Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Droższe ogrzewanie? EPEC planuje podwyżkę taryf nawet o ponad 10 proc.

15.05.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Droższe ogrzewanie? EPEC planuje podwyżkę taryf nawet o ponad 10 proc.

Czy w tym roku czekają nas również podwyżki rachunków za ogrzewanie? Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje zmianę taryfy, nawet o 10 proc. 

 

 

Elblążanie już mogą szykować się na większe rachunki za ogrzewanie. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło wniosek w tej sprawie w Urzędzie Regulacji Energetyki. 

 

 

Wniosek o nową taryfę został złożony 28 lutego 2022 roku i od tego czasu trwa jego procedowanie. Prognozowany wzrost cen dla odbiorcy końcowego, ujęty we wniosku, to 10,77%, a oczekiwany przez EPEC termin wejścia w życie nowej taryfy to wrzesień 2022. Jednak o momencie wydania decyzji, jak i o finalnym wzroście stawek, zdecyduje Prezes URE

 

- na pytania o planowane podwyżki skierowane do EPEC odpowiada Małgorzata Pryśko-Grobelna z Inn|tu.

 

EPEC już wcześniej tłumaczył zapowiadane podwyżki taryf większymi kosztami wytwarzania ciepła. Wpływ na to ma przede wszystkim wzrost cen węgla i energii elektrycznej. 

 

Nie tylko planowane podwyżki cen ogrzewania spędzają elblążanom sen z powiek. Droższe jest praktycznie wszystko. Inflacja rośnie i rosną rachunki. Jak podał ostatnio GUS inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,4 procent.

 

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 17 proc.), żywności (o 13,2 proc.), transportu (o 21,1 proc.), restauracji i hoteli (o 14,1 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 9,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 4,22 pkt proc., 3,22 pkt proc., 1,99 pkt proc., 0,66 pkt proc. i 0,57 pkt proc.

 

- czytamy w komunikacie GUS.

 

Drastyczne podwyżki dotyczą również opłat za media. W 2021 i 2022 roku kilkukrotnie rosły ceny gazu i energii elektrycznej. Eksperci nie mają wątpliwości, czekają nas kolejne podwyżki.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ norma
  Niedziela, 15.05

  A facet, który sprzedał swoje słowo honoru za 20%, zniknął. teraz jego słowo honoru będzie miało minus 30% ceny GJ. ponadto EPEC jest jedynie pośrednikiem w sprzedaży 80% ciepła dla miasta a nie wytwórcą. Jest też bizantyjską przechowalnią elektoratu i ludzi królika, podobnie jak UM i inne instytucje i spółki miejskie..

 2. 2
  +28
  ~ Zaorac epec
  Niedziela, 15.05

  Jak ma być tanio jak komunikat produkuje firma zewnętrzna z Gdańska. Domyślam się, że tania nie jest bo nawijanie makaronu na uszy tłumacząc kolejną podwyżkę kosztuje a miało być -20

 3. 3
  +26
  ~ W(f) spaniale
  Niedziela, 15.05

  Spokojnie. Prezydent miasta jest prawdomówny i na pewno doplaci 30% każdemu gospodarstwu domowemu z własnej kieszeni. Miało być zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi taniej o 20%, będzie drożej 10%, więc tak to wychodzi. Nam tylko pytanie. Kiedy i komu mam podać nr konta bankowego do przelewu tych 30%????

 4. 4
  +39
  ~ Dżul
  Niedziela, 15.05

  Czy Redakcja zapyta się, ile miesięcznie zarabiają i ile łącznie od 2018 roku zarobiły firmy: Plona, Inntu, Restart Consulting, ILF, Human Res, jakie były łączne wydatki od 2018 na kancelarie prawne? Kto jest rzecznikiem prasowym i jakie apanaże otrzymuje? Jakie koszty poniesiono od 2018 roku na utrzymanie osobowego samochodu służbowego? Jakie oszczędności wyniknęły z tzw. "restrukturyzacji" ? Ile było stanowisk dyrektorskich i kierowniczych w 2018, a ile jest obecnie? Czy pozyskano już środki na zapowiadaną od 2024 roku modernizację ciepłowni Dojazdowa; jakie jest czy będzie ich źródło- główne to mieszkańcy?

 5. 5
  +30
  ~ Clowlly
  Niedziela, 15.05

  A ja chciałabym wiedzieć skąd takie duże różnice w cenie ciepła w różnych spółdzielniach i wspólnotach? Skoro ciepło wytwarza ten sam producent i płynie tymi samymi rurami. Na jednej ulicy czterej różni odbiorcy, ta sama linia ciepła i cztery różne ceny . Gdzie różnice wynoszą nawet 90 % na jednostce ciepła

 6. 6
  +25
  ~ Plucie w twarz
  Niedziela, 15.05

  Zapewne Epecowo ma się dobrze i nabija się z elblązan , a co tam dobrze im tak,

 7. 7
  +28
  ~ fan
  Niedziela, 15.05

  Witek załatwił tak jak obiecał. Naprawdę lubię tego gościa inny cienias by się po kątach chował a ten twardo dumnie prowadzi Elbląg ku świetlanej przyszłości. Coś tak żałosnego jak dymisja czy złożenie urzędu nawet mu do głowy nie przyjdzie

 8. 8
  +29
  ~ heyter
  Niedziela, 15.05

  Czyli to pan Ryszard Klim miał i ma rację.

 9. 9
  +25
  ~ o
  Niedziela, 15.05

  młodszy Słonina to naprawdę gość jego przyzwoitość jest lateksowa wszytko się tam zmieści. gdyby nie ta gumowa przyzwoitość chłop by nie mógł się spokojnie ogolić pawia by puszczał non stop na lustro

 10. 10
  +25
  ~ Puste obiecanki Wróbla
  Niedziela, 15.05

  A obiecał 20 % obniżki cen ciepła w kampanii wyborczej i co ? Z gęby cholewę zrobił. Kto mu jeszcze wierzy w tym mieście ? Przegnać go, oszusta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2994751930237