Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Poznaj nową Radę Miasta – Małgorzata Adamowicz: Polityka lokalna to bezpośrednie uczestnictwo w życiu miasta

15.11.2018, 07:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj nową Radę Miasta – Małgorzata Adamowicz: Polityka lokalna to bezpośrednie uczestnictwo w życiu miasta
Fot. Archiwum redakcji
Co skłoniło Panią, aby kandydować?
 
Polityka lokalna, samorządowa to bezpośrednie uczestnictwo w życiu miasta i jego mieszkańców. Wierzę w moc Radnych, którzy mogą współtworzyć Elbląg jako miejsce bezpieczne, przyjazne, otwarte, zdrowe, kulturalne, w którym jest praca. A beneficjentami tych przestrzeni są Elblążanie. Wiem, że mogę i chcę w tym tworzeniu uczestniczyć, dlatego zwróciłam się do nich o wybór mnie na radną naszego miasta. Wiem, że moja dotychczasowa praca przynosiła wymierne efekty dla mieszkańców Elbląga.
 
Czym zajmuje się Pani na co dzień?
 
Jestem elblążanką urodzoną w Gdańsku. Po trudach urodzin bliźniaków Małgosi i Jaśka mama wróciła z nami do Elbląga. Mam kochającą rodzinę: męża, córki, zięciów oraz wnuczęta. Pracuję w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu jako specjalista ds. marketingu, promocji i programów pomocowych oraz jako pełnomocnik ds. praw pacjenta. Jestem Prezesem Stowarzyszenia „Serce za Uśmiech", działającego w sferze promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i pomocy społecznej. Jestem też członkinią od powstania w 2015 roku Rotary Club Elbląg Centrum organizacji charytatywnej o światowym zasięgu. Od 18 października 2018 zostałam członkinią Zarządu Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.
 
Od kiedy i w jaki sposób zajmuje się polityką?
 
Aktywnie w polityce jestem od 2010 roku kiedy to wstąpiłam do struktur Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku też wystartowałam w wyborach samorządowych z Okręgu nr 2, gdzie uzyskałam z 10 pozycji na liście 5 wynik. Dało mi to możliwość wejścia w 2011 roku do Rady Miasta. Uczestnictwo w wyborach jako wyborca to dla mnie i mojej rodziny zawsze był zaszczyt i obowiązek. Polityka lokalna, która jest w moim zainteresowaniu to polityka administracyjna kształtowana przez organy samorządu terytorialnego. To przede wszystkim wybór celów działania pod kontem zaspokajania zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności samorządowej. Jej wymiar lokalny ujawnia się w tym, że ogranicza się ona do przestrzeni wytyczonej granicami w tym wypadku miasta Elbląga. Moje główne zainteresowanie to polityka społeczna i samorządowa oraz ochrona zdrowia.
 
Głosowało na Panią 958 osób. Czy satysfakcjonuje Panią otrzymany wynik?
 
Szanowni Pani Redaktor, startowałam w wyborach do Rady Miasta z nastawieniem, że zostanę wybrana. Wiem to od kiedy byłam łyżwiarką, że cele trzeba stawiać sobie wysokie, trzeba pokonywać swoje słabości. Tyle, że w wyborach samorządowych moje cele powinny być i były zbieżne z WYBORCAMI, bo to ONI wybierają ludzi do współpracy i realizacji ich potrzeb. Uzyskanie wyniku 958 głosów mimo drugiej pozycji na liście, który dał mi 1 miejsce w okręgu jest moim sukcesem. Mam wielki szacunek dla moich wyborców i bardzo im dziękuję za obdarzenie mnie swoim zaufaniem. Jestem do dyspozycji wyborców przez najbliższe 5 lat tych z Okręgu 2 i nie tylko, również dla wszystkich innych Elblążan.
 
Co chciałaby Pani zmienić w naszym mieście?
 
W mieście jest wiele spraw, którymi trzeba się zająć. Niedawno spacerowałam z moimi wnukami i córką po alejkach w Parku Dolinka. I stwierdzam, że są w fatalnym stanie. Przejazd wózkiem z osobą z niepełnosprawnościami jest karkołomny. To urąga miastu i jego wizytówce miasta przyjaznego dla wszystkich. Chciałabym też dotrzeć do mieszkańców, aby częściej korzystali z możliwości odwiedzania radnych w czasie ich dyżurów. Frekwencja jest jak do tej pory słaba. Może wprowadzić inne godziny dyżurowania? Jest wiele spraw, które są mi bliskie, a dotyczą profilaktyki zdrowotnej, bezpieczeństwa mieszkańców. Chciałabym wpłynąć na uaktywnienie wykorzystania terenów zielonych miasta przez mieszkańców, integrację mieszkańców z naszym miastem, festyny nie tylko na starym mieście, mamy wiele parków, które musimy wykorzystywać.
 
Jakie dostrzega Pani problemy mieszkańców swojego okręgu?
 
Problemy mieszkańców mojego Okręgu nr 2 to między innymi lepsza komunikacja dla Bielan i Próchnika, Dąbrowy z miastem, częstotliwość linii nr 12. Mogłoby się wydawać, że to błahe, ale w moim okręgu podstawowe problemy infrastrukturalne to nawierzchnie dróg ich naprawa i tworzenie chodników dla mieszkańców. Nie jest bezpiecznie pod tym względem.
 
Za jakie tematy zabierze się Pani w pierwszej kolejności?
 
W pierwszej kolejności to Radni będą zapoznawać się z propozycją budżetu na rok 2019 i go uchwalać. Moją propozycją będzie nowe spojrzenie na aktywność osób starszych od strony uczestniczenia w życiu publicznym. "Aktywny senior" to ktoś, kto chodzi na sesje Rady gminy, zabiera głos w konsultacjach społecznych, interesuje się zmianami w swoim otoczeniu. I tak jak wszystkim obywatelom, także osobom starszym trzeba umożliwiać zabieranie głosu w ważnych dla nich sprawach. Ma to swoje uzasadnienie. Do 2030 roku - średni wiek mieszkańca Polski (obecnie wynosi on około 37 lat) wzrośnie do ponad 45 lat, z tendencją do dalszego wzrostu." Prognoza ludności do 2030 roku, GUS.
 
Jak oceniła Pani pracę poprzedniej Rady? Jakie wnioski z niej Pani wyciągnie?
 
Wierzę w to, że poprzednia Rada pracowała najlepiej jak umiała. Naszą pracę ocenili mieszkańcy na kartach wyborczych dając swoje zaufanie jednym, a nie wybierając innych. Zdaję sobie też sprawę, że do ideału dążymy i jest to droga żmudna. Ważny jest każdy elblążanin, który się zgłosi z problemem i każdemu z nich postaramy się pomóc. Sprawy jednostkowe są ważne one tworzą większą całość. Mieszkańcy Elbląga są podmiotami i to im starajmy się tworzyć przyjazne miasto pod każdym względem. Musimy pamiętać o każdym mieszkańcu z osobna i dać każdemu poczucie bezpieczeństwa.
 
Jak ocenia Pani wynik kandydatów Koalicji Obywatelskiej?
 
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej uzyskali bardzo dobry wynik 13 873 głosy, najwięcej głosów wśród wszystkich komitetów. Dało nam to 9 mandatów.
 
Co ze zdobytymi głosami przez pozostałe Komitety. Jak skomentowałaby Pani te wyniki?
 
Dobry wynik uzyskał Komitet Wyborczy Witolda Wróblewskiego, trochę słabszy Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo słabo Komitet Wyborczy SLD. Każdy z Komitetów niech komentuje sam swoje wyniki.
 
Czy sądzi Pani, że teraz Radzie będzie łatwiej współpracować?
 
Mam taką nadzieję, że ten rozkład sił pozwoli łatwiej ustalać stanowiska i współpracować, że racje wyższe, a nie tylko Partii będą dominować. Życzę wszystkim radnym i sobie zadowolenia z pracy w Radzie Miasta i współtworzenia dobrych i zadowalających mieszkańców praw.
 
 
Z Małgorzatą Adamowicz rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --21
  ~ Platformers
  Czwartek, 15.11

  Małgorzata to cudowny człowiek i wspaniała kobieta. Niech nam żyje sto lat. Działaj na rzecz Elbląga, powodzenia

 2. 2
  +20
  ~ Na ulicy mówia
  Czwartek, 15.11

  Czy zapamiętaliście przez ostatnie lat powiedzmy 8 cokolwiek z życia naszego samorządu, gdzie zadziałała ta pani ?! Ja kompletnie nic wielka pustka.....Taka pani nikt?! A na ulicy mówią, że jednak wizyta w UM Jacusia i Jureczka senatorka świadczy, że jednak będzie w radzie miasta POPIS kontra prezydent? No cóż za rok referendum w sprawie odwołania tylko rady miasta trzeba będzie zorganizować jak będą celowo torpedować działania bezpartyjnych?!

 3. 3
  +20
  ~ Fan senatorka Jureczka
  Czwartek, 15.11

  Tu zacytuję na jakim poziomie mamy radnych, którzy maja tworzyć władzę uchwałodawczą, której uchwały ma wykonywać prezydent może wtedy zrozumiecie dlaczego tak jest, a nie inaczej kiedy największy problem to ścieżki w parku? Cytuje "... W mieście jest wiele spraw, którymi trzeba się zająć. Niedawno spacerowałam z moimi wnukami i córką po alejkach w Parku Dolinka. I stwierdzam, że są w fatalnym stanie. .." Co to ma być mamy cie?

 4. 4
  +8
  ~ er ce
  Czwartek, 15.11

  Jeśli wspomniała pani o komunikacji miejskiej warto by pomyśleć o stworzeniu linii autobusowej , łączącej Bażantarnię stok narciarski, Karbala i pływalnię. Przynajmniej w weekendy.Pozdrawiam i życzę sukcesów nowej Radzie.

 5. 5
  +18
  ~ Szkło kontaktowe
  Czwartek, 15.11

  Faktycznie Sz.P. Adamowicz jest najlepszym przykładem "nowej" RM. Nie wątpię, że jest "cudownym człowiekiem i wspaniałą kobietą", ale to nie jest konkurs na najlepszego pupila. RM to miejsce dla ludzi aktywnych, kreatywnych z konstruktywnymi pomysłami realnymi do wdrożenia. Ile takich pomysłów i realizacji ze strony Sz.P. Adamowicz było? Każdy może sam sobie w duchu odpowiedzieć. Taki "nowy" - stary skład RM to tylko kolejne stracone lata stagnacji dla Elbląga. No ale skoro takich ludzi się na listach umieszcza czyli "cudownych i wspaniałych", a to trochę za mało do zarządzania miastem. Pozdrowienia dla Sz.P. radnej z nadzieją na lepsze jutro i produktywniejszą pracę niż w poprzedniej kadencji.

 6. 6
  +23
  ~ dziękuje
  Czwartek, 15.11

  Przed samymi wyborami trochę się pokazała .A po za tym nic .Przykro to powiedzieć ale tylko stołki tą Panią interesują

 7. 7
  +6
  ~ J-196
  Czwartek, 15.11

  Piękne opinie jak o każdym z naszych "samorządowców". A jednak rodzina i znajomi z klatki wystarczą aby "być". Plusem tej Pani jest to, że w przeciwieństwie do znanego dyrektora szkoły startującego w rejonie szkoły, dostała 1/3 głosów więcej niż on i już dawno, bo przed startem podjęła decyzję, a on bełkotem stwierdza, że jeszcze decyzji nie podjął. No i praca dla ludzi. Ja niestety mam ten sam problem co wybitny dyrektor-podejmę decyzję jaką mi nakażą.

 8. 8
  --7
  ~ Towarzysz
  Czwartek, 15.11

  Przecież Pani Adamowicz w udzielonym wywiadzie mówi, że chce działać dla dobra wszystkich mieszkańców Elbląga

 9. 9
  +25
  ~ przykre
  Czwartek, 15.11

  Jej uczestnictwo w życiu miasta polega głównie na pobieraniu diety z pieniędzy elbląskich podatników

 10. 10
  +13
  ~ wyborca
  Czwartek, 15.11

  Jednym słowem to co w zakresie obowiązków wykonywanej pracy, no i potem już rozszerzanie tej działalności bo ma się kontakt z ludźmi.Ale proszę o konkretne sprawy, co odczuwają mieszkańcy tego okręgu Nr 2, np. ciepło-drogie, woda i ścieki-drogie,komunikacja-bez żadnych perspektyw, ludzie zarabiają tam grosze, a my jeździmy rzęchami. To nas mieszkańców najwięcej interesuje, a to, że ma pani rodzinę to i my mamy.Tylko, że za dietę radnego słabe te pani wyniki, żadnych konkretów .Proszę zacząć działać w sprawach dla mieszkańców ważnych i tych najważniejszych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.