Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Ewa Kopacz: Pieniądze powinny iść tam, gdzie pacjent chce je zostawić

26.09.2018, 12:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Ewa Kopacz: Pieniądze powinny iść tam, gdzie pacjent chce je zostawić
Poseł PO Ewa Kopacz (była Premier i była Minister Zdrowia) odwiedziła w poniedziałek (24 września) nasze miasto. Po spotkaniu z elblążanami Ewa Kopacz zgodziła się udzielić wywiadu specjalnie dla info.elblag.pl.
 
Jak ocenia Pani spotkanie z elblążanami?
 
To bardzo sympatyczni ludzie. Oczywiście nie spodziewałam się, że wszyscy będą na okrągło klaskać, ale to była dobra rozmowa. Były pytania i odpowiedzi. Starałam się w miarę mojej wiedzy i możliwości odpowiedzieć wyczerpująco. Jedyny mankament takich spotkań to to, że jest zbyt mało czasu. Tematy zdrowotne wzbudzają emocje. Od zawsze były najważniejsze nie tylko dla lekarzy, ale również dla ludzi, którzy nic wspólnego z medycyną nie mają. Tematy zdrowotne są dla nich bardzo ważne.
 
Czy jest Pani zadowolona z obecnego stanu służby zdrowia?
 
Zbyt wiele głosów niepokoju słyszę, że kolejki są dłuższe, że leki są droższe, szczególnie dla tych osób, które są po przeszczepach. One do końca życia będą musiały brać leki, które są bardzo drogie i ceny tych leków nie spadają. A szkoda, bo pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia jest coraz więcej z roku na rok. Dzisiaj przy refundacji powinniśmy przede wszystkim wspierać osoby, których niestety nie stać na to, żeby się leczyć po przeszczepie, bo cena jest tą barierą, której nie mogą przekroczyć.
 
Służba zdrowia to temat rzeka. Nad którą kwestią należałoby się pochylić w pierwszej kolejności?
 
Przede wszystkim kolejki i zadłużenie szpitali, bo mimo wszystko ono rośnie, a więc coś nie działa. Pieniędzy w NFZ-cie jest więcej, a szpitale się zadłużają - to znaczy, że algorytm, według którego przydzielany jest ryczałt dla danego szpitala niekoniecznie jest dobry. I wsparcie dla tych, którzy dzisiaj tak chętnie na górze obiecują podwyżki dla personelu medycznego, a jednocześnie liczą na to, że te podwyżki będą finansowane z pieniędzy, które powinny iść na leczenie pacjentów.
 
Jak ocenia Pani sytuację pielęgniarek?
 
Uważam, że dzisiaj przyszedł taki czas, że średnia wieku pielęgniarek jest dość poważna. Ten zawód przez to, że jest bardzo odpowiedzialny, a słabo opłacalny, przestał być atrakcyjny dla młodych ludzi. Chcemy mieć wsparcie personelu pielęgniarskiego, chcemy mieć dobrze wykształcone pielęgniarki, które w większości przypadków, kiedy lekarz jest jeden, zastępują go w wielu sprawach. Niestety te pielęgniarki z tego zawodu wyjdą. A te, które już są wiekowe przejdą na emerytury i nie robimy nic, żeby te pielęgniarki zachęcić. Jedyną zachętą, którą możemy w tej chwili bezpiecznie zaproponować jest godna płaca za ich ciężką pracę. Dzisiaj rząd, biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i średnią wieku pielęgniarek powinien w sposób szczególny potraktować i dać podwyżki.
 
A co z ratownikami medycznymi?
 
Ratownicy medyczni to są ludzie, od których zależy niekiedy nasze życie. Niekiedy minuty decydują, a wtedy przyjeżdża ratownik medyczny. Oni w tej chwili są zdecydowanie lepiej wykształceni niż jeszcze kilkanaście lat temu. To są ludzie, którzy jeżdżą w tej chwili w zespołach niekiedy bez lekarzy. To odpowiedzialna praca, narażona na ogromny stres i pieniądze z budżetu państwa. To tym bardziej skoro ratownictwo medyczne pozaszpitalne jest finansowane z budżetu państwa, to naprawdę nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć „odpowiedzialnie zwiększamy wynagrodzenia dla tych ludzi, bo oni na to zasługują”. Natomiast jeśli chodzi o ratownictwo, które jest w szpitalach, to tu z przykrością stwierdzam, że ostatnio procedowaliśmy taką ustawę, że niestety pieniądze, które będą na podwyżki dla tych ratowników, którzy pracują na SOR-ach, w szpitalach czy pielęgniarki z ratownictwa, jak stwierdził przedstawiciel Ministerstwa, muszą być wyasygnowane z pieniędzy Narodowego Funduszu. A więc jak z pieniędzy Narodowego Funduszu, to pieniędzy na świadczenia będzie mniej, a to znaczy, że kolejki się wydłużą i mamy zamknięte koło.
 
Czy ma Pani wiedzę na temat kondycji elbląskich szpitali? Jaki poziom prezentujemy?
 
Wiem, że szpital, w którym dyrektorem jest pani Gelert jest wojewódzkim szpitalem i on ma się całkiem nieźle. To jest szpital, w którym i kupiono nowy sprzęt i izba przyjęć też była modernizowana w sensie sprzętowym. Poziom tego szpitala jest naprawdę wysoki, bo korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Elbląga, ale i z okolic województwa pomorskiego. Takie szpitale, dobre szpitale, z dobrą marką, z dobrą kadrą, powinni dostawać więcej. Pieniądze powinny iść tam, gdzie pacjent chce je zostawić, bo to jest jego składka. To nie jest składka jednego czy drugiego ministra i to nie była moja składka, kiedy ja byłam ministrem.
 
W Elblągu PO miało już swojego Prezydenta i większość w Radzie. Zostali oni odwołani w referendum. Jaki macie pomysł na to, aby odzyskać zaufanie elblążan?
 
Wystawiamy na listy również osoby młode właśnie dlatego, żeby pokazać, że nie jesteśmy tylko i wyłącznie zakochani w sobie i z wzajemnością, czyli obracamy się w tym samym towarzystwie. Nigdy nie jesteśmy tak doskonali, by nie było lepszych od nas. W związku z tym jeśli znajdujemy kogoś młodego, energicznego, kto jest identyfikowany jako zwolennik Platformy Obywatelskiej, ale jednocześnie Platforma z całym przekonaniem daje mu rekomendacje, bo wie, że on sprosta, ze nie przyniesie wstydu, bo jest przyzwoitym człowiekiem i potem da sygnał tym, którzy go wybrali na to stanowisko, żeby zagłosowali w wyborach parlamentarnych również na nasze ugrupowanie to trzeba zachęcać takich ludzi, żeby startowali z naszych list.
 
 
Z Ewą Kopacz rozmawiała
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Prorok Igor
  Środa, 26.09

  Ależ się wzruszyłem mądrością co za geniusz jaki umysł! Nic z tego i tak nie będzie a Nissan do II tury i tak nie wejddzie.

 2. 2
  +9
  ~ Prawnik z kawka
  Środa, 26.09

  Do Wer info nie tylko blokuje ale i czasem "moderuje" plusy/minusy i udostępnia IP....

 3. 3
  +6
  ~ wer
  Środa, 26.09

  Niby komuna się skończyła a wciąż żyje najpełniej na prywatnych interesach (paradoks dymokracji totalizm przesunął się że sfery publicznej do sfery prywatnej gdzie jest w pełni akceptowany). To RODO im pozwala udostępniać IP bez przestępstwa? To że demokratycznie manipulują rzeczywistością na prywatnym portalu to ich prawo ale ochrona danych osobowych chyba ich nadal obowiązuje?

 4. 4
  +11
  ~ czytelnik
  Środa, 26.09

  No Ewa Kopacz wie do czyjej kasy powędrują pieniądze . A chory do trumny najlepiej Juz to przerabialiśmy

 5. 5
  +13
  ~ czarna dziura
  Środa, 26.09

  Baba się kompletnie skompromitowała wywiady z nią to jakaś totalna pomyłka po ki ch... to zamieszczać i zawracać ludziom gitarę. Chlapała jakieś brednie gdy jednocześnie zginął "kwiat narodu" to jaką ma wiarygodność w każdej mniej istotnej sprawie

 6. 6
  +5
  ~ EmBiEj
  Środa, 26.09

  A w artykule płatnym gdzie jest wywiad z Wilkiem jako zdjęcie przewodnie daje się logo MBA. To ma coś sugerować?

 7. 7
  0
  ~ no chyba
  Środa, 26.09

  mbiej wspiera kandydata Wilka, może aplikuje na semestr i dostał bonus zniżkowy od uczelni za promocję

 8. 8
  +7
  ~ ikiv
  Środa, 26.09

  Miał być koszyk świadczeń medycznych, ale pamięć zawiodła.

 9. 9
  +9
  ~ fatra
  Środa, 26.09

  ot jaka znawczyni, ale jak była ministrem albo ta jej niedojda Arłukowicz to nic nie zrobiła, Kłamczucha , wstyd i obłuda

 10. 10
  --13
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Środa, 26.09

  Pani Ewa Kopacz powinna zostać ministrem zdrowia, gdy polacy obalą komunistyczny rząd pisu w następnych wyborach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96723604202271