Czwartek, 15.11.2018, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Poznaj nową Radę Miasta - Marek Pruszak: Miasto powinno efektywnie korzystać z programów rządowych i unijnych

06.11.2018, 17:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj nową Radę Miasta - Marek Pruszak: Miasto powinno efektywnie korzystać z programów rządowych i unijnych
Fot. Ryszard Biel
Co skłonił Pana, aby kandydować?
 
Wystartowałem do Rady Miejskiej w Elblągu, bo mam  doświadczenie w pracy samorządowej. To moja siódma kadencja. Mam też sporo dobrych pomysłów. Niektóre z nich to Elblążanin+, czyli następne etapy ulg, stypendia dla siódmo- i ósmoklasistów, większe stypendia dla sportowców,  realizacja programów rządowych:  Mieszkanie+,  Maluch+ (żłobki).
 
Czym zajmuje się Pan na co dzień?
 
W mijającej kadencji pełniłem funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej. Na co dzień wykonuję zawód nauczyciela. Nauczanie dzieci sprawia mi dużą radość. Mam żonę i dwoje dorosłych dzieci.
 
Zdobył Pan 1034 głosów. Czy satysfakcjonuje Pana otrzymany wynik?
 
Wynik uzyskany w tych wyborach w pełni mnie satysfakcjonuje. Zagłosowało na mnie 1034 mieszkańców, za co im serdecznie dziękuję.
 
Co chciałby Pan zmienić w naszym mieście?
 
W naszym mieście chciałbym zmienić wiele. Poważnym problemem jest wyludnianie  i brak perspektyw dla młodych ludzi stąd konieczne jest wsparcie dla inwestorów tworzących miejsca pracy, nowe tańsze  mieszkania i poprawa jakości życia. Miasto powinno efektywnie korzystać z programów rządowych i unijnych.
 
Jakie dostrzega Pan problemy mieszkańców swojego okręgu?
 
W okręgu nr 5 należy zadbać o zapomniane ulice m.in. Słowackiego, stworzyć duży plac zabaw w Parku Gen. Nieczuja-Ostrowskiego i utworzyć żłobek po Gimnazjum nr 7.
 
Za jakie tematy zabierze się Pan w pierwszej kolejności?
 
W pierwszej kolejności podejmę inicjatywę kontynuacji Programu Elblążanin+, zmianę uchwały o stypendiach, wprowadzenie uchwały o bonifikatach dot. przekształceń prawa własności lokali z użytkowania wieczystego na własność.
 
Jak oceniły Pan pracę poprzedniej Rady? Jakie wnioski z niej Pan wyciągnie?
 
Pracę poprzedniej Rady oceniam pozytywnie. Po raz pierwszy w historii elbląskiego Samorządu Rada była organem podmiotowym - podejmowaliśmy szereg własnych inicjatyw np. Elblążanin+, budowa boiska przy SOSW przy ul Kopernika i decydowaliśmy w o budżecie miasta. Jako przewodniczący Rady wprowadziłem tradycję dedykowania roku ważnym postaciom lub wydarzeniom z historii Elbląga oraz tradycję sesji dziecięcych, które pozwoliły przedstawicielom Samorządów Uczniowskich wprowadzać własne projekty ucząc dzieci odpowiedzialności za swoje Miasto i przybliżając im pracę Samorządu.  Mam nadzieję, że owe tradycje będą kontynuowane. 
 
Jak ocenia Pan wynik kandydatów Prawa i Sprawiedliwości?
 
Wynik kandydatów Prawa i Sprawiedliwości oceniam dobrze. Liczba głosów zdobytych przez nas była większa niż 4 lata temu, co niestety nie przełożyło się na liczbę mandatów. Tak zdecydowali wyborcy i to szanuję. 
 
Co ze zdobytymi głosami przez pozostałe Komitety. Jak skomentowałby Pan te wyniki?
 
Gratuluję wysokich wyników kandydatom Koalicji Obywatelskiej i Komitetu Witolda Wróblewskiego. Myślę, że największą porażkę odniósł SLD głównie przez to, że nie wystawiono swojego kandydata na prezydenta. Szanujące się ugrupowanie nie pozwoliłoby sobie na coś takiego.
 
Czy sądzi Pan, że teraz Radzie będzie łatwiej współpracować?
 
Porozumienie w Radzie zawsze jest możliwe, pod warunkiem, że będziemy kierować się interesem Miasta.  Jestem więc dobrej myśli.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%18.2 %81.8


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --32
  ~ Dadajmy
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Jeszcze ockna się ci co głosowali przeciw PiS. Zrozumieją ale będzie po wszystkim. Walić biotvow nic nie dających w zamian. Mowa o pięćset plus i wczesnych emerytur ach.

 2. 2
  +37
  ~ pamiętamy
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Pruszak + nigdy nie zapomnimy że popierał pan różne idiotyzmy PIS jak np nie udzielenie absolutorium po zaakceptowaniu budżetu Witolda. Wskazuje to na fakt że nie masz pan pełnej władzy nad własnym umysłem, może to wina zbyt wysokiego czoła ale świadczy też o elementarnym braku odpowiedzialności, ktoś kto nie w pełni panuje nad własnym umysłem nie powinien innym oferować własnego przewodnictwa. Jest to skrajnie niewłaściwe i niemoralne zachowanie.

 3. 3
  +7
  ~ aaabbbccc
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Nauczyciel ? Ha, ha, ha ! Na szczęście moje dzieci i wnuki mieszkają w normalnym mieście (Gdańsku ! ) więc nie są skazani na TAKICH nauczycieli.

 4. 4
  +35
  ~ Opat kamedułów
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Ego Pana Pruszaka czyni salę plenarną zbyt małą, powinien we włosienicy klęczęć przed urzędem i prosić o posłuchanie.

 5. 5
  +27
  ~ er ce
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Organem podmiotowym ? Przecież ci zPISu czekają na pozwolenie z centrali jak za PRLu.

 6. 6
  +25
  ~ Wykonuję czyli muszę...
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  To przykre, że pan Pruszak WYKONUJE ZAWÓD NAUCZYCIELA... Ja po prostu jestem nauczycielem... Wykłady z semantyki językoznawczej u prof. Grochowskiego w UMK powinny być obowiązkowe dla wszystkich!!!

 7. 7
  +22
  ~ ell
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Pan jako samorządowiec powinien być świadomy tego, że wyludnianie dotyczy całego kraju i sytuacji gospodarczej w kraju, a także możliwości pracy za granicą, co zapewniła nam UE, doszukiwanie się tu winy na rynku lokalnym to jakiś absurd. Realnie samorząd w tym kierunku nie może zrobić nic, chyba że będzie rozdawał mieszkania za darmo.

 8. 8
  +23
  ~ J-196 radną będzie
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Elblążaninie - niezależnie od sortu - co ci mówi ta twarz? Trudno uznać za ludzkie zachowanie i pogardę dla człowieka z innej kasty, opcji, grupy zależności, a ten pan , stosując ubeckie metody (A.Duda) gardząc prawem, gardził człowiekiem. Dziś nadal jest radnym a nawet ciągle jeszcze nosi łańcuch z godłem. Dlaczego tak postępował? Bo uznał się za nietykalnego, trędowatego?Zrozumie gdy ktoś mały zrobi mu świństwo dla podkreślenia swojej, nijakiej ważności. Służba ludziom i przyzwoitość cechują człowieka.

 9. 9
  +21
  ~ oni nie kłamią - sprawdź
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Sztandarowy pisowski przekop przestał istnieć - dzisiaj , tym samym traktorem z przyczepą na której dwa tygodnie temu jechali "dziennikarze" aby relacjonować okopanie palika przez kaczynskiego i wilka, wywieziono banery i paliki zapewne do jakiegoś pieca na opał. tyle były warte obietnice Mateusza Pinokia i Jarosława Małego. Pozostały nawyki dzika - także u wilka. Pobożni są.

 10. 10
  +18
  ~ MAM NADZIEJĘ
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Mam nadzieję że w nowej Radzie nie będzie takiego chamstwa kiedy większość miał PiS. Nigdy więcej aby przewodniczącym Rady Miejskiej był ktoś z PiS, bo będą to stracone na wojny lata.

 11. 11
  +24
  ~ Sjesta .
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Nie którzy z Rady Miejskiej zrobili sobie niezły dochód z diet , co widać po ich corocznych zeznaniach podatkowych . A popularność z kasy BO ? Przypadek ?

 12. 12
  +20
  ~ Prorok Igor
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Tyle lat w samorządzie jako radny ok ludzie na niego głosują tylko konkretnie jakie ma zasługi co zrobił dla miasta? A przy okazji może dowiemy się panie Marku do kogo jeśli jeździłeś po oddaniu przez Wilka pieniędzy na stadion aby prze;ożyć je na budowę basenu pomniku Wilka? Przy okazji pozdrawiam.

 13. 13
  +17
  ~ wyborca
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Jednym słowem nic dla zwykłych mieszkańców Elbląga, a co z tak wysoką stawką za ciepło, a co z wywozem śmieci, a co z oczyszczalnią -jak na razie to tylko podniesiono nam stawkę od 1 stycznia aż o 10% . To są co miesięczne wydatki z naszych portfeli i w pierwszej kolejności należy zadbać , żeby mieszkaniec płacił za usługi spółek miejskich po najniższych kosztach.Bardzo dobrze się stało, że Ten pan nie będzie już przewodniczącym Rady. Ten pan dostał ponad 1 tys. głosów, wg mnie to chyba wyborcy się już przyzwyczaili do tej kandydatury.

 14. 14
  --20
  ~ Marek elbląski
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Pan Marek Pruszak to dobry,mądry i uczciwy człowiek,osobnicy którzy z niego kpią nie dorastają mu do pięt,jesteście żałośni.

 15. 15
  +22
  ~ anonim
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Powoli radni pisu topnieją i wcale sie temu nie dziwie.Za piec lat nie bedzie w radzie zadnego.Po takiej kompromitacji wyborczej i popierania populizmu,sloganów i obietnic bez pokrycia oraz negowaniu wszystkiego co Witold Wroblewski dla mieszkancow robi nalezy sie ,,czerwona kartka''.

 16. 16
  +24
  ~ 100% elblążanin
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Marku dlaczego nie lubisz Elblążan ?

 17. 17
  +22
  ~ Elbląg
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Pruszak - to sam siebie nie LUBI Koniec kropka

 18. 18
  --13
  ~ Ja
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  A co on robi, weźcie mnie oświećcie, bo może durna jestem? Bardzo dobrze, że nie udzielali absolutorium, za co niby? Co ten wasz Wróbel robi, oprócz łatania dziur drogach. Smętny pan z czasów dawno minionych, oprócz nic nie robienia, z nikim nie współpracował, z wszystkimi skłócony,drzwi zamknięte dla mieszkańców, może się pochwalić chyba tylko tym, że jesteśmy na ostatnim miejscu w temacie wynagrodzeń. To jest pan, który ma za zadanie Elblążan trzymać za ryj biedą, by takie ciemnogrody głosowały na niego.

 19. 19
  +23
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  pruszak to taki sam cwaniak i nieudacznik jak wilk dlatego lapie sie do rady tylko z listy partyjnej gdy bylo glosowanie na nazwiska a nie przynaleznosc partyjna to nigdzie by sie nie zalapal bo w poprzedniej radzie nic dla miasta i mieszkancow nie zrobil tylko pilnowal koryta jak kazdy pisior

 20. 20
  +18
  ~ droga ja
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  droga id... pan Pruszak zakceptował realizację budżetu miasta p Witolda nie przyczepił się do niczego uznał że został zrealizowany zgodnie z planem a nie udzielając absolutorium Wróblewskiemu sam sobie zaprzeczył. Zakładamy że w RM siedzą ludzie o przynajmniej przeciętnym ilorazie inteligncjii i rozumieją podstawowe zasady. Oczywiście p PRUSZAK mógł budżet podważyć ale tego nie zrobił uznał że Wróbel zrobił co do niego należy a potem odmówił udzielenia absolutorium. Bo co bo go nie lubi? Czy to idiota jakiś? Absolutorium to nie jest błogosławieństwo boże to stwierdzenie faktu że zarząd zrealizował budżet zgonie z planem

 21. 21
  +16
  ~ xyz
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Siódma kadencja..i tylko tysiąc sto i + parę głosów....... i to ma być sukces ????? hehehe

 22. 22
  +5
  ~ suwerę
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Do "Dadajmy"- ockną się może raczej ci, co są otumanieni przez sektę.To możliwe, choć trudne. Elbląg-wolny od sekciarstwa i oszustw wyborczych.

 23. 23
  +8
  ~ JesusAlvaro
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Każdy kto bełkocze o wyludnianiu i braku perspektyw daje dowód na swoją ignorancję i całkowity brak wiedzy o tym co się dzieje w mieście. Mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym schodzą na pniu, ich ceny szybują w górę, miejsc w żłobkach i przedszkolach brakuje, w firmach brak rąk do pracy, to ja się pytam, panie Pruszak, gdzie to wyludnienie?! Weź się chłopie skup na nauczaniu lepiej bo w RM tylko robisz z siebie błazna.

 24. 24
  +8
  ~ bez tłumacza (0,5) nie da rady
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  JesusAlvaro - teraz to może lepiej niech siedzi w pis niż w szkole. Jak taki ideologiczny nauczyciel "wychowuje"? Z wielu względów, dzieci słysząc dyskusje domowe o "osiągnięciach" nauczyciela i jego partii, czują się w klasie solidnie skonfudowani w kontakcie z klęczonem czytającym. Trudno sobie wyobrazić użytecznego ideologa w szkole, ale gusta rodziców są ich sprawą i być może są dumni z tego że ich dziecko wyrasta na członka pod "dobrą" opieką członka kwalifikowanego. Kompletny komunizm z lat 50-tych XX w..

 25. 25
  +1
  ~ wiki dla ja i PIS
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  "Można więc przyjąć, że absolutorium jest jedną z postaci odpowiedzialności (prezydenta) parlamentarnej rządu. Różnicą, jaka zachodzi pomiędzy absolutorium a innymi instytucjami takiej odpowiedzialności, jest zakres. Istotą bowiem absolutorium jest brak zastrzeżeń do prowadzonej przez rząd gospodarki finansowej, a nie zaufanie do polityki programu czy składu rządu w ogólności."

 26. 26
  +12
  ~ Jaki
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  A jak ty kierowałeś się interesem miasta w minionej kadencji, to wszyscy widzieli. Mimo pozytywnych opinii biegłych z dziedziny finansów miasta, klub PiS-uarów zmusił wszystkich radnych do głosowania przeciw udzieleniu absolutorium prezydentowi. Dlatego z takimi zakłamanymi, mściwymi ludzimi nie powinno być zadnego porozumienia.

 27. 27
  +13
  ~ tyle
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Niezatwierdzenie budżetu przez pis to było NIE BO NIE i tym samym dla mnie sa szkodnikami i działają na szkode miasta dlatego zagłosowałam przeciw pisowi dodam tylko ze nie sympatyzuje z zadną partią

 28. 28
  +9
  ~ Zauważmy
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Już kilka dni po wyborach a nadal cisza kiedy marszałek będzie na stałe w elblągu. Kiedy wrócą urzędy do Elbląga. Co.

 29. 29
  +13
  ~ Zmiana
  Tydzień temu, Środa, 07.11

  Smutna postać. Wystąpień tego pana nie można słuchać, od razu rośnie ciśnienie.

 30. 30
  +12
  ~ Były uczen
  Tydzień temu, Środa, 07.11

  Na lekcjach gadał głupoty a to co tu czytam to smiech na sali-kabaret....

 31. 31
  --13
  ~ Staszek
  Tydzień temu, Środa, 07.11

  Jak czytam komentarze do wypowiedzi p.Pruszaka, to myślę że część piszących ma nienawiść wypisaną na ustach. Zastanawiam się czy w domu do bliskich również mają taką postawę ??? Wszystko wskazuje ,że tak !!! To wszystko świadczy o kulturze danego osobnika.

 32. 32
  +10
  ~ Kasztelan
  Tydzień temu, Środa, 07.11

  Nie ma nic gorszego niz ponuraki z PiS. Zgorzkniali zakłamani katole. Bez wizji bez misji, aby się nachapać i swoich na stołki w państwowych posadach wsadzić. Paskudnej zmiany nastanie koniec raz nanzawsze już w następnych wyborach. Ciemny lud drugi raz tego PiSowskiego shitu nie kupi. Sztandar ze sfałszowanym orłem wyprowadzić !

 33. 33
  +7
  ~ kolo
  Tydzień temu, Czwartek, 08.11

  Jedno jest raczej pewne, że już przy okazji Świąt Państwowych ten pan nie będzie zabierał głosu jako przewodniczący RM.

 34. 34
  +3
  ~ 997
  Tydzień temu, Czwartek, 08.11

  ten pan ma nieproporcjonalną wielkośc głowy do reszty ciała , czy poroprcja dotyczy też mózgu ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.