynikają z efektu, że lekarz boi się pomóc, kiedy powinien zainterweniować. Boi się zbadać i podać wyniki badań. To się na dziś dzieje. Jest też kilka innych czynników, które nie pomagają kobietą.


Jakie to czynniki?


To jest chociażby atmosfera prowadzona wokół tematu praw kobiet, kłopotów na rynku pracy, dostępności antykoncepcji, dostępności do mieszkań. Ciężko jest zdecydować się na dziecko, kiedy nie ma się mieszkania. Widzimy, że po pandemii bardzo wiele firm prowadzonych przez kobiety i firm, które zatrudniają kobiety, czyli branża gastronomiczna, branże usługowe też popadły w problemy, a pomoc ze strony państwa szła nie zawsze tak szybko, jak powinna. Potem przyszła wojna (na Ukrainie – przyp.red.) i tu  kobiety stanęły zazwyczaj w pierwszej linii, aby pomagać innym kobietom z Ukrainy. Brakuje systemowej pomocy państwa, aby ulżyć tym, którzy pomagają.


Kolejną kwestią są nierówne płace...


Od dwóch lat w Sejmie leży projekt dotyczący zrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn jeżeli pracują na tych samych stanowiskach Projekt mówi o tym, żeby pokazywać, jakie są poziomy wynagrodzeń w danych instytucjach i miejscach, w  których zatrudniane są kobiety. To jest projekt, który w Wielkiej Brytanii został wprowadzony i pokazał nierówności w instytucjach publicznych i dramatycznie zmienił na lepsze sytuację kobiet, bo zaczęły zarabiać tyle samo co mężczyźni, na przykład w dyplomacji. My nawet nie wiemy na ile głębokie u nas są nierówności. Możemy domniemywać. Lukę płacową liczy się na poziomie 16 proc. PiS nic z tym nie robi.


Jednak o sprawach kobiet mówi się coraz głośniej.


To jest bardzo pozytywne. Obudziło się społeczeństwo obywatelskie. Podczas protestów było widać wyraźnie atmosferę wsparcia i współdziałania. Teraz nie ma protestów, ale ta solidarność kobiet i chęć działania absolutnie jest. To było widać przy kryzysie uchodźczym. Cały czas widać, jak kobiety angażują się w sprawy społeczne.


Pani zdaniem w polityce zacznie pojawiać się więcej kobiet?


Te wybory będą przełomowe. I te, które będą za rok do Parlamentu i te, które będą za dwa lata do samorządu. Kobiety są zdeterminowane, żeby walczyć o swoje. Mamy deklaracje ważnych polityków, w tym Donalda Tuska, że przy układaniu list będzie dbał nie tylko o kwoty, ale i o system suwakowy, czyli kobieta, mężczyzna, kobieta mężczyzna albo na odwrót.
 
Obecnie mało kobiet zostaje też włodarzami miast, gmin.


Rzeczywiście kobiet jest mało, ale to się trochę poprawia. Najwięcej kobiet jest jednak w Radach Miast i na stanowiskach sołtysek. Potem im wyżej tym trudniej. Jest tak naprawdę tylko jedna pani marszałek i dosłownie kilka pań prezydentek miast. Chociażby w niedalekim od Elbląga Gdańsku jest prezydentka, która pokazuje, jak można dobrze zarządzać miastem.


Dziękuję za rozmowę.

 

 

Z Barbarą Nowacką rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Marzenia
  Wtorek, 28.06

  Kupcie sobie P O i PSL i SLD fujarki i grajcie może coś wygracie.

 2. 2
  +14
  ~ Joanna,
  Wtorek, 28.06

  Będzie uczyła jak donosić na Polaków w Brukseli tak jak robią to jej koledzy z SLD.

 3. 3
  --11
  ~ antyjoanna
  Wtorek, 28.06

  ~ Joanna,-ty nazywasz to donoszeniem ?!. WSTYD żeby obce państwa pilnowały praworządności w panstwie w środku Europy bo rządzą nami putinki !

 4. 4
  +10
  ~ POlak
  Wtorek, 28.06

  Dno, dno, dno jak to całe PO.

 5. 5
  --5
  ~ hd
  Wtorek, 28.06

  Cześć, pandemiara.

 6. 6
  --4
  ~ kropla
  Wtorek, 28.06

  Mam nadzieję, że elblążanki stoją murem za postulatami pani poseł Nowackiej. Na pisowską propagandę pani Joanny po prostu szkoda słów.

 7. 7
  --6
  ~ Kryspin
  Wtorek, 28.06

  Rozpanoszyli się sympatycy PiS w komentarzach. Ale wrzaski i fanatyzm nie zdominują zdrowego rozsądku. To nie tylko o prawa kobiet chodzi Pani Poseł. Trzeba skończyć z tym prymitywnym szczuciem Kaczyńskiego na coraz to nowe grupy społeczne dla celów politycznych. Byli już cykliści, wykształciuchy, LGBTQ, uchodźcy, teraz transpłciowcy. A powinien kpić sam z siebie, bo dlaczego nie założył rodziny jak "prawdziwy Polak"? Dlaczego nie ma dzieci - jak przystało na polskiego patriotę? Jest jakiś inny - czyż nie? Niepełnowartościowy. Trochę samokrytycyzmu zanim zacznie pogardzać innymi. Chociaż może to wynika z tego, że zdaje sobie sprawę że większość nim pogardza.

 8. 8
  +10
  ~ Jooo
  Wtorek, 28.06

  Wielka posłanka która nic nie robi tylko jątrzy i papla głupoty. A dostała się do sejmu tylko dzięki katastrofie smoleńskiej jak wiele innych osób z rodzin poszkodowanych

 9. 9
  --6
  ~ ZAKANALAK
  Środa, 29.06

  Kobiety to głupie,Zabiera się im PRAWA a one głosują na PIS bo dali.

 10. 10
  +6
  ~ Jez
  Środa, 29.06

  Te bzdury możesz powca opowiadać chodząc choragiewka wracaj skąd przybylas

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2140758037567