Wtorek, 17.09.2024, Imieniny: Justyna, Narcyz, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Zobacz wywiad z Eugeniuszem Woźniakiem, Pionierem Elbląga! Zapraszamy na materiał filmowy (cz.1)

02.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz wywiad z Eugeniuszem Woźniakiem, Pionierem Elbląga! Zapraszamy na materiał filmowy (cz.1)
Fot. Ryszard Biel
By poznać tożsamość elblążan po 1945 r. Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę, by rok 2019 był Rokiem Pionierów Elbląga. Departament Promocji Kultury i Turystyki UM w Elblągu poszukując osób, które posiadają pamiątki z dawnych lat i chciałyby się nimi podzielić wysłał do mieszkańców list z prośbą o kontakt. Opowiedział na niego m.in. 95-letni Eugeniusz Ambroży Woźniak!
 
List informował o tym, że w bieżącym roku Urząd Miasta chce w szczególny sposób  upamiętnić  Pionierów Elbląga.
„W związku z tym, kieruję do Pana/i uprzejmą prośbę o podzielenie się pamiątkami i wspomnieniami  o Pana/i bliskich, którzy jako pierwsi, po wojnie  zamieszkali w Elblągu. Będę wdzięczny  jeśli zechce Pan/i udostępnić pamiątki, fotografie lub inne dokumenty będące świadectwem tamtych czasów. Pamiątki te będą prezentowane podczas jesiennej konferencji poświęconej Pionierom Elbląga oraz jeśli wyrazi Pan/i zgodę na opublikowanie udostępnionych materiałów ,planujemy po konferencji wydać pamiątkową publikację. Licząc na Pani pomoc serdecznie dziękuję za współpracę.”
 
Na list odpowiedział ostatni żyjący członek Koła Pionierów Elbląga – Eugeniusz Ambroży Woźniak. Urodził się On 7 grudnia 1924 r. w Gnieźnie. W 1945 r. przyjechał do Elbląga i brał czynny udział w odbudowie naszego miasta i tworzeniu w nim oddziału Poczty Polskiej.
 
Specjalnie dla info.elblag.pl zgodził się udzielić pierwszego w życiu wywiadu. Z żyjącą historią naszego miasta rozmawiała Kamila Jabłonowska.

W pierwszej części rozmowy pan Eugeniusz opowiedział, jak dowiedział się, że ma opuścić kraj, jak żyło się Polakowi w Berlinie w 1943 r., a także jak wyglądał Jego powrót do Inowrocławia po tym, jak w 1945 r. zakład, w którym pracował został zbombardowany.
 
Druga część wywiadu zostanie opublikowana jutro, 3 sierpnia. Całość poświęcona jest życiu w Elblągu.
 


 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.80186486244202