Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Senator Jerzy Wcisła: Będziemy walczyć o poprawę statusu sołtysów

08.06.2017, 10:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Będziemy walczyć o poprawę statusu sołtysów
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W Aniołowie, z inicjatywy senatora PO Jerzego Wcisły, powstało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów. Kto do niego należy i czemu ma służyć?

Jakie korzyści przyniesie sołtysom to Stowarzyszenie?

Sołtysi to ważna grupa samorządowej Polski. 40 tysięcy sołtysów, na co dzień zajmują się w zasadzie wszystkim co dotyczy ich wsi, w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Ale to też grupa, której status jest nieuporządkowany. Nie mają podmiotowości prawnej, nie otrzymują – tak jak np. radni – stałego wynagrodzenia. Stowarzyszenie jest taką płaszczyzną, na której będzie można walczyć o poprawę statusu sołtysów, informować ich np. o środkach, konkursach, grantach, po które mogą sięgnąć dla swojego sołectwa. Tych spraw, w których można wesprzeć sołtysów, podnieść jakość i skuteczność ich pracy jest naprawdę dużo. Niedawno w parlamencie pojawił się projekt ustawy wypłacania sołtysom diet miesięcznych w wysokości 1.000 złotych, poparty przez PO i PSL, ale odrzucony głosami posłów PiS – wielu sołtysów nawet o tym projekcie nie słyszało. Dla mnie, będą organem doradczym i opiniotwórczym, w sprawach dotyczących polskiej wsi. Opinie sołtysów są mi potrzebne do podejmowania właściwych decyzji w sprawach dotyczących rolnictwa, gospodarki wodami czy dokończenie reformy samorządowej.

Mówimy o stowarzyszeniu wojewódzkim, a mamy przedstawicieli tylko trzech powiatów. Dlaczego?

Zwróciłem się do sołtysów z powiatów, które jako senator reprezentuję. Z tego obszaru wywodzi się grupa inicjatywna. Traktujemy to jako dobry początek.  Gdy stowarzyszenie okrzepnie, zorganizujemy spotkania w różnych częściach naszego województwa, by rzeczywiście objąć oddziaływaniem cały region.

To druga próba powstania stowarzyszenia w naszym województwie, będzie skuteczna?

Kilka lat temu rzeczywiście miało dojść do powstania stowarzyszenia, ale niestety tak się nie stało, dlatego niektóre osoby dość sceptycznie podeszły do tego tematu… szkoda. Dokumenty rejestrujące stowarzyszenie zostały wysłane, zarząd zaplanował spotkanie robocze, by nakreślić kierunki dalszego działania… Ale to stowarzyszenie na pewno powstanie. Udało się skupić naprawdę wartościowych, energicznych i mądrych ludzi. Już nawiązaliśmy kontakt z Krajowych Stowarzyszeniem Sołtysów i w lipcu po raz pierwsi sołtysi z Warmii i Mazur będą uczestniczyli w krajowej konferencji sołtysów.

Jak skontaktować się ze Stowarzyszeniem?

Siedzibą Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów jest Aniołowo, a jego prezesem został wybrany Zbigniew Cieśla – sołtys Aniołowa. Chętnych zapraszam do kontaktu bezpośrednio z panem prezesem. Dodam, że Aniołowo jest przykładem wsi, która prężnie działa i może być inspiracją dla innych, jak rozwijać się i pozyskiwać fundusze na różne cele.

Rozmawiamy o tym, co dzieje się pod Elblągiem, a tymczasem w naszym mieście szykują się ważne zmiany…

Rozumiem, że ma Pani na myśli sprawę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że „zamiana” sztabu 16 PDZ na sztab dywizji NATO będzie dla Elbląga korzystna. Przecież nikt nie wie, jak długo wojska NATO będą pełniły swoją misję, a na pewno decyzja nie będzie należała do polskiego rządu (i… chyba na szczęście). Elbląg może stać się ofiarą polityki światowej. Wiemy bowiem, że polityka Paktu Północnoatlantyckiego po wygraniu wyborów w USA przez Trumpa chwieje się w swoich podstawach i w każdej chwili może nastąpić radyklany zwrot, czyli odwrót od angażowania się w Europie i przeciwko Rosji. Możemy jako pierwsi odczuć tą zmianę. Dlatego uważam, że robimy błąd, nie domagając się wyjaśnienia powodów decyzji o przeniesieniu Sztabu 16 PDZ z Elbląga i nie protestując przeciwko trybowi, w jakim ta decyzja została podjęta. Bo tak się po prostu strategicznych decyzji nie podejmuje! Paradoksalnie, radni byli jednomyślni. A jaki mieli wybór radni innych opcji, wobec większości, którą posiada PiS? W ramach możliwości opozycji będziemy zabiegali o utrzymanie sztabu 16 PDZ. Ja już interweniowałem w tej sprawie w Senacie. Zaprosiliśmy też do Elbląga Tomasza Siemoniaka. Zobaczymy, co da się jeszcze zrobić.

 


Rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --14
  ~ klik
  Czwartek, 08.06

  Myślę że poprzez przynależność do Stowarzyszenia da społeczności wiejskiej jeszcze większe możliwości rozwoju. Dobry sołtys, rozwijająca się wieś. Dobra i zadbana wieś, wyśmienite produkty.

 2. 2
  --19
  ~ awa
  Czwartek, 08.06

  Brawo, chociaż jeden coś robi!

 3. 3
  +13
  ~ Na ulicy mówią
  Czwartek, 08.06

  Te senator najpierw powalcz z burmistrzem Pasłęka waszym człowiekiem, który nie radzi sobie z realizacja budowy stadionu ujętego w budżecie obywatelskim i jak na dłoni widać wałek na wałku i bezradność człowieka popieranego przez PO. Spraw jest więc jak masz odwagę napisz to przypomnę!

 4. 4
  +19
  ~ Polak.
  Czwartek, 08.06

  kogo obchodzą kolejne brednie wcisły?

 5. 5
  +11
  ~ Eryk
  Czwartek, 08.06

  Ten portal to TUBA propagandy "Anty PiS"

 6. 6
  +13
  ~ elblązanin
  Czwartek, 08.06

  niech sie schowa w szambie i nosa nie wychyla jego wrogą działalnośc znamy!!! od co najmniej 10lat gość któremu tylko dostęp do koryta jest najważniejszy.Pasożyt co nie zhańbił się pracą uczciwą

 7. 7
  +5
  ~ Magik
  Czwartek, 08.06

  A konkretnie jak walczyć będziecie skoro większości w sejmie nie macie. Który wniosek PO o odwołanie któregokolwiek ministra przeszedł? jakie skuteczne narzędzia macie, aby przeforsować swoje plany? Przecież PiS wszystko przegłosuje co będzie chciało. Słucham konkretów.

 8. 8
  +9
  ~ bady
  Czwartek, 08.06

  Wciskają się jak takie krętki, gdy kleszcz ugryzie.

 9. 9
  +12
  ~ kkel
  Czwartek, 08.06

  Czy Pan kiedyś uczciwie pracował?

 10. 10
  +6
  ~ ada
  Piątek, 09.06

  rano klamiesz ,popoludniu klamiesz ,wieczorem klamiesz i nawet we snie klamiesz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.