Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

EPEC buduje swoją farmę fotowoltaiczną. Co ona da odbiorcom ciepła? Rozmawiamy z prezesem Kulińskim

04.06.2022, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
EPEC buduje swoją farmę fotowoltaiczną. Co ona da odbiorcom ciepła? Rozmawiamy z prezesem Kulińskim
Fot. Archiwum redakcji

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej buduje farmę fotowoltaiczną. O tej inwestycji rozmawiamy z prezesem spółki Andrzejem Kulińskim.


 
 
EPEC buduje swoją farmę fotowoltaiczną. W kwietniu zainstalowaliście panele na dachu Waszego biurowca. Skąd zainteresowanie spółki odnawialnymi źródłami energii?
 

Po pierwsze - to odpowiedź na założenia strategiczne Elbląga. Model zaopatrzenia miasta w energię zakłada korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Obserwujemy także działania w polityce polskiej i unijnej. Komisja Europejska stawia coraz większy nacisk na zieloną gospodarkę oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Drugim powodem naszego zainteresowania OZE jest pozyskanie dodatkowych środków ze sprzedaży zielonej energii elektrycznej i oszczędzanie na wydatkach na prąd potrzebny w naszej działalności.
 
Dlaczego zdecydowaliście się na budowę farmy fotowoltaicznej? Co ona da odbiorcom ciepła?
 
Budowa farmy fotowoltaicznej jest jednym z naszych celów strategicznych do roku 2025. Nasza firma konsekwentnie przeobraża się w firmę zdolną również oferować zieloną energię. To nowy biznes dla EPEC, który pozwoli nam - tak, jak wspomniałem wcześniej - pozyskać dodatkowe przychody. Podobnie, jak minielektrownia na dachu naszego budynku, pozwoli nam na ograniczenie kosztów. Będziemy mogli pokryć część naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Potrzebujemy pieniędzy na inwestycje, rozwój, wdrażanie innowacji. Jeśli możemy je zarobić nie obciążając mieszkańców w taryfie za ciepło - to warto to zrobić. Panele zainstalowane na dachu naszego biurowca pozwalają nam na ograniczenie kosztów własnych. W ciągu dwóch miesięcy użytkowania udało nam się wyprodukować ponad 12 tys. kWh energii elektrycznej, które wykorzystaliśmy na potrzeby naszego budynku biurowego. A zatem to także oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.
 
Na jakim etapie jest budowa?
 
W kwietniu podpisaliśmy umowę z firmą SPIE Elbud z Gdańska na wybudowanie farmy fotowoltaicznej na terenie Terkawki. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule “zaprojektuj i wybuduj”, czyli jeden wykonawca przygotuje projekt budowlany oraz wybuduje farmę. Pozyskaliśmy również decyzję środowiskową tej inwestycji.

Na kiedy planowane jest zakończenie prac?

Planowany termin zakończenia budowy to maj 2023 roku. Farma powstaje na terenie o powierzchni ponad 3 ha, a jej moc wyniesie około 2 MW.
 
Wspominał Pan o ograniczaniu kosztów. Jakie jeszcze działania podejmujecie, aby ograniczyć koszty?

Od zeszłego roku stale rozszerzamy naszą ofertę usług okołociepłowniczych. Obejmuje ona wykonawstwo, remonty oraz konserwację instalacji i urządzeń grzewczych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych. Widzimy zapotrzebowanie na tego typu usługi. Nasi fachowcy są w stanie zadbać o stan infrastruktury należącej nie tylko do naszej spółki. W tym roku podpisaliśmy umowy o współpracy między innymi z Zarządem Budynków Komunalnych, gdzie opiekujemy się 183 budynkami, oraz z Tramwajami Elbląskimi. To także pozataryfowe źródło przychodów naszej spółki.Dziękuję za rozmowę.

 

fot. materiały prasowe EPEC

 

 

Z Andrzejem Kulińskim rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ chyba tak
  Sobota, 04.06

  To jest Mis namiare naszych mozliwosci.

 2. 2
  +12
  ~ 1
  Sobota, 04.06

  ograniczenie kosztów nie obciążając mieszkańców mozna uzyskac przez Ograniczenie do 0 finansowanie firm zewnętrznych doradczych itd a teraz kolejna firma z Gdańska za nasze pieniądze zrobi biznes i to jest chore

 3. 3
  +16
  ~ 1
  Sobota, 04.06

  Skąd pozyskali pieniądze na to rozszerzenie działalności? Oczywiście inwestycja jest na koszt mieszkańców, ktorzy nic z niej nie beda mieli bo za cieplo i energie beda placic tak jak placa albo więcej. Aby ograniczyć koszty wystarczy skończyć z utrzymywaniem firm zewnętrznych a teraz kolejna firma z Gdańska zacznie doić kasę z Elbląga.

 4. 4
  +15
  ~ Co ona da odbiorcom
  Sobota, 04.06

  Jak to co, podwyżki opłat, wyższe rachunki. Trchnologia kosztuje.

 5. 5
  +10
  ~ Fifka
  Sobota, 04.06

  2 MW to jeden duży wiatrak.

 6. 6
  +7
  ~ xxx
  Sobota, 04.06

  a kto płaci za ubytki w sieci 200 ton wody dziennie

 7. 7
  +6
  ~ W górę i w dól
  Niedziela, 05.06

  I po co na siłę ta reklama bądź autoreklama epecowa? Rozumiem , ze teraz 50% w górę, a jak wybudują farmę oby nie kurzą to 100% w dół-:) ach te nasze prezesy to tęgie głowy-:)

 8. 8
  +6
  ~ zkm
  Niedziela, 05.06

  Jakie macie koszty energii elektrycznej - chyba koszty oświetlenia w biurach na ul. Fabrycznej ! Tam jest wesoło do 15:00 - chyba zbyt częste parzenie kawy w czajnikach elektrycznych

 9. 9
  +7
  ~ MO
  Niedziela, 05.06

  Kto to jest Grazyna Bogusz - pismo podpisane przez taka panią wywieszone zostało na tablicach ogłoszeń w blokach mieszkańców , które zawiera informacjię o zamówionych przez epec parametrach ciepłowniczych . A co mi do tego ? Jaki jest cel tego pisma ?

 10. 10
  +8
  ~ Pop
  Niedziela, 05.06

  Co da farma fotowoltaiczna? Większe rachunki za ciepło

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3035199642181